Brazil deklasirao Srbiju

Piksijevi izabranici držali su se u prvom dijelu, u drugom su potpuno nadigrani (2-0)

U posljednjem dvoboju prvog kola Svjetskog prvenstva Brazil je s 2-0 svladao Srbiju. Odolijevali su Srbi sat vremena, ali onda je na scenu stupio Richarlison koji je sve riješio u roku od 11 minuta.

Nakon dosta fizički žustrog početka, prvi problemi i posao za srpsku obranu javljaju se nakon 10. minute kad je Vinicius Junior probio lijevu stranu, a nakon što je lopta iz njegovog prodora izbačena u korner, iz istog je Neymar pokušao direktno iznenaditi Vanju Milinković-Savića.

No, uspio je to iščupati srpski golman, a nakon toga dvoboj se što se napada i nekih obećavajućih šansi tiče dosta primirio u narednih 10-ak minuta, sve do jednog dalekometnog pokušaja Casemira kojeg kroti Milinković-Savić.

U 28. opet Vinicius i Milinković-Savić u glavnim ulogama, obrana je zaboravila utrčalog brazilskog krilnog igrača, no Vanja je budan i na mjestu pa dobro istrčava i čisti loptu prije nego što je prekasno. I u 35. Milinković-Savić kao najzaposleniji čovjek na terenu mora reagirati, ovaj put na slab i prizeman Raphinhin udarac nakon što je ovaj lijepo odigrao s Lucasom Paquetom.

Možda i najbolju situaciju prvog dijela Vinicius ima u 41. kad se utrkivao za dugu loptu s Nikolom Milenkovićem koji u pokušaju izbijanja sam sebe gađa u glavu, ali brazilsko krilo nije uspjelo zahvatiti loptu i ozbiljnije udarcem ugroziti vrata.

Odmah po izlasku iz svlačionica Raphinha je imao još jedan zicer, ukrao je loptu Nemanji Gudelju i odmah izašao sam na golmana, ali Milinković-Savić je ušao u njegov udarac s 15 metara te je to obranio. Nedugo potom Gudelj je opet u problemima, na 17 metara mora rušiti natrčalog Neymara te zaraditi žuti karton, a iz posljedičnog slobodnjaka Neymar gađa živi zid.

Nastavila se tako i u drugom poluvremenu igra iz prvog dijela gdje Srbija jednostavno nije mogla iznijeti loptu sa svoje polovice, već su Brazilci u skoro pa konstantnom pritisku, ali u posljednjih pola sata ulazimo s nepromijenjenim stanjem na semaforu. Oni rijetki izlasci Srbije u ovih prvih sat vremena uglavnom su završavali nekakvim pokušajima centaršuta bez pravog cilja.

Baš u 60. minuti Alex Sandro je razbudio sve pravom bombom s 20 metara, ali poluvisoka lopta na kraju je pala ispod vratareve ruke i odsjela na vratnici pa je Srbija preživjela i to.

Dvije minute nakon ipak je Srbija kapitulirala. Neymar se prošetao kroz obranu i ostavio je loptu Viniciusu za udarac iskosa s lijeve strane. Milinković-Savić i to je obranio, ali na odbijancu reagira Richarlison i s peterca lako gađa praznu mrežu.

U 68., nakon što je Slobodan Stojković napravio izmjene i bacio karte u napad, otvara se mnogo prostora u kontri za Neymara i Viniciusa, ali se i jedan i drugi skližu u ključnom trenutku pa ta dobra situacija za potencijalnih 2-0 odlazi u nepovrat.

Nakon što su Srbi iz nekoliko prekida uspjeli napraviti malo gužve, Richarlison je drugim pogotkom u 73. minuti riješio sve.

I to kakvim pogotkom.

Vinicius je na lijevoj strani prekrasno vanjskom poslao loptu u srce kaznenog prostora gdje je Richarlison diže i s 11 metara prekrasnim volejem iz zraka zabija pokraj nemoćnog, a dotad sjajnog Milinković-Savića.

Nije tu stao Brazil, u 81. opet se trese okvir gola nakon Manchester Unitedove veze. Antony je ostavio za Casemira koji odmah tuče s 18 metara, ali lopta završava na gredi. Nedugo nakon kombiniraju i igrači s klupe, Fred traži Rodryga čiji udarac brani Milinković-Savić.

Srbija se pomalo raspala pa je vratar na streljani s distance jer pokušavaju svi redom, pa i sam Fred te Rodrygo. Titeove izmjene ušle su željne igre i dokazivanja pa je srpska obrana na mukama do kraja, ali ipak je i 2-0 dovoljno Brazilcima.

Brazil je, kao i Švicarska u ovoj skupini, na tri boda, dok Srbija s Kamerunom mora spašavati što se spasiti da i tražiti svoju šansu za prolazak grupe.