Četvrtfinale je sve dalje: Hrvatska je uvjerljivo izgubila od Argentine

Hrvatska je večeras u Kairu stala i potpuno podbacila

Hrvatska rukometna reprezentacija danas je igrala dosad najvažniju utakmicu na aktualnom Svjetskom prvenstvu u Egiptu. S druge strane parketa u Kairu stajala je Argentina; u slučaju pobjede Kauboji su mogli potvrditi prolazak u četvrtfinale, a eventualnim porazom šanse za plasman u daljnju fazu bi se potpuno zakomplicirale. Bez obzira na to što se Hrvatska kroz povijest znala dosta patiti s južnoameričkim ekipama na svjetskim smotrama, javnost je opravdano očekivala potvrdu prolaska dalje nakon komforne pobjede nad Bahreinom od 28-18.

Ipak, izabranici Line Červara večeras nisu uspjeli doći do pobjede, uvjerljivo izgubivši rezultatom 23-19.

U dobrom dijelu utakmice Hrvatska je izgledala grozno. Argentinci su, naime, nakon 10 minuta imali vodstvo od 5-0 i potpuno su razbijali Hrvatsku koja je gubila lopte u napadu, slala ih u prazno te slabo ili nikako reagirala na grubu postavljenu suparničku obranu. Červar je poslije četvrtog zgoditka zvao timeout, a Kauboji su prvi put zabili preko Ivana Čupića koji je uspio poentirati u 11. minuti i smanjio na 5-1.

Hrvatska se općenito kroz prvo poluvrijeme čupala na leđima Čupka: iskusno kaubojsko krilo utrpalo je čak sedam pogodaka Argentini čija se prednost počela topiti poslije 15. minute, a tome u prilog išla su i brojna suparnička isključenja. Doista, momčad Manola Cadenasa u prvom ih je poluvremenu skupila čak pet naspram hrvatska dva, ali ipak je uspijevala u održavanju prednosti od dva-tri razlike. Federico Gastón Fernández u 28. je minuti sa sedam metara pogodio za 12-10, no Kauboji su slijedom toga napravili iskorak. Točnije, učinio je to Luka Šebetić koji je dvama pogocima Hrvatskoj donio 12-12 na poluvremenu što se činilo fenomenalnim rezultatom s obzirom na odigrano.

Poveli su Kauboji na otvaranju nastavka preko Marka Mamića, no Argentinci su ekspresno odgovorili izjednačenjem i pogotkom za novo vodstvo. Ubrzo su otišli na plus dva i time propisno odgovorili Hrvatskoj mini-serijom od 3-0, ali naši rukometaši ipak nisu dozvolili daljnje odvajanje. Činilo se logičnim kako bi cijela bitka mogla biti odlučena na posljednjoj lopti, a dobrim se reakcijama tada izdvajao i Ivan Pešić.

Prilično žestoki i grubi Argentinci svoj su pristup platili kada je pri njihovu vodstvu od 16-15 iskusni Gonzalo Carou zaradio izravni crveni karton zbog lakta u glavu. Odlični Pešić tada je Kauboje praktički držao u igri pošto u napadu nisu uspijevali kreirati puno toga, a Argentina je u 44. minuti imala napad za novih plus tri kada je vratar Leonel Maciel skinuo zicer Marinu Šipiću, a Červarove trupe tada jednostavno nisu mogle doći do pogotka. Hrvatska je bez gola u suparničkoj mreži bila gotovo 10 minuta kada je Čupić stao izvesti sedmerac, ali tada je promašio po prvi put večeras i nastavio sušu.

No, zato je Argentina povela tri razlike; zbog naše obrane iz prostora Sebastián Simonet povisio je sedmercem vodstvo svoje ekipe na 18-15, a u napadu jednostavno nije išlo. Nizao se promašaj za promašajem, a Hrvatska je devet minuta prije kraja gubila četiri razlike.

Prvi zgoditak nakon 15 minuta čekanja u 52. je minuti utrpao Domagoj Duvnjak, ali to se nije pokazalo kao pretjeran poticaj. Pet minuta prije kraja Argentinci su vodili pet razlike i bilo je jasno kako je potvrda prolaska u četvrtfinale sve dalje, a sada je pitanje hoće li do nje uopće doći. Na kraju je Argentina ostvarila veliku pobjedu od 23-19.

Naime, spomenuta selekcija sada je prestigla Kauboje za jedan bod, a oni će se morati vaditi protiv branitelja naslova Danske u ponedjeljak. Usto će morati računati na pobjedu Katara protiv Argentine. Strašno težak zadatak imat će rukometaši koji jednostavno moraju pobijediti u tom susretu, a dvoboj je na rasporedu u ponedjeljak s početkom u 20:30 sati.