Cibona je pobijedila Zadar u majstorici i osvojila naslov prvaka

Prepunov Draženov dom ispratio je odlučujući susret hrvatskog prvenstva (56-51)

Uzbudljiva finalna serija hrvatskog košarkaškog prvenstva danas je okončana majstoricom u Domu Dražena Petrovića. Domaćin Cibona ponovno je dočekao Zadar, a ovaj put se igralo za naslov. Na svu sreću, prepoznala je to i zagrebačka publika pa je ispunila dvoranu, a Vukovi su, u susretu s vrlo malo poena, upisali pobjedu (56-51) i okrunili se novom titulom, jubilarnom 20. u povijesti, te prvom od 2019. godine.

Zadar je počeo furiozno, otvorivši ogled serijom 13-3. Gosti su trkom i agresivnosti tada potpuno pomeli šuterski zaleđene domaće: Cibosi su prvu tricu na susretu, primjerice, pogodili tek iz 10. pokušaja, no zadarski tempo brzo se ugasio. Domaći su se do kraja prve četvrtine stabilizirali i poveli s plus dva (18-16), a gosti su drugu dionicu utakmice otvorili s tri minute bez koša. Cibona se u tim trenucima odvojila na 10 razlike, u jednom trenutku imala je i plus 13, a Zadrani su u čitavoj drugoj četvrtini ubacili tek devet poena, četiri manje nego u prve tri minute otvaranja.

Ipak, na početku treće, smrznula se Cibona. Zadar je tu četvrtinu otvorio serijom 6-0 i smanjio na jednoznamenkasti zaostatak, a domaćin je u čitavih 10 minuta postigao tek osam poena. Međutim, i to mu je bilo dovoljno za devet poena prednosti na ulasku u posljednju dionicu ogleda, ali Zadar je održavao manji minus i naposljetku se potpuno vratila u utakmicu: Dominik Mavra pogodio je tricu koja je njegovu momčad dovela na četiri poena zaostatka otprilike četiri minute prije kraja, a Martin Junaković zatim je zabio za minus dva. Gašper Okorn zato je morao pozvati timeout, a Vukovi su u posljednju minutu ušli s pola koša prednosti pošto je Trevor Carter Thompson pogodio tricu.

Međutim, polaganjem je potom odgovorio Amar Gegić, a Zadar je u sljedećem napadu izgubio loptu i počinio prekršaj. Lovro Gnjidić promašio je oba bacanja koja su mogla osigurati pobjedu, ali Cibona je svejedno dobila skok i novi put na liniju. Danas izvrsni Toni Nakić tada je oba šuta pretvorio u poene i postavio konačni rezultat.

Nakić je ujedno bio i najbolji strijelac ogleda s 15 poena, a Roko Prkačin ubacio je jedan manje. Mavra je predvodio Zadar s 13, a treba spomenuti i Thompsona koji je upisao double-double s 12 poena i jednako toliko uhvaćenih lopti.