Čolak je bio neumoran, Kvržić je zabio golčinu. Ali heroj Rijeke ponovo je bio Simon Sluga

Kada je bilo najteže, Rijekina jedinica je donijela prevagu svojoj momčadi

Na kraju je sve odlučio, ponovo, Simon Sluga.

Heroj prvog poluvremena pulskog finala, nakon kojega je Rijeka imala 2-0, bio je Antonio Čolak. Zabio je za 1-0, onako golgeterski, instinktivno kaznivši lošu reakciju Brune Petkovića u šesnaestercu Dinama. Ali dao je više od toga – zatvarao je Ivana Šunjića, izluđivao Kévina Théophile-Catherinea, trčao posvuda.

Heroj drugog poluvremena bio je Zoran Kvržić. Kapetan Rijeke postigao je odlučujući pogodak za svoju momčad sjajnim udarcem u 84. minuti. Pogodak koji je praktički slomio Dinamov duh i nadu Modrih da će doći barem do produžetaka.

Međutim, na neki način, nećemo pogriješiti ako kažemo da je finale Kupa odlučio Simon Sluga. Rijeka je na poluvremenu imala 2-0, ali u nastavku je hrvatski prvak istrčao kao nova momčad. Marin Leovac unio je agresiju i prodornost na poziciji lijevog beka. Mario Gavranović je u duetu s Petkovićem stvarao probleme Rijekinoj zadnjoj liniji, koja sada više nije imala dvojicu stopera viška.

Dinamo je dominirao, stvarao prilike i u 63. minuti postigao pogodak za 2-1. Manje od 10 minuta kasnije, Dinamo je imao jedanaesterac i priliku da dođe do iznenađenja i psihološki okrene finale u potpunosti na svoju stranu. Međutim, Simon Sluga je ponovo bio Rijekin adut. Ne samo da je pročitao udarac Danija Olma i obranio jedanaesterac, dvije minute kasnije skinuo je još jednu čistu šansu kada je Arijan Ademi pucao s desne strane.

Bio je to impuls koji je Rijeci trebao. Da je Sluga u jednoj od te dvije situacije reagirao nešto lošije, Dinamo bi imao 2-2, bio bi uvjeren da je finale njegovo. Ovako, dominacija Modrih se ispuhala, Rijeka je došla k sebi, a samo osam minuta nakon Slugine obrane Ademiju, Kvržić je zakucao loptu u desni kut gola Dominika Livakovića. U trenucima kada se utakmica lomila, Sluga je bio presudni faktor. U trenucima kada su njegovi suigrači klonuli, fizički i psihički, kada je Dinamo stezao obruč, Sluga je bio Rijekina sigurna luka.

Prije desetak dana, Dinamo je na Rujevici dominirao, stvarao šanse, ali Rijeku je izvlačio Sluga. Danas se dogodilo isto. Nenad Bjelica je prije finala otišao korak dalje i rekao da je Sluga bio najbolji igrač Rijeke u sva dotadašnja četiri susreta između dva kluba.

Strateg Modrih je vjerojatno pretjerao, ali jedno je sigurno – Rijekin vratar bio je na visini zadatka baš onda kada ga je njegova momčad najviše trebala. Nagrada? Drugi kup u tri godine i spas inače prosječne sezone.