Nogometaši Dinama napravili su dobar posao u Ukrajini i osvojili bod protiv Šahtara

Šahtar — Dinamo 2-2

Nogometaši Dinama osvojili su bod na stadionu Metalist u Harkivu odigravši 2-2 u utakmici 3. kola skupine C Lige prvaka protiv Šahtara.

Ne čini se u redu zaključiti da Dinamo može biti nezadovoljan ulovom na gostovanju, no mora se podsjetiti da je u izjednačenom ogledu dvaju suparnika preokrenuo rezultatski minus u 2-1 vodstvo prije no što je domaćin izjednačio.

Utakmicu smo komentirali prateći je uživo, a više o njoj pročitajte ovdje.

Utakmica je završila rezultatom 2-2.

Kakva sad šteta! Zatresao se ponovno okvir gola Šahtarove momčadi. Pucao je Olmo, ostaje 2-2.

Posljednje minute utakmice prolaze u dominaciji domaćina, rezultat se ne mijenja.

Inicijativa domaćina se isplatila. Alan Patrick, najbolji Šahtarov dodavač večeras, presjekao je Dinamovu zadnju liniju fenomenalnom loptom, a Dodô, koji je ušao u igru, se sjajno ubacio u kazneni prostor i pogodio za 2-2.

Šahtar je, očekivano, krenuo po izjednačenje i preuzeo više inicijative na terenu. Zasad, bez konkretnog učinka. Dinamov blok funkcionira sjajno.

Dinamo vodi, ali gol nije pao iz kontre, nego nakon prekida. Pjatov je nakon jednog kornera srušio Gavranovića i skrivio jedanaesterac. Mislav Oršić zabija za 2-1.

Bruno Petković se zagrijava, mogao bi uskoro ući u igru. Njegova prisutnost u šesnaestercu, ali i sposobnost kombiniranja sa suigračima, dat će Bjelici alternativu u napadu.

Šahtar je preuzeo kontrolu posjeda na početku nastavka, ali to je ostavilo puno prostora iza linija za Dinamo. Mislav Oršić i Dani Olmo, dvojica najboljih Dinamovaca do sada, sjajno su to iskoristili. Oršić je poveo kontru i pogodio stativu, a odbijenu loptu primio je Olmo, čiji je udarac sjajno obranio Pjatov.

Brzina, direktnost, Dinamo bi u nastavku mogao biti jako opasan u napadačkim tranzicijama.

Kraj je poluvremena, Šahtar – Dinamo 1-1. Šahtar je nešto bolji u statistici dodavanja; prednjače Alan Patrick i Marlos. Ali to nije pretočeno u konkretne prilike.

Približavamo se kraju poluvremena, ritam je pao nakon intenzivnih desetak minuta kada su pala oba pogotka. Dinamo stoji jako disciplinirano na terenu, izlazi u presing tek kada Šahtar uđe u njegovu polovicu i dobro blokira protok lopte kroz sredinu.

Oba pogotka pala su nakon prvog udarca u okvir, oba šutevima s bliže stative nakon oštre lopte s boka, Dinamov s lijevog, Šahtarov s desnog. Psihološka prednost je na strani Dinama, budući da sada Šahtar ponovo mora preuzeti inicijativu i više riskirati.

I naravno, kada smo rekli da je Šahtar nešto bolji, Dinamo dolazi do izjednačenja! Kao i domaćin, Dinamo je gol zabio iz prvog udarca u okvir gola, na sličan način kao i Šahtar. Oršić je ubacio oštro s lijeve strane, a Dani Olmo pogađa pored nemoćnog Pjatova. 1-1.

Pogled na statistiku na polovici poluvremena potvrđuje dojam: Šahtar je tek nešto bolji, ima tri udarca, jedan u okvir (iz njega je i pao gol), 53% posjeda i 101 u odnosno 85 točnih dodavanja.

Sedamnaest minuta trebalo je Šahtaru da postigne pogodak. Ruku na srce, bio je nešto bolji, ali gol je svejedno pao iznenada. Ukrajinci su dobro kombinirali po desnoj strani, s koje je Marlon ubacio oštro u šesnaesterac.

Jevgen Konopljanka sjurio se iz sredine, što je noćna mora za stopere u šesnaestercu. Dominik Livaković nije imao šanse. Šahtar vodi 1-0, bit će zanimljivo vidjet kako će Dinamo odgovorit.

Šahtar djeluje mrvicu udobnije u vlastitoj koži trenutno. Ali obje momčadi imaju problema s ulaskom u pravi ritam, a utakmicu zasad obilježava i izostanak kvalitetnih lopti u suparničkoj trećini.

Dinamo je krenuo poprilično agresivno u Harkivu; pritišće Šahtar i ne povlači linije duboko. Rezultat tog pristupa je i rani žuti karton za Petra Stojanovića.

Vidjet ćemo koliko će dugo tako igrati i kako će domaćin pokušati odgovoriti.

Utakmica u Harkivu je počela. Očekujemo pritisak domaćina od prve minute; Dinamo bi se trebao dizati s vremenom, kako Šahtar počne gubiti snagu.

Mario Gavranović danas prvi puta starta od prve minute za Dinamo u ovogodišnjoj Ligi prvaka i njegov nastup mogao bi biti ključan za šanse Modrih. Švicarac je ove sezone postigao samo tri pogotka, uglavnom kao zamjena s klupe. Može li iskoristiti ovu priliku ispred ozlijeđenog Petkovića?

S druge strane, Šahtarov napad predvodit će Júnior Moraes, autor 12 pogodaka i pet asistencija u 14 ovosezonskih utakmica. Dodatni čovjek u zadnjoj liniji, kojeg omogućava formacija Nenada Bjelice s trojicom stopera, dobro će doći Dinamu prilikom zaustavljanja Moraesa.

Stigle su i početne postave. Bruno Petković, izgleda, nije u potpunosti spreman, tako da će susret ipak početi s klupe. Njegovu poziciju u vrhu napada popunit će Mario Gavranović. Arijan Ademi starta u središnjici veze s Nikolom Morom. Bjelica se opet odlučio za varijantu s trojicom u zadnjoj liniji. Tu su Perić, Théophile-Catherine i Dilaver.

Podsjetimo, naš Laboratorij daje Dinamu 66,1% šanse za prolazak skupine pobijedi li večeras Šahtar. Ista metoda pretpostavlja 33,2% šanse za prolaz u slučaju remija i 10,9 u slučaju poraza. Nije loše.

U slučaju poraza, Dinamovi nogometaši utješit će se našim podacima koji čak i tada Modrima daju 71,3% šanse za prolazak u grupnu fazu Europske lige.

[UEFA CHAMPIONS LEAGUE] 4 sata su preostala do početka utakmice protiv FC SHAKHTAR! Pogledajmo kako na papiru izgleda…

Gepostet von GNK Dinamo Zagreb am Dienstag, 22. Oktober 2019

Naravno, ne treba se zavaravati, Šahtar je uvjerljivi favorit u današnjoj utakmici, ne samo zbog svog iznimnog iskustva u Ligi prvaka. Ukrajinci su stopostotni u domaćem prvenstvu, a otkako ih je ljetos preuzeo Luís Castro, upisali su samo dva poraza u 14 utakmica, od kijevskog Dinama u Superkupu i Manchester Cityja u Ligi prvaka. Uz to, Dinamo ima poprilično loš omjer s ukrajinskim klubovima.

Šahtar je dobro organizirana momčad s talentiranim kadrom, ali Dinamo je od početka pokazao da nije u Ligu prvaka došao popunjavati brojeve.

Postoje upitnici nad nastupima Brune Petkovića i Arijana Ademija, ali, osim toga, Nenad Bjelica nema puno glavobolja što se tiče kadra.

Uzevši sve u obzir, imamo se pravo nadati pravoj utakmici.