Dinamo ide dalje

Dinamo je u Harkivu odigrao 2-2 sa Šahtarom i došao do četvrtog boda u Ligi prvaka

Dinamo je odigrao 2-2 sa Šahtarom u trećem kolu Lige prvaka i došao do svog četvrtog boda nakon velike borbe s domaćinom.

U Harkivu se igralo intenzivno i agresivno; niti jedna momčad niti u jednom trenutku nije u potpunosti kontrolirala utakmicu, a na momente su se napadi nizali kao boksački udarci. Dinamo je sada odradio dva najteža gostovanja u grupi, niti jednom se nije osramotio. Osvojio je četiri boda u prve tri utakmice, prekinuo niz od 13 gostujućih poraza u Ligi prvaka i pokazao koliko daleko je dogurao projekt Nenada Bjelice.

Prvo poluvrijeme definirala su dva gotovo identična pogotka i desetak minuta intenzivne igre između njih.

Sedamnaest minuta trebalo je Šahtaru da postigne pogodak. Ruku na srce, bio je nešto bolji, ali gol je svejedno pao iznenada. Ukrajinci su dobro kombinirali po desnoj strani, s koje je Marlon ubacio oštro u šesnaesterac.

Jevgen Konopljanka sjurio se iz sredine, što je noćna mora za stopere u šesnaestercu. Dominik Livaković nije imao šanse.

Dinamu je trebalo manje od 10 minuta da izjednači, nakon što je Mislav Oršić napravio višak na lijevoj strani i oštro ubacio za Danija Olma.

Oba pogotka pala su nakon prvog udarca u okvir, oba šutevima s bliže stative nakon oštre lopte s boka, Dinamov s lijevog, Šahtarov s desnog.

U nastavku je Šahtar krenuo nešto proaktivnije s loptom u nogama, tražeći vodstvo. To je, međutim, ostavilo puno prostora iza njegovih linija za Dinamo. Indikativna je bila akcija u kojoj su Oršić i Olmo, dvojica najboljih Dinamovaca u Harkivu, nakon brze tranzicije umalo donijeli Dinamu vodstvo.

Oršić je pogodio stativu, a Olmov udarac, nakon odbijene lopte, obranio je Andrij Pjatov. Ono što mu nije uspjelo iz tranzicije, uspjelo je nakon prekida. U 60. minuti Pjatov je nespretno srušio Marija Gavranovića nakon jednog kornera i skrivio jedanaesterac.

Mislav Oršić bio je siguran i doveo Dinamo u vodstvo.

Ali ako možemo pronaći jednu konstantnu ovoj utakmici onda je to nepredvidljivost. Kad god se činilo da je jedna momčad postala protagonist i preuzela konce, situacija na terenu se promijenila.

Šahtar je pritisnuo nakon primljenog pogotka, ali Dinamo se disciplinirano branio i nije izgledalo kao da ima problema s domaćim napadima.

A onda je Alan Patrick, najbolji Šahtarov igrač na lopti večeras, jednim potezom presjekao Dinamovu zadnju liniju i donio Šahtaru izjednačenje. Dodô, koji je nešto ranije ušao u igru, nije imao težak posao.

Prema ravnoteži čitave utakmice, teško je reći da domaćin nije zaslužio izjednačenje, ali za Dinamo ostaje gorak okus i razočaranje, budući da je veći dio utakmice imao pozitivan rezultat.

Pa ipak, ako je dojam nakon 2-2 protiv Šahtara, u gostima, da je riječ o dva prosuta, a ne jednom osvojenom bodu, to više govori o napretku koji je ovaj Dinamo napravio u europskom kontekstu u posljednje dvije sezone. I putu koji se nastavlja.

Dojam mora biti pozitivan: Dinamo se većinu utakmice dobro branio i bio jako opasan u tranzicijama, a niti u jednom trenutku nije bio inferirorna momčad.

Nekada bi se bod u Ukrajini slavio kao pobjeda.