Dinamo izbacio Betis

Takuro Kaneko riješio je dvomeč pogotkom za ukupnih 2-1

Veliku europsku večer svojim su navijačima još jednom priredili Dinamovi nogometaši. Plavi su na rasprodanom Maksimiru remizirali s Betisom 1-1, a to uz pobjedu u Sevilli znači i Dinamov plasman u osminu finala Konferencijske lige s ukupnih 2-1.

Vidjelo se od početka da je Betis kudikamo aktivnije ušao u susret nego što je to bio slučaj u Sevilli pa je u prve dvije minute složio dva opasnija dolaska. Posebno je zanimljiva bila situacija u kojoj je Kévin Théophile-Catherine jedan niski ubačaj nezgodno odbio džonom sam u sebe pa gosti traže penal, ali čini se da je Francuza lopta pogodila uz leđa uz ono dobro znano pravilo da penala nema ako igrač sam sebe napuca u ruku.

No, uspio je i Dinamo nakon sporijeg početka povezati redove i doći do par minuta posjeda, ali svejedno se ipak fokusirao na kontre. Španjolci su u 11. stvorili prvu izgledniju priliku koju je okončao Nabil Fekir lošim udarcem s 10 metara, a onda e u 15. Bruno Petković dodavanjem u kontri tražio Takura Kaneka koji ipak nije dobro primio loptu te je sve otišlo u aut i nepovrat.

Prvi pravi udarac Plavi su imali u 17. nakon što je Martin Baturina izborio slobodnjak na kojih 25 metara od gola. Pucao je Petković, ali Rui Silva čupa to ispod prečke. Probudila se opet maksimirska publika u 20. minuti kad je Dinamo sjajno izigrao u sredini i izbacio Arbëra Hoxhu, ali njegov udarac je blokiran. No, postalo je poprilično jasno da se Dinamo može nositi s Betisom i da usput može igrati kudikamo proaktivnije nego u prvom susretu.

U 22. i najbolja prilika za Plave, neuspjela kombinacija iz slobodnjaka stigla je na drugu stranu gdje je Mauro Perković poslao loptu na peterac, a ondje Petković puca. Lopta se odbila od travnjaka i jako nezgodno preletjela Betisova vratara, ali i okrznula stativu na putu u gol-aut.

Dizao se Dinamo sve više, bio je u tim trenucima osjetno bolja momčad na terenu pa u 23. Hoxha opet ima gomilu prostora na lijevoj strani, ali sve je okončao lošom loptom za Kaneka koja je završila u korneru pa domaći nisu uspjeli nekako okruniti 15-ak minuta velike dominacije.

U 27. nova velika šansa za Plave, Kaneko je već s poda naša Baturinu koji daje natrčalom Stefanu Ristovskom iz drugog plana, ali Makedončev udarac s 14 metara ide pored gola. No, bio je to već peti Dinamov udarac u manje od pola sata, dok su gosti imali tek dva.

Dinamo se nakon toga, tamo negdje oko 30. minute, povukao pa je igra malo zamrla. Gosti su preuzeli inicijativu, ali nemaju ni siline ni imaginacije u svojim nastojanjima da ugroze gol poprilično nezaposlenog Ivana Nevistića. Kružio je Betis sedam-osam minuta oko zone na 30 metara, ali nije imao ideje ni prave šanse sve do 38. minute.

Tada je ipak prošla jedna lopta po lijevoj strani Dinamove obrane. Aítor Ruibal utrčao je iza Hoxhinih leđa pa je i Perković promašio loptu, a onda je desni bočni niskom loptom pronašao Cédrica Bakambua koji je sjajnom reakcijom na crti petom poslao loptu pokraj Nevistića. Time je u smiraj prvog dijela stavio stvari na početak.

Taj pogodak pokrenuo je Plave koji su onda opet počeli igrati nakon 10 minuta mirovanja, a ubrzo traže penal zbog možebitnog igranja rukom u duelu nakon kornera, a onda je u 44. Hoxha opet probio lijevu stranu, ali samo natjerao Silvu na novu reakciju. Opet su krajem poluvremena poludjeli domaći, i to jer im sudac nije dopustio izvođenje kornera kojeg su izborili koncem prve i jedine minute nadoknade.

No, bilo kako bilo, nakon 135 minuta igre ostao je ukupni rezultat 1-1 pa se sve svelo na drugih 45 minuta odluke na Maksimiru.

I mogao je odmah početkom drugog dijela Betis ponovo šokirati Maksimir. Nakon samo 15 sekundi igre opet je propustio bok, ovaj put desna strana Dinamove obrane pa je povratna lopta došla do Fekira, ali ovaj iz sjajne pozicije na petercu puca loše, u blok i Nevistića. Pokušao je odmah uzvratiti Dinamo pa je Petković dugo vagao okružen trojicom u 47. minuti, ali s ruba kaznenog prostora tukao je tek u blok.

U 51. opet prijeti domaći sastav, ovoga puta Baturina je oštro tukao s 20 metara, ali prošlo je to pored gola prema južnoj tribini. I onda je u 59. Dinamo ipak došao do poravnanja, odnosno ukupnog vodstva. Petković je sjajno glavom spustio Hoxhi, a onda je on prošao lijevom stranom i napokon poslao pravu loptu u peterac gdje je stigao Kaneko i lako pogodio za 1-1.

Nije Betis zaigrao s nešto više užurbanosti usprkos novom zaostatku. U 66. je Ruibal tukao preko gola s kakvih 18 metara, a u 67. je Dinamo blizu povećanu ukupnog vodstva nakon što je Petković sjajno podvalio loptu Kaneku. No, udarac Japanca je umjesto za drugi pogodak ostao samo na bloku.

A u 77. skoro prilika za rješenje svega. Betis je napao s više igrača, a onda je krenula kontra Plavih. Baturina se riješio čuvara pa otvorio gomilu prostora za Hoxhu. Jurnuo je krilni napadač Dinama u kazneni prostor gdje ga u duelu ruši Héctor Bellerin, a Švicarac pokazuje na bijelu točku. No, VAR je pozvao Ursa Schnydera, a ovaj nakon pregleda snimke ipak poništava odluku jer je Bellerin prvi dirao loptu, a onda Hoxha njegovu nogu.

Zadnje minute regularnog dijela su logično prošle u Betisovoj dominaciji, ali nisu Španjolci do nadoknade stvorili ništa vrijedno spomena osim jednog Fekirovog pokušaja direktno iz slobodnjaka. No, nadoknada je bila duga, pokazao je četvrti sudac čak pet minuta.

No, Betis je večeras osim pogotka bio potpuno bezidejan, nije ni u sučevom dodatku uspio ozbiljnije zaprijetiti Nevistiću pa Dinamo sasvim zasluženo ide dalje s 1-1, a ukupnih 2-1.

Plavima zaista treba čestitati na jako dobroj predstavi i novom europskom uspjehu.