Dinamo je prošao Spurse!

Modri su nevjerojatno slavili 3-0 i ostvarili plasman u četvrtfinale Europske lige

Nakon pravomoćne presude Vrhovnog suda, odlaska Zorana Mamića s trenerskog mjesta, bombastične presice njegova brata Zdravka i svih ostalih događaja oko uvijek turbulentnog Maksimira, Dinamo je danas u uzvratnoj utakmici osmine finala Europske lige dočekao Tottenham pod novoimenovanim trenerom Damirom Krznarom. Momčad koju vodi José Mourinho došla je iz Londona s dva domaća pogotka u džepu, a Modri su na svom oronulom zdanju krenuli u lov na čudo.

Čudo koje je nakon 120 minuta ostvareno. I to na kakav način; Modri su upisali pobjedu 3-0 i plasirali se u četvrtfinale.

U prvih 45 minuta doista nismo svjedočili pretjerano grandioznom tempu niti velikim prilikama. Oba sastava jednom su zapucala u okvir gola, a Dinamo je nanizao par lijepih šansi unatoč tome što je posjed lopte bio debelo na gostujućoj strani. Tottenham je u prvih 15-ak minuta kreirao par obećavajućih napada koji su otišli u nepovrat i naposljetku nisu rezultirali šansama, a Dinamo se napadački počeo buditi otprilike nakon 20. minute.

Ipak, najbolje šanse dočekao je otprilike 10 minuta prije kraja prvog dijela. Tako je Lovro Majer u 35. minuti ušao u odličnu prigodu kada je nečuvan primio loptu na nekih 11-12 metara od suparničkog gola te potom zapucao prema vratima Huga Llorisa. Gađao je bliži kut koji je bio nepokriven, ali njegov šut ipak je bio neprecizan. Samo trenutak kasnije Davinson Sánchez skinuo je loptu s noge Arijanu Ademiju koji se našao u vrlo dobroj poziciji, a činilo se kako će Mourinhovi momci privesti prvih 45 minuta kraju bez udarca u okvir.

Međutim, Spursi su to uspjeli ispraviti preko Harryja Kanea koji je u 44. minuti iskosa zapucao prema Dominiku Livakoviću, no hrvatski reprezentativni vratar uspio je otkloniti opasnost.

Dinamo je puno bolje u odnosu na suparnike ušao u nastavak; u 50. minuti Bruno Petković odlučio je udarcem s ruba šesnaesterca završiti lijepu domaću akciju, no njegov pokušaj završio je u bloku. Dvije minute kasnije Ademi je pogodio Llorisa nakon Majerova ubačaja iz kuta, a Modri su u tom razdoblju apsolutno preuzeli posjed što se na kraju pretočilo i u vodstvo.

Majer je u 62. minuti pokrenuo domaći napad i fino proigrao Mislava Oršića, a on se na sebi svojstven način zabio u sredinu i potegnuo s ruba šesnaesterca: njegov prekrasan udarac završio je u rašljama francuskog vratara, slično kao u siječanjskom derbiju s Hajdukom. Inače, Hrvatskom reprezentativcu ovo je bio treći ovosezonski zgoditak u Europi, a dodao je i dvije asistencije. Dotad…

Prvu priliku u drugom dijelu Tottenham je dočekao u 71. minuti kada je Dinamova desna strana ispala, a Lucas Moura jurnuo u napad. U kaznenom prostoru naposljetku je pronašao Giovanija Lo Celsa koji je iz okreta zapucao prema Livakoviću, a Dinamov vratar uspio se obračunati s loptom koja se još odbila o nekoga iz domaće zadnje linije.

Činilo se nakratko u tim trenucima kao da su se Spursi uspjeli koncentrirati, no svima je bilo jasno da su produžeci itekako dosežni. Najviše je to, čini se, jasno bilo Mislavu Oršiću koji je u 83. minuti pogodio za 2-0; Tottenham je ostavio puno prostora Dinamu za izgradnju dobre akcije, Ademi je dao loptu na stranu do Iyayija Atiemwena, a Nigerijac je lijepom prizemnom loptom u kazneni prostor pronašao hrvatskog reprezentativca koji ju je zakucao u gostujući gol. Oršić je tako postao prvi igrač koji je protiv Spursa zabio dva gola u Europskoj ligi još od Pierrea Emericka-Aubameyanga koji je to učinio u dresu Borussije Dortmund 2016. godine.

U 85. minuti Kevin Théophile-Catherine s crte je očistio Kaneov pokušaj glavom, a Modri su naposljetku potpuno zasluženo odvukli susret u produžetke, kao i protiv Benfice u svojoj prošloj osmini finala Europske lige. Mourinhu je voda bila do grla…

Atiemwen je u 96. minuti uputio još jedno lijepo proigravanje, ovaj put prema Marinu Leovcu koji je potentnu akciju ipak završio slabijim udarcem, a Tottenham je do kraja prvog produžetka nametnuo nešto jači ritam i polako počeo prijetiti.

Međutim, Oršić je u 106. minuti ugrabio loptu i pokazao da se Mourinho i njegova ekipa definitivno neće najesti kruha u ostatku europske sezone jer je neće ni vidjeti. Fenomenalnim driblingom izbacio je trojicu igrača Spursa, a zatim bravurozno potegnuo izvan kaznenog prostora i poentirao za nevjerojatnih, golemih 3-0. Kompletirani hat-trick nije mu prvi u europskim klupskim natjecanjima; već ga je zabio u Ligi prvaka protiv Atalante prošle sezone.

U posljednjim minutama Tottenham je dobrano stisnuo, a u 116. minuti Dominik Livaković upisao je dvije goleme obrane neutraliziravši Lo Celsa i Kanea koji je upao u fantastičnu prigodu. Spursi jednostavno nisu mogli do gola, Dinamo je pružio partiju koja će se doista pamtiti, a ona mu je dovela povijesno četvrtfinale Europske lige. Londonska momčad nije imala odgovor.