Dinamo srušio Rapid na Maksimiru

Modri su upisali jako važnu pobjedu u Europskoj ligi (3-1)

Poslije poraza u Beču prije dva tjedna, Dinamo je izašao na Maksimir željan uzvratiti udarac Rapidu iz Beča u dvoboju četvrtog kola grupne faze UEFA-ine Europske lige. Podsjećamo, momčad koju vodi Damir Krznar morala je pobijediti za bodovni bijeg konkurentima: Genk je u ranijem terminu izvukao bod protiv West Hama (završilo je 2-2), a Modri su tako pali na treće mjesto s tri boda, koliko je imao i Rapid.

Na sreću Bad Blue Boysa koji su večeras proslavili svoj 35. rođendan, njihovi ljubimci slavili su rezultatom 3-1.

Nije počelo dobro: u osmoj minuti Bartol Franjić uprskao je domaću ofsajd zamku te omogućio bijeg i posljedični pogodak Christopha Knasmüllnera, a Modri su morali brzo reagirati i spriječiti eventualno Rapidovo razmahivanje.

U tome su i uspjeli. Već u 12. minuti Mislav Oršić lijepo je nabacio u kazneni prostor, a Bruno Petković fino je reagirao glavom i pospremio loptu u mrežu Paula Gartlera. Dinamovu ofenzivcu to je bio treći ovosezonski zgoditak u skupini Europske lige, a tako je nastavio svoju odličnu formu u posljednjih mjesec i pol.

Otad pa do poluvremena susret je većinom tekao u Dinamovu znaku. Modri su dominirali posjedom i proizveli nekoliko energičnih i vrlo neugodnih izlazaka pred suparnička vrata, a to se isplatilo u 34. minuti kada su prešli u vodstvo. Petković je poslao krasnu loptu na lijevu stranu prema Franjiću, a on je unutar šesnaesterca pronašao Komnena Andrića koji je pogodio za 2-1 i poentirao u trećem uzastopnom nastupu za Dinamo.

Petković je prije odlaska u svlačionicu zadobio problem s kukom, ali se ipak vratio na travnjak i započeo nastavak. On se, pak, više-manje odvijao u istom tonu kao prvih 45 minuta. Domaći su održavali pritisak pred bečkim vratima, a prvo veće uzbuđenje uslijedilo je u 63. minuti kada je Oršić iz slobodnog udarca s 20-ak metara pogodio vratnicu.

Rapid je u posljednjoj četvrtini utakmice ubrzao i pokušao uhvatiti poravnanje: u 80. minuti Dominik Livaković skinuo je vrlo dobru šansu Japanca Koye Kitagawe, ali Krznarovi momci brzo su uspjeli otkloniti potencijalnu opasnost.

Nisu to učinili samo obranom; zabili su i treći zgoditak te odagnali Rapidovu prijetnju do kraja. Marko Bulat u 84. minuti ubacio je u šesnaesterac iz prekida, a Josip Šutalo najbolje se snašao u skoku i na semafor postavio konačnih 3-1. Štoviše, Luka Menalo u sudačkoj je nadoknadi pogodio vratnicu.

Dinamo, dakle, trenutno drži drugo mjesto sa šest bodova. Prvi je West Ham s 12, treći Genk s četiri, a Bečani su ostali na tri. Sljedeću europsku utakmicu Modri ponovno igraju na Maksimiru, 25. studenog protiv Belgijaca. Naravno, eventualnom pobjedom u tom ogledu mogli bi riješiti pitanje europskog proljeća.