Do posljednjeg daha… Finale

Trebala su joj dvaput po dva produžetka, ali Hrvatska je pobijedila Norvešku

Hrvatska je svladala Norvešku 29-28. Hrvatska je u finalu Europskog prvenstva. U totalnoj ludnici, jednoj od najboljih i najuzbudljivijih utakmica u novijoj povijesti, u utakmici koja je dva puta otišla u produžetke i u kojoj je doslovno odlučivala jedna lopta na kraju je presudio Željko Musa, i to svojim prvim golom večeras.

Nema sumnje da su se ovdje u Stockholmu mjesecima nadali i pripremali kao da će na improvizovani teren Tele2 Arene istrčati upravo njihova reprezentacija. Stidljivo su u EHF-u maštali o prepunom stadionu, vjerojatno prečesto premotavali slike sa ligaških utakmica u Njemačkoj i Danskoj — rekord je oborio Frankfurt sa 44.189 gledatelja. Međutim, Švedi su bili daleko od četiri najbolja, pa su tribine ostale prošarane mnogobrojnim praznim stolicama.

Išpak, da se ne lažemo, 16.573 gledatelja, koliko je večeras službeno navedeno, dovoljno je impresivno. Švedi jesu u Stockholmu napravili savršeno rukometno zdanje. Nogometni stadion, s navučenim krovom, ogromnom je montažnom konstrukcijom na kojoj je tribina — lijepo se zaljuljalo nekoliko puta kada su Hrvati i Norvežani proslavljali golove — presječen na pola, a osjećaj nogometne arene potpuno je zamijenjen klasičnom dvoranskom atmosferom, u kojoj su opet dominirali od Norvežana mnogo glasniji Hrvati.

Samo otvaranje utakmice bilo je skoro pa savršeno za Hrvatsku. Nije postojala gotovo niti jedna najava u kojoj se nije naglašavalo da Lino Červar želi maksimalno usporiti Norvešku i tako je izbaciti iz komfort zone, u kojoj se osjećaju kada igraju brzi centar i kontranapade. Očekivana je bila i izuzetno agresivna obrana 5-1, u kojoj je Sander Sagosen pronalazio rupe, ali ostali su bili gotovo potpuno isključeni. Razbranio se i Marin Šego, sredinom poluvremena uvezao je četiri obrane, ukupno je Hrvatska u osam napada primila samo jedan gol. Na ovom turniru raspucana Norveška dovedena je u situaciju da ostaje bez pravih rješenja i siluje rukomet, dok je Hrvatska djelovala strpljivo i zrelo.

Ali, obrana jest funkcionirala jako dobro, ali Hrvatska to nije (dovoljno) iskoristila u drugom smjeru. U onih sedam obranjenih napada zabili su tek jedan gol, pa se prednost nikako nije mogla razvući na više od maksmalnih dva gola razlike, iako je to bilo idealno razdoblje da se prelomi utakmica. Razbranio se i Bergerud, imao samo jednu obranu manje od Šege, i Hrvatska nije bila u stanju da se odlijepi.

Opet, plan je bio jasan i njega se držalo do samog kraja — maksimalno usporiti utakmicu i dugim napadima kontrolisati njen ritam i držati ga tamo gdje Hrvatskoj i odgovara. Kauboji su tako u prvom poluvremenu razmijenili gotovo dvostruko više dodavanja od Norvežana i loptu držali više od 60 posto vremena u svojim rukama. I funkcioniralo je to jako dobro; lopta je išla na crtu za Marina Mamića, a ovaj se othrvao do pet pogodaka od pet pokušaja u prvom poluvremenu, doslovno noseći Hrvatsku na svojim leđima.

Ako već nisu iskoristili priliku da naprave osjetniju razliku u prvom, Hrvati su takvu trebali iskoristit na otvaranju drugog poluvremena. Norvežani su s dvije tehničke pogreške ponudili savršenu situaciju i otvorili dvije kontre, ali prva za plus tri je ušla dok je u drugoj Torbjørn Bergerud zaustavio Igora Karačića. Njegov nastup večeras bio je pod upitnikom i s 0-4 u prvom poluvremenu i tek dva gola u 60 minuta očito je bilo da je nedovoljno oporavljen.

Umjesto na plus četiri, Hrvatska je otišla u malu krizu i Norvežani su se s tri uzastopna gola ponovno vratili na nulu. Međutim, možda i veći problem je bila činjenica da se Červarova momčad u tim trenucima prepustila utrkivanju s Norvežanima, upravo ono što je večeranji protivnik od početka i želio. Norvežani su s 17-16 u 42. minuti došli i do prvog vodstva, ali srećom uskoro su se stvari vratile na početak i Hrvatska je ponovno usporila ritam i sada počela zabijati izvana. No, utakmica je do tada već ušla u potpuni egal i bilo je jasno da ćemo do kraja gledati jednu od najuzbudljivijih završnica na ovom Europskom prvenstvu.

Agresivna obrana ostavila je Norvežane na samo 23 gola — tek dva puta na ovom EP su bili ispod 30 — ali to nije bilo dovoljno za pobjedu, bar ne u regularnom vremenu. Matej Ašanin je uspio uhvatiti dva sedmerca, Sagosen i Magnus Jøndal nisu imali rješenja, a Hrvatska je do kraja imala dvije prilike za trijumf. Prvo nisu uspjeli otići na nedostižnih plus dva, Duvnjak je promašio a Joendal zabio, da bi onda posljednji pokušaj Domagoja Duvnjaka završio u bloku i utakmicu odveo u produžetke.

A tamo, ludnica.

Deset dodatnih minuta i odgovornost kod dvojice najboljih — Duvnjaka i Sagosena. Razmijenili su po jedan gol u prvom produžetku, u drugom je prvo Karačić izgubio loptu, Kristian Bjørnsen zabio kontru a onda Horvat promašio s krila. Djelovalo je da je to to, da je kraj, da nade nema, Norvežani su gnjavili zadnji minut, ali promašili i pružili posljednju priliku Hrvatskoj. I to kakvu — sirena je označila kraj, ali Španjolci su sinkronizirano pokazivali na sedam metara nakon prekršaja na Marinu Šipiću. Domagoj Duvnjak, 86 kilometara na sat, 26-26. Novi produžeci.

A kako je izgledalo tih posljednjih deset minuta više je i teško reći. Nitko više nije sjedio na svojim mjestima, adrenalin je lupao do krova stadiona a ona montažna tribina, o kako se samo znala zaljuljati. Branio je Šego (ukupno 11 obrana), branio je i Bergerud (14 obrana), igralo se čvrsto, a onda totalna ludnica za kraj. Norvežani su imali priliku za pobjedu, promašio je Gøran Johannesen, 13 sekundi prije kraja; 13 sekundi u kojima je lopta došla do Muse, a ovaj je prvi put u utakmici šutnuo prema vratima. Njegov prvi gol večeras, njegov treći gol na ovom Europskom prvenstvu i gol koji je Hrvatsku odveo u finale.

Hrvatska je napravila sve što je bio plan večeras. Ograničila je Norvešku na manje od 30 golova, Sagosenovih 10 nije bilo dovoljno jer Hrvatska je igrala zrelo i strpljivo i na kraju joj se to vratilo. Marino Marić ju je nosio na leđima u prvom dijelu, zabio pet golova a onda dodao jedan u posljednjem produžetku, Duvnjak preuzeo je odgovornost u nastavku, zabio sedam komada (ukupno osam) i odveo Hrvatsku do raja. Totalna ludnica u Stockholmu, ali Hrvatska je u finalu.