EFL ne vjeruje da Birmingham radi po pravilima i želi to dokazati. A to nije jedini problem kluba

Hirovitost klupskih čelnika i financijski problemi nisu baš blistava svakodnevica

Ne tako davno Birmingham je bio dio engleske elite, član Premier lige sposoban pomrsiti račune najvećima, pobjednik EFL kupa. Danas je to klub koji je prije prekida sezone bio stanovnik donjeg doma ljestvice Championshipa s više poraza od pobjeda i više negativnih rezultata nego podjela bodova.

Kad smo kod bodova… u pitanju je i klub kojem ih je u prošloj sezoni oduzeto devet jer su se njegovi čelnici ogriješili u engleski ekvivalent Financijskog fair playa ostvarivši u razdoblju od 2015. do 2018. poslovni gubitak od 48 milijuna funti.

Što ga, nepotrebno je posebno naglašavati, stavlja pod povećalo i gura prema rubu…

Trenutačna situacija u klubu daleko je od blistave. Dapače, na St Andrew’su je provedena istraga vezana uz daljnja upitna financijska poslovanja s čijim se rezultatima svi ne slažu i sve je strahovito daleko od slike koju su 2016. novi vlasnici najavljivali kad su govorili o svojoj viziji klupske budućnosti. Premda se klub trudi dokazati da je situacija drugačija, a potvrđuje to i nezavisna disciplinska komicija, EFL ustraje u daljnjim provjerama klupskih knjiga za prošli mjesec.

Nema ondje mira već dugo.

Potvrdit će to i šest menadžera u četiri godine, ali i činjenica da obveze kluba strahovito premašuju klupsku imovinu, navodi The Athletic u tekstu kojim, nakon razgovora sa desecima ljudi vezanih uz klub, opisuje aktualno stanje u njemu.

Hirovitost čelnika mnogi od njih istaknuli su kao jedan od razloga toksične atmosfere u klubu u kojem se katkad čuje kako se razbijaju čaše. Kao i povišeni tonovi koji CEO-u kluba Renu nisu strani. Opisuje ga se kao agresivnog tipa bez pozitivne strane koji nerijetko sugovornika dovodi u suze. I kao čovjeka koji je i sam pod ogromnim pritiskom svojih nadređenih i jedinog koji može komunicirati sa vlasnikom.

O samom nogometu produžene ruke vlasnika baš i ne znaju previše. Barem se tako može shvatiti iz nebuloznih pitanja kao što su “zašto ih niste pobijedili s 8-0?” ili “zašto nisi spriječio istegnuće tetive?”. To ih ne sprečava da utječu na trenerove odluke i slaganje kadra.

Druga je i ništa manje važna priča ona uvijek aktualna, o novcu. Nije baš logična jer znalo se događati da on zaposlenicima kluba ne stiže na vrijeme, a s druge strane u klub su stizala nova lica. Jedno od njih bio je i Ivan Šunjić doveden u srpnju prošle godine.

Premda se o tome nije pisalo previše, i bivši je Dinamov nogometaš nategnuo klupski budžet, a bio je tek jedan od nekolicine klupskih pojačanja. Kao što se nedavno na istu temu spominjao bivši mu suigrač Mario Gavranović

Prema onome što čitamo i stavimo li sve u kontekst EFL-ova inzistiranja da se još malo detaljnjije prouče klupske financije nekako nam se čini da je ta priča u sferi znanstvene fantastike. To što u klubu tvrde da je sve u redu samo dodatno iritira EFL koji je ustrajan provjeriti račune i premetnuti svako slovo i svaku brojku u njima kako bi dobio potvrdu ili demantij poslovanja u prihvatljivim granicama.

Bez obzira na buku razbijanja čaša i urlanja po hodnicima. EFL to ne zanima, koliko posluje li se prema dogovorenim smjernicama. I vrlo sumnjičavo nastavlja gledati prema povratnim informacijama koje stižu od strane kojoj, dokazuje se ponovno, malo vjeruju. Što će reći — Birmingham City je u problemu.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.