Engleski navijači pokrenuli su peticiju za uvođenje njemačkog (50+1) vlasničkog modela

Od jutra su skupili više od 15.000 potpisa

Debakl oko osnivanja (i brzog propadanja) Super lige pokrenuo je tektonske poremećaje u samom vrhu europskog nogometa. Navijači su predvodili osudu iz javne sfere, a 12 odbjeglih klubova je u posljednjih par dana pokušavalo PR porukama ublažiti reputacijsku štetu.

Međutim, mnogi smatraju da je debakl samo ilustrirao ogromne strukturalne probleme u europskom nogometu, pogotovo u vidu vlasničkih modela najbogatijih klubova. Uostalom, treba li nas sve zbilja iznenaditi da se milijarderi ponašaju poput milijardera?

U Engleskoj je tako potegnuto pitanje javnog vlasništva najbogatijih klubova, koji su trenutno u vlasništvu oligarha, američkih milijardera i režima s vrlo upitnim politikama po pitanju ljudskih prava. Navijači su zato pokrenuli peticiju za promjenu zakona koji bi u Premier ligi onemogućio upravo taj tip rukovođenja s klubovima.

Naime, peticija zahtijeva promjenu zakona i uvođenje ’50+1′ vlasničkog modela, koji bi garantirao navijačima večinsko vlasništvo u klubovima, po uzoru na model koji je pretežno na snazi u njemačkoj Bundesligi, čiji su klubovi svi od reda odbili sudjelovati u Super ligi.

Peticija je danas skupila nešto više od 15.000 potpisa, što znači da je torijevska vlada Borisa Johnsona mora uzeti u obzir. Ako peticija skupi 100.000 potpisa, odlazi na raspravu u britanski parlament.

Rušenje Super lige zasigurno predstavlja pobjedu, ali povratak na status quo nije dugoročno održiv, barem nije ako nogomet doživljavamo kao nešto više od biznisa.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.