Englezi su pokorili Europu. Je li riječ o početku dominacije ili spletu okolnosti?

Može li Premier liga od Primere preuzeti titulu najdominantnije lige?

U medijskoj buci i histeriji koja je okružila posljednji tjedan, u kojem smo vidjeli dva čudesna preokreta u Ligi prvaka, dramu na Stamford Bridgeu u Europskoj ligi i projektil Vincenta Kompanyja koji je vjerojatno Manchester Cityju donio novi naslov engleskog prvaka, vjerojatno vam nije promakla činjenica o kojoj Englezi trube na sav glas.

Po prvi puta u povijesti, sva četiri finalista europskih kupova bit će iz jedne lige. Tottenham Hotspur i Liverpool u Madridu će odlučiti tko će naslijediti Realovu europsku krunu, dok će u dalekom Bakuu za titulu osvajača Europske lige igrati gradski rivali Arsenal i Chelsea. Najbogatija i najglamuroznija europska liga tako je konačno u rezultat pretočila svoju financijsku prednost. Međutim, je li riječi o pokazatelju budućih trendova u europskom nogometu ili samo sklopu okolnosti?

I dalje vladaju bogati

Prije svega, treba napomenuti da i ove sezone – unatoč tome što postoji dojam da su se stvari bitno promijenile – europskim nogometom vlada 12 najbogatijih klubova. Ta najbogatija družina na kraju sezone imat će ove trofeje: Ligu prvaka (prvak i doprvak), Europsku ligu (prvak i doprvak), La Ligu, Premier ligu (prvih šest mjesta), Serie A i Ligue 1. Ispadanja Barcelone, Madrida i Juventusa, kao i neočekivan uspon Ajaxa distorzirali su sliku, ali nogometom i dalje, nažalost, vlada financijska moć.

Činilo se da je samo pitanje vremena. Najbogatiji engleski klubovi, s kojima se fiskalno mogu nositi tek giganti poput Madrida i Barcelone, konačno su naučili trošiti. Godinama su klubovi poput Manchester Cityja i Chelseaja, Liverpoola i Manchester Uniteda trošili vrtoglave iznose na najbolje igrače svijeta, ali im je uspjeh na europskoj pozornici opetovano izmicao. Ne samo to, u posljednje vrijeme živimo u periodu gotovo pa nezapamćene dominacije španjolskih klubova.

Od posljednjih 15 europskih trofeja, 14 su ih osvojile momčadi iz La Lige (Barcelona, Madrid, Atlético i Sevilla), dok je ista liga dala 20 od posljednjih 30 europskih finalista. Nevjerojatno je da će 2019. biti prva godina još od 2013. u kojoj niti jedan španjolski klub neće igrati europsko finale. Međutim, nešto se promijenilo.

Atlético je u silaznoj putanji, s ostarjelom jezgrom, Madrid je dominirao u posljednje tri godine, ali ima ozbiljne mane u igri, dok je Barcelona protiv Liverpoola doživjela još jednu od svojih kroničnih katastrofa u gostima. S druge strane, engleske momčadi su počele ulagati u kvalitetne trenere. Manchester City je godinama pripremao teren za Pepa Guardiolu, a sada, iako je europski uspjeh izostao, žanje uspjeh u Premier ligi (najvjerojatnije) već drugu godinu zaredom.

Liverpool je angažirao Jürgena Kloppa i izborio drugo uzastopno finale Lige prvaka. Tottenham, Arsenal i Chelsea su doveli ambiciozne, sistemske trenere iz Španjolske i Italije (Unaija Emeryja, Mauricija Pochettina i Maurizija Sarrija), a ove godine svaka od te tri momčadi ima priliku osvojiti europski trofej. Zanimljivo, jedino je Manchester United – najbogatija engleska momčad, barem što se tiče komercijalnih prihoda – zaostala za konkurencijom te je, lošom politikom dovođenja pojačanja i manjkom dugoročnog plana, stagnirala na oba plana.

Teško je očekivati da će Englezi u redovnom tempu isporučivati sva četiri finalista u narednim godinama, ali postoji dojam da se odnos snaga mijenja. Hoće li Premier liga uspjeti dominirati Europom na način na koji je to pošlo za rukom Primeri, ostaje za vidjeti.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.