Europska flora i fauna ostaje na Maksimiru: Dinamo je izborio grupnu fazu Europske lige

Dinamo - Flora Tallinn 3-1

Dinamo će ove sezone igrati grupnu fazu Europske lige.

Večeras je u playoff rundi kvalifikacija za spomenuto natjecanje na Maksimir stigla Flora Tallinn koja je prvi put u povijesti izborila navedenu fazu, a hrvatski prvak na kraju je svladao goste rezultatom 3-1 i tako osigurao europsku jesen.

Dinamo je u prvih 45 minuta igrao točno koliko mu je trebalo i uspješno realizirao svoje šanse kojih je bilo zahvaljujući nekoliko uspješno povezanih akcija, a i vidno većoj kvaliteti. Očekivano ofenzivno postavljeni sastav Zorana Mamića poveo je u 11. minuti; Mario Gavranović i Lovro Majer kombinirali su, Dinamova desetka izvukla se na desnu stranu i ubacila u peterac, a ondje je nesmetano utrčao spomenuti švicarski napadač i poentirao za domaće vodstvo. Bio mu je to već peti gol u novoj sezoni i prvi europski…

Jedinu iole opasnu situaciju pred Livakovićevim vratima u prvoj polovici susreta Flora je kreirala u 21. minuti; Vlasi Sinjavski opalio je s ruba šesnaesterca pod gredu, ali hrvatski reprezentativni čuvar mreže uspješno je odbio loptu u korner.

Bez obzira na to, Estonci Dinamu tada jednostavno nisu mogli parirati, a to je potvrđeno i drugim zgoditkom: Bruno Petković je u 26. minuti gurnuo loptu u kazneni prostor do Gavranovića koji je izbjegao ofsajd i potom dodao Arijanu Ademiju koji se pronašao nečuvan na drugoj vratnici te poentirao za 2-0. Još jednu šansu Modri su kreirali u 41. kada je Kristijan Jakić uposlio Marina Leovca, no njegov je pokušaj otišao pored gola…

Ipak, u drugom poluvremenu svjedočili smo nešto drukčijem narativu. Flora je početkom nastavka pomalo pritisnula, ostvarila tri kornera zaredom i uputila jedan udarac u okvir, ali nijedna situacija nije se činila posebno opasnom. S druge strane, Mislav Oršić je u 51. minuti na Petkovićevo proigravanje s nekih 14 metara pogodio vratnicu.

Gosti iz Tallinna najbliže su prvom pogotku došli u 55. minuti kada je Rauno Alliku pobjegao pred lijevu vratnicu i primio loptu u petercu, ali njegov pokušaj pogodio je vanjsku stranu mreže. Dinamova igra općenito je pala u drugom poluvremenu i Flori je dano puno više prostora za razvijanje vlastite igre, a to je ostavilo i posljedice.

U 65. minuti Sinjavski , inače najopasniji gostujući igrač, zabio se u sredinu s lijeve strane, pronašao dovoljno prostora za udarac, pogodio u Livakovićev bliži kut i smanjio na 2-1. Ništa cijelo prvo poluvrijeme Flora nije mogla napraviti Dinamu, a hrvatski europski predstavnik potom je praktički prestao igrati i dopustio Estoncima povratak u susret.

Ipak, primljeni pogodak Plavima se pokazao kao impuls kojim su vratili posjed u noge i počeli kombinirati na suparničkoj polovici. Nešto dinamike unijele su zamjene; posebice Lirim Kastrati koji je u 86. minuti s desne strane poslao ubačaj prema Petkoviću koji je glavom pucao pored gola, ali zato je u sljedećem napadu rutinski gurnuo loptu u prostor prema Ademiju koji je smirenim finišem zabio za 3-1 i svojim drugim pogotkom večeri riješio utakmicu.

Ukratko, Dinamo je očekivanim, ali pomalo nedorečenim slavljem osigurao natjecanje koje mnogima neće biti previše zadovoljavajuće s obzirom na nedavne klupske pothvate u Europi. Ostaje za vidjeti kako će to izgledati protiv vjerojatno jačih i ravnopravnijih momčadi od Flore u tjednima koji slijede, a Europska liga izborena je po osmi put u klupskoj povijesti.