Festival jurnjave na Westfalenu: Bayern je ugasio Dortmund i time, čini se, borbu za naslov

Bayern je s 1-0 pobijedio Borussiju Dortmund u Der Klassikeru

Svake godine, Bundesliga nas prevari. Svake godine do jednog trenutka netko drži priključak za vječnim prvacima iz Bavarske i svake godine se ponadamo: možda, možda ćemo ovoga puta vidjeti pravu borbu za prvaka.

Koronavirus je ove godine nadu produljila, ali čini se da ćemo ponovo morati potpisati kapitulaciju i priznati da su Bavarci već neko vrijeme klasa za sebe u Njemačkoj. Nakon sedme uzastopne pobjede imaju sedam bodova prednosti u odnosu na rivala iz Dortmunda.

Utakmica nas nije razočarala.

Dvije najbolje momčadi Bundeslige, u praznoj školjci inače veličanstvenog Westfalenstadiona; najbolja domaća momčad prvenstva i najbolja gostujuća momčad prvenstva, i jedan i drugi klub u nizu od šest uzastopnih pobjeda.

Borussia Dortmund i Bayern odigrali su brzu, dinamičnu i kvalitetnu i utakmicu u 28. kolu njemačke Bundeslige. Završilo je 1-0 za goste.

I jedan i drugi trener odigrali su više-manje očekivanu početnu ruku; Lucien Favre je četvrtu uzastopnu utakmicu započeo u formaciji 3-4-3, s motoričnim i energičnim duplim pivotom u sredini (DelaneyDahoud) i bekovima koji prenose loptu na suparničku polovicu, dok su Thorgan Hazard i najbolji Dortmundov igrač u posljednje vrijeme Julian Brandt igrali u prostoru između bekova i stopera.

S druge strane, Hansi Flick je krenuo s nešto plićim 4-3-3, s time da je Serge Gnabry dobio prednost ispred Ivana Perišića, a Joshua Kimmich preuzeo lupanje tempa utakmice u sredini u izostanku Thiaga.

Prvo poluvrijeme se rasplelo u izmjenjivanju inicijative i perioda stvaranja šansi između obje momčadi.

Na početku, Borussija je krenula sjajno, brzo mijenjajući strane i koristeći Brandtovu motoriku i sjajnu kontrolu na malom prostoru za stvaranje viška. Alphonso Davies je imao nekoliko sjajnih oporavaka, iako je bilo jasno da Dortmund često napada upravo na njegovoj strani, gdje mu je nedostajala Gnabryjeva podrška.

Međutim, Bayern je, po tko zna koji put, pokazao mentalnu oštrinu koja ovoj Borussiji još uvijek nedostaje. Obje momčadi su imale svoje momente i svoje periode sjajnih napada; Borussia je vjerojatno po ukupnom dojmu bila i bolja, ali Bayern je bio taj koji je na poluvrijeme otišao s prednošću nakon što je Kimmich fenomenalnim lobom iznenadio Romana Bürkija u 43. minuti.

Je li Bürki trebao bolje reagirati? Neki tako misle, mi smo po tom pitanju agnostici, ostavljamo vama na procjenu.

U nastavku je Favre, u neku ruku jako iznenađujuće, žrtvovao jednog od svojih raspoloženijih igrača, Brandta, i Thomasa Delaneyja i ubacio Jadona Sancha i Emrea Cana. Ideja je bila jasna: doza nepredvidljivosti i kreativne iskre, doza iskustva i dinamičnosti u vezi.

Drugo poluvrijeme nastavilo se u istom tonu kao i prvih 45 minuta; igralo se brzo, s eksplozivnim jurnjavama u prostor, promjenama strana i vrlo visokom razinom intenziteta. Međutim, budući da je Bayern imao prednost i nije morao srljati, na domaćinu je bilo da preuzme inicijativu, a to se ili nije dogodilo ili nije rezultiralo čistim prilikama.

Bez Brandta Dortmund je izgubio nepredvidljivost u napučenim centralnim zonama i mogućnost brzog mijenjanja strane i stvaranja viška; najbolju priliku imao je Erling Håland koji je šutirao u kaznenom prostoru, ali je Boateng s poda rukom skrenuo udarac. VAR se nije niti oglasio, pretpostavljamo da i on prakticira društvenu distancu.

Bilo kako bilo, Borussia u drugom poluvremenu nikada nije dosegla intenzitet ili brzinu cirkulacije lopte kao na početku i kraju prvog poluvremena; Sancho nije donio ništa konkretno, Raphaël Guerreiro i Hakimi nisu nikada ubacili u brzinu i tutnjali kao lokomotive uz aut-liniju, kao što tako često znaju činiti.

Tempo je nakon 70. minute ipak nešto pao, što je značilo da se Bayern osjećao nešto udobnije. Favre je pokušao unijeti nešto nepredvidljivosti u svoju prednju liniju ubacivši Gija Reynu i Marija Götzea, ali Bayern je tada već bio u kontroli i rutinski priveo utakmicu kraju.

Na kraju, ostaje gorak okus u ustima domaćih, koji su igrali dobro, na momente vrlo dobro, ali ponovo izgubio. Možda je lekcija u svemu ovome sljedeća: protiv ovakvog Bayerna dobro ili vrlo dobro jednostavno nije dovoljno.

Prvak je po svemu zaslužio pobjedu; dojmu, kontroli, realizaciji… A to je možda najveći kompliment sistematičnom, ako ne i spektakularnom radu, Hansija Flicka.