Finale SP-a bilo je kao jednosmjerna ulica. Španjoska je razbila Argentinu i uzela zlato

Španjolska - Argentina 95-75

Španjolska je osvojila zlato na Svjetskom prvenstvu. U finalu koje nakon polufinalnih utakmica možemo opisati samo kao antiklimatičko, Španjolci su uvjerljivo pobijedili Argentince 95-75.

Argentinci u prve dvije četvrtine nisu nikako uspjeli uhvatiti ritam protiv najbolje obrane prvenstva — Luis Scola u više od 16 minuta ostao je bez poena i bez mogućnosti da se razigra u prostoru bližem obruču, trica je ostala na mizernih 3/13 i Španjolci su u jednom trenutku imali velikih plus 17. U nekoliko navrata kada su Argentinci imali priliku smanjiti zaostatak ispod deset, lopta je završavala u rukama Gabriela Decka, što je značilo da će ubrzo završiti i u rukama španjolskih košarkaša.

Nakon tri i pol minute igre u trećoj četvrtini bilo je plus 19. Minutu kasnije plus 22. Pet minuta sjajne igre Marca Gasola na obrambenom dijelu parketu bili su temelj na kojem je prednost rasla. Što se tiče skoka, nakon 22 minute igre, razlika je bila gotovo dvostruka (Španjolska 30, Argentina 16), a to isto govori dosta.

Sredinom treće četvrtine Argentinci su povezali dvije trice u razmaku od desetak sekundi i to je bio posljednji trenutak u utakmici u kojoj je postojala minimalna naznaka preokreta. Ali do kraja četvrtine nije se promijenilo ništa posebno i to je bilo to — Argentinci se nikako nisu uspjeli prilagoditi onome što se događalo na parketu, uslijedila je serija prekršaja iako je bonus bio potrošen, Scola je tijekom cijele utakmice u obrani pick and rolla uglavnom bio beskoristan i predaja je potpisana i prije završetka treće dionice.

U posljednjih deset minuta Argentinci su ušli s minusom od 19 poena. Preostalo vrijeme proteklo je u atmosferi koja zapravo nije bilo nimalo neizvjesna, iako su Argentinci pet minuta prije kraja stigli na minus 12.

Gasol je utakmicu završio s 14 poena i sedam skokova, a ono što ostaje nevidljivo u statistici je utjecaj koji je imao u španjolskoj obrani. Ricky Rubio je ubacio 20 poena, uhvatio sedam skokova i podijelio tri asistencije. Najbolji argentinski strijelac s 24 poena bio je Deck, dok je Scola ostao na samo osam poena.

Očekivali smo više — šteta, što je procjena, naravno, koja od španjolskog zlata ne oduzima baš ništa.