Hajduk izgubio finale

Splitski juniori ipak su u finalu Lige mladih poraženi od AZ-a s 5-0

Barcelona, dvaput Chelsea, RB Salzburg, opet Barça, Porto, Real Madrid, Benfica, a sada i AZ. Popis je to osvajača UEFA Lige mladih, juniorske inačice Lige prvaka. Hajduk je ispisao povijest, ali u ženevskom finalu nije uspio ući u legendu i svladati Nizozemce. AZ je ipak danas bio mnogo bolji s 5-0.

U sastavljanju početnih 11 Marijan Budimir nije imao problema s ozljedama, dapače. Uspio se oporaviti i suspenziju odraditi kapetan Marko Capan koji je tako u početnom sastavu zamijenio Nou Skoku, dok je ostatak bio jednak. AZ je pak napravio dvije promjene u odnosu na polufinale sa Sportingom i tako je spektakl mogao početi.

Prvi je zaprijetio Ernest Poku koji je dobio loptu na desnoj strani, povukao i već u drugoj minuti bombom sa 16 metara testirao Bornu Buljana. No, Hajdukov vratar bio je spreman na to. Hajduk je AZ-u dosta problema radio visokim pritiskom, ali prvi pokušaj Bijelih izostao je do osme minute kad je Šimun Hrgović pucao iz daljine, ali u golmana.

Nije se Hajduk snašao u posjedu u početnim minutama, brzo je gubio loptu pa AZ dolazi do situacija za udarce. U 15. minuti tako Poku još jednom pokušava iz daljine, Buljan odbija u korner, a onda iz toga mora braniti jako nezgodan pokušaj Jaydena Addaija koji je po podu išao u sam kut.

Naredio je tada i trener Nizozemaca povlačenje i prepuštanje inicijative Hajduku pa u narednim minutama gledamo nešto mirniju utakmicu s dosta borbe na sredini, ali bez nekih prilika sve do 31. minute kad se opet javlja AZ, i to opet iz daljine preko Addaija čiji je udarac od bloka dobio nezgodnu putanju, ali Buljan je spreman i na to svojom četvrtom obranom dana.

Buljan je svakako u prvom dijelu najbolji Hajdukovac jer je u 33. opet morao spašavati. Ovaj put je AZ prebrojao Hajdukovu obranu do Feddea de Jonga koji je zapucao s desetak metara, no Hajdukov vratar definitivno drži svoju izvedbu na razini zadatka i ostavio je Bijele u igri.

I činilo se da će sve do poluvremena ići prema tome da se ode bez golova, a onda je Luka Vušković u jednoj neizglednoj situaciji u Hajdukovom kaznenom prostoru, skoro kod gol-auta napravio grešku i nepotrebno pokosio Pokua. Sudac je pokazao na bijelu točku u 44. minuti, a bila je već i 45. kad je Addai pucao. Buljan je pogodio stranu, ali udarac je precizan i uz samu stativu pa AZ vodi u samom smiraju prvog dijela.

Ubacio je AZ-ov trener na poluvremenu i tog Mexxa Meerdinka koji je u ovom natjecanju dao sedam golova i u zadnje vrijeme je participirao sa seniorima, dok s druge strane Budimir osim zamjene strana Jeri Vrciću i Roku Brajkoviću ništa nije mijenjao na odmoru, ali bilo je jasno da mora značajno podići linije i poduzeti više rizika.

Prvu prijetnju u drugom dijelu stvara zato Hajduk, i to u 54. minuti. Vrcić je dobro prošao desnom stranom i vratio je u sredinu na pet metara, a tamo Rokas Pukštas iz izgledne pozicije ipak slabo zahvaća loptu i ona umjesto u gol ide skroz na drugu stranu u aut.

AZ je pak zaigrao mirnije i čekao je priliku, a ona se po običaju ukazala preko Pokua iz daljine. Ovaj put Buljan ne mora dirati udarac sa 17 metara jer ide to preko grede. No, vidi se da je Hajduk hrabriji i aktivniji pa u 61. minuti Pukštas prebacuje loptu, a Mate Antunović pokušava iz voleja iskosa s nekih 14 metara. Iščupao je to ipak Rome-Jayden Owusu-Oduro.

I onda je pao drugi gol. AZ je cijelu utakmicu dosta jednostavno stvarao prostor na bokovima pa je sad opet dijagonalom izbačen Poku, ovaj je po tko zna koji put danas ušao s lijeve strane u sredinu i pucao, blok kasni, a lopta ide u malu mrežu suprotnog kuta i Buljan tu ne može ništa. Tako se u zadnjih 20 minuta ulazi s 2-0 za Nizozemce.

Jasno je da je tada već sve bilo riješeno, a onda je u 76. pao i treći gol. Oduzeta lopta na 20 metara pa sjajan dupli pas Pokua i Meerdinka. Poku je dao i protrčao, Meerdink vratio petom pa Poku lako gađa gol iz blizine za visokih 3-0 i definitivno rješenje susreta.

Ubrzo je i 4-0, Meerdink je na 20 metara pokupio još jedno krivo dodavanje Hajdukove vezne linije i neometan se sjurio na Buljana, a onda raketom pokazao koliko je ubojit. Raspalio je s desne strane u bliži dio gola pod gredu za još ružniji Hajdukov poraz.

Mogao je AZ i do petog gola, opet je dobrom kombinacijom izigrana bijela obrana i Jayen Gerold je izašao na zicer, ali je Buljan ušao u taj šut te je spasio Bijele veće blamaže. No, pomoći nema u 87. minuti i opet je taj Meerdink ušao u prostor, dobio lijepu loptu i iskosa s desne strane pogodio za visokih i konačnih 5-0.

Splitska invazija na Ženevu tako je ostala bez sretnog kraja, alio Hajdukovci imaju na što biti ponosni. Najveći je ovo uspjeh u povijesti hrvatskog juniorskog nogometa, povijest je ispisana i juniori se sigurno uzdignute glave mogu vratiti u Split i nastaviti borbu za domaću titulu.

AZ je, s druge strane, prvi nizozemski osvajač ovog natjecanja i tek drugi nakon Salzburga koji je do naslova stigao iz puta nacionalnih prvaka.