Hajduk je svoj europski put započeo uspješno na Malti. Gyurcsó i Dolček zabili za ugodniji uzvrat

U prvoj utakmici 1. pretkola Europske lige svladana je s 2-0 malteška momčad Gzira United

Nogometaši Hajduka ostvarili su prednost u prvom ogledu 1. pretkola Europske lige pobjedom protiv malteškog sastava Gzira United u utakmici koja je igrana na stadionu Centenery. Uzvrat je na rasporedu na Poljudu 18. srpnja s početkom u 20 sati, a Hajduk na njega donosi prednost od dva pogotka nakon današnjeg 2-0 slavlja.

Uvjeti za igru bili su teški, bilo je sparno i vruće budući na Malti ovih dana vladaju temperature zraka koje nisu niti blizu ovima na koje smo posljednjih dana navikli. Tih 34°C, koliko je mjereno u hladu prije početka utakmice, očito su utjecali i na igru budući da ne bi bilo lako nešto posebno izdvojiti iz prvog poluvremena da se nije dogodilo ono ključno u 42. minuti utakmice.

Možda tek situaciju iz 37., šest nakon prekida koji je poslužio igračima da se osvježe, kada se Jradi oslobodio trojice igrača ubacio loptu na nekih deset metara od suparničkog gola odakle je Ádám Gyurcsó bio neprecizan.

Od toga nije bilo ništa, no Hajdukovi navijači koji su otputovali na utakmicu imali su razloga za slavlje nešto kasnije. Ubačaj s desne strane u šesnaesterac rukama je zaustavio Adeyemo, a budući da bjelokošćanski nogometaš ne igra na poziciji vratara glavni sudac utakmice Gal Leibovitz pokazao je na bijelu točku.

Odgovornost je preuzeo Gyurcsó, ciljao lijevi donji kut golmana Justina Habera koji vršcima prstiju loptu i skreće u okvir gola. Sretno se ona odbija pred noge i dalje usamljenog mađarskog nogometaša kojem nije bio problem pogoditi praznu mrežu.

Do kraja poluvremena imao je Ivan Delić priliku povisiti vodstvo ili barem dodati Jairu da to on pokuša napraviti, no dribling-dva-tri previše i — kako to onda obično biva — ništa od svega.

Dvadesetak minuta nastavka nudili su priliku Hajduku za povećanje prednosti na utakmici, no mora se priznati i da je Tomislav Duka imao svoj trenutak kojim je onemogućio da Gzira poravna rezultat, kao i istaknuti situaciju iz 75. kada je Hajdukova obrana ispala i vratar bio svladan, ali uz svirano zaleđe.

Konačnih i puno ljepših 2-0 u šestoj minuti sudačke nadoknade postavio je Ivan Dolček u svom službenom debiju za splitski klub.

Utakmicu je Hajduk odigrao bez dvojice Josipa, Juranovića i Posavca, kao i Mije Caktaša i nije to djelovalo lepršavo na umjetnoj travi stadiona u Ta’ Qaliju, no ono najvažnije po što se išlo na Maltu — pobjeda za ugodno otvaranje sezone i na početku europskog puta — je ostvareno.