Hajduk pobijedio Dinamo

Dambrauskasovi momci slavili su s 1-0 i zakomplicirali borbu za naslov

Iako je planirana bila još u rujnu, Hajduk i Dinamo utakmicu su devetog kola Prve HNL odigrali tek večeras. Utakmica je to koja je itekako bila važna za rasplet i dalje aktivne borbe za naslov prvaka, u kojoj je na kraju rezultat bio 1-0 u korist domaće momčadi. Junak je večeri postao Nikola Kalinić, sjajnim je pogotkom postavio konačni rezultat te posve zakomplicirao borbu za naslov.

Prvi je to domaći trijumf za Hajduk u derbijima nakon gotovo tri godine, i tada je to bila minimalna pobjeda (1-0), a Dinamo je i u trećem ovosezonskom derbiju ostao bez postignutog pogotka.

Razlomljen je bio početak, s podosta prekršaja i prekida. Tako iz prve polovine prvog dijela valja izdvojiti tek dvije situacije, u obje je glavni akter bilo Dinamovo zimsko pojačanje. Mahir Emreli je u trećoj minuti pao nakon što je bio u duelu s Nikolom Kalinićem, no neznatan je bio njihov kontakt, sudac Igor Pajač nije ni razmišljao o kartonima.

U 21. je minuti, pak, azerbajdžanski nogometaš ušao u Hajdukov šesnaesterac i opalio po vratima, ali je lopta prošla pored vratnice. Najopasnija je to bila situacija u dotadašnjem tijeku utakmice, a zatim je uslijedio još jedan duži prekid. Nakon novog Dinamovog kornera, u skoku su se glavama sudarili Dario Melnjak te Rasmus Lauritsen. Ružno je to i bolno izgledalo, no brzo su se oporavili te nastavili igrati s povezima oko glave.

No, to je bila samo najava onoga što je gledatelje na Poljudu tek čekalo. Najprije je nakon pada ostao ležati Arijan Ademi, zatim su se također glavama sudarili Josip Elez i Bruno Petković, a još jednom je na podu završio Emreli, sada zbog kontakta s Marcom Fossatijem. Nastala je i gužva između dviju klupa, na kraju je Dambrauskasov pomoćnik Marius Skinderis zaradio isključenje.

Sve to je rezultiralo time da je Pajač odredio nadoknadu od čak 10 minuta. Vrijedna spomena, što se same igre tiče, jedino je situacija iz 37. minute, kada je dvaput u kratkom razmaku morao reagirati Dominik Livaković. Najprije je bio brži od Marka Livaje i presjekao dodavanje, a na prazna je vrata s velike udaljenosti gađao Kalinić, ali je taj pokušaj bio premlak.

Čak 18 je prekršaja dosuđeno u prvom dijelu, odnosno isto koliko i u cijelom prošlom derbiju. Ništa se, očekivano, nije promijenilo u nastavku, opet se dugo čekalo na prvu ozbiljniju priliku za gol. Stvorio ju je Petković, odličnim je ubačajem pronašao Emrelija u kaznenom prostoru, no njegov udarac glavom nije bio nikakav problem za Lovru Kalinića.

Samo četiri minute kasnije, u 63., njegov prezimenjak Nikola razveselio je brojne domaće navijače. Loptu mu je poslao Dino Mikanović, zatim se Hajdukov veteran varkom riješio Dinamovih braniča te lijevom nogom neobranjivo matirao Livakovića. Treći je to njegov ovosezonski pogodak u HNL-u, a prvi nakon više od mjesec dana posta.

Otvorio se tada Dinamo i krenuo po eventualnom izjednačenje, najbliži je tome bio Josip Mišić. Iz daljine je snažno opalio, Hajdukov je golman sjajnom paradom loptu iščupao ispod grede. I Marko Tolić pokušao je s velike distance, ali je bio kudikamo neprecizniji od svog suigrača, lopta je prošla pored vratnice.

Ipak, ponestalo je igračima energije u završnici utakmice, pa se rezultat više nije mijenjao. Dinamo je, dakle, ostao vodeći, sa 66 bodova, a Hajduk sada ima četiri manje, dok je Osijekov zaostatak za vrhom i dalje iznosi samo dva boda. Još je samo pet kola ostalo do kraja HNL-a, čeka nas itekako uzbudljiva završnica ove neizvjesne sezone.