Hajduk pobijedio Vitóriju

Splićani su pred punim Poljudom slavili protiv Portugalaca (3-1)

Hajduk je večeras otpočeo novu europsku avanturu za koju se nada da će trajati što duže. Na prepunom Poljudu ugostio je Vitóriju de Guimarães u trećem pretkolu UEFA-ine Konferencijske lige; domaći navijači su, kao i uvijek, kreirali prekrasnu atmosferu i pružili nam sjajnu koreografiju, a igrači su im u konačnici ponudili i razlog za slavlje.

Naime, Splićani su nakon preokreta pobijedili 3-1 i tako s lijepom prednosti mogu dočekati uzvratnu utakmicu u Portugalu.

Prvo poluvrijeme nije nam pružilo puno toga dobroga ni s jedne ni s druge strane, ali Hajduk je ostavio življi dojam. Splićani su, nošeni krasnim ambijentom, euforično otvorili utakmicu i najavili napadačku igru; prvi udarac unutar okvira gola, iako slabašan, uputio je Lukas Grgić u 10. minuti, a Marko Livaja izvodio je malonogometne minijature. Portugalci su djelovali vrlo izgubljeno, nižući pogreške, no tempo se sredinom poluvremena ponešto umrtvio.

Gosti su, tako, sredinom prvog dijela nanizali nekoliko udaraca iz kuta, a Hajduk je imao problema s gradnjom suvislih napada i izlaskom u suparničku posljednju trećinu. To se promijenilo u 40. minuti kada je Emir Sahiti uputio kvalitetan udarac prema gostujućem golu, a vratar Bruno Varela morao je intervenirati. U nastavku akcije lopta je u ruku pogodila Vitórijina veznjaka Alfe Semeda i to usred njegova šesnaesterca; švedski sudac Mohammed Al-Hakim nije ništa sudio, a Poljud je zbog te odluke proključao.

Par minuta kasnije domaći su opet tražili najstrožu kaznu zbog igranja rukom u kaznenom prostoru, ali Šveđanin nije uslišio molitve. U prvoj minuti sudačke nadoknadi Marko Livaja izbio je u zicer pred Varelu, ali suparnik mu je odgovorio lijepom obranom.

Ono što je Bijele moglo donekle razveseliti bila je činjenica da Vitória nije stvorila gotovo pa nijednu izglednu situaciju u prvoj polovici susreta. Hajduk je, inače, i nastavak otvorio s većom inicijativom od gostiju; u 57. minuti Livaja je poslao krasnu vanjsku prema Dini Mikanoviću na desnom boku, a on je prizemnim ubačajem pronašao Josipa Vukovića u srcu kaznenog prostora. Hajdukov veznjak bio je u sjajnoj poziciji, ali šut mu je otišao tik pored vrata.

Bijeli su u tim trenucima potpuno dominirali i činilo se kao da će pogodak vrlo brzo doći, ali tada se dogodilo suprotno. Vuković je u 61. minuti poslao loptu u noge Portugalcima koji su krenuli u kontru, a ona je rezultirala sjajnim Maginim udarcem s 20-ak metara i zgoditkom za gostujuće vodstvo.

Na svu sreću, to nije dugo trajalo. Bijeli su ekspresno nastavili s pritiskom što im se naposljetku isplatilo: Marko Livaja primio je loptu Lukasa Grgića u kaznenom prostoru u 67. minuti, izbacio trojicu igrača i zapucao, a lopta se od vratnice odbila do nečuvanog Emira Sahitija koji ju je samo ugurao u gol za 1-1.

No, tu nije bilo gotovo. Još se uvijek svi sjećamo Darija Melnjaka i njegove nevjerojatne golgeterske predstave u finalu prošlosezonskog Hrvatskog nogometnog kupa, a danas je nastavio u tom tonu u još jednoj važnoj utakmici. U 75. minuti ubacio se iz drugog plana na jednu dugu loptu koja je padala u portugalski šesnaesterac, a neuspjelo čišćenje omogućilo mu je izbijanje u čistu prigodu pred Varelom. Povremeni hrvatski reprezentativac objeručke ju je ščepao i poentirao za Hajdukov preokret i, naravno, poljudsku radost.

Inače, treba spomenuti i da je u 83. minuti debi u bijelom dresu dočekao i nigerijski reprezentativac Chidozie Awaziem koji je zamijenio dotad vrlo dobrog Josipa Eleza. Tribine su ga dočekale s velikim odobravanjem, a ubrzo su se još više razveselile.

Naime, Filip Krovinović sjurio se u kazneni prostor u 87. minuti i zatim fenomenalno, s lijeve strane, zakucao loptu u Varelinu mrežu i stavio potvrdu na pobjedu Bijelih i nipošto zanemarivo vodstvo pred uzvrat u Portugalu.

On je na rasporedu sljedeću srijedu, a Bijeli će se moći dobro pripremiti za taj susret pošto je prvenstvena utakmica s Goricom, koja se trebala odigrati za vikend, odgođena.