Hladan tuš: nove rapsodije nije bilo, Hrvatska je remizirala s Austrijom

Perkovčevi izabranici su uz dosta muke upisali tek bod (28-28)

Rapsodija protiv Španjolske nije se ponovila jer Austrija je bila mnogo spremnija na neku novu Hrvatsku. Ovaj put je suparnik bio taj koji je odigrao nadahnuto usprkos manjoj kvaliteti na papiru pa je Hrvate odveo u veliku dramu završnice gdje je Hrvatska nije stigla do pobjede i sve je stalo na 28-28.

Samo jednu promjenu u prvoj sedmorci napravio je Goran Perkovac u odnosu na susret sa Španjolskom. Na vrata je od prve sekunde stao Matej Mandić koji je samo nastavio tamo gdje je stao, kao i cijela momčad. Hrvatska je opet krenula silovito, Mandić je skupio pet obrana već u početnim minutama i to je ubrzo 5-1 za našu vrstu.

Austrijanci su tek do malo zraka i napadačkog ritma došli nakon dvije minute kazne za Zvonimira Srnu pa to koriste ponajprije Robert Weber i Boris Živković koji primiču Austriju na samo 7-5 nakon 11 minuta igre. Tu negdje je razlika i ostala u narednim minutama jer Hrvatska se muči u napadu, a Austrijanci traže silovitog Tobiasa Wagnera na crti.

135 kilograma teški pivot trpa iz blizine pa je Austrija stigla na vrlo upozoravajućih 9-8, a Perkovac je primoran zvati minutu odmora nakon 16 i pol minuta igre. Razbranio se i Konstantin Möstl na austrijskom golu pa je odmah bilo jasno da će Austrijanci biti jako tvrd orah za Hrvatsku koja je skrenula pozornost na sebe. Tako je na semaforu bilo već 9-9 prije nego što je Marin Šipić napokon prekinuo hrvatski post od pet minuta bez gola, ali na 10 minuta do poluvremena i dalje je izjednačeno.

Ipak je tu malo Hrvatska došla do zraka. Mario Šoštarić zabio je neke semderce, a dobili su Austrijanci i kaznu od dvije minute pa su naši rukometaši u jednom trenutku pobjegli na 14-11 prije nego što je Nikola Bilik spustio na 14-12, što je i rezultat nakon prvih pola sata igre.

Luka Klarica otvorio je pogotkom drugo poluvrijeme pa je Hrvatska otišla i na tri razlike, ali žilavi Austrijanci opet su imali spreman odgovor pa su se s tri vezana gola opet doveli do izjednačenja od 15-15. Od novog silovitog hrvatskog ulaska u poluvrijeme tako ovaj put nije bilo ništa.

Dapače, Austrija je igrala sve slobodnije, a hrvatska obrana 5-1 ne funkcionira pa nakon malo više od osam minuta igre u nastavku imamo novu situaciju: Austrija odjednom vodi 18-17 pogotkom Sebastiana Frimmela, po prvi put na utakmici.

Promjena obrane na 6-0 i ulazak Filipa Ivića na gol donijeli su promjenu pa nakon novog Šoštarićevog pogotka iz sedmerca Hrvatska ipak opet ima vodstvo od 20-19 točno na polovici drugog poluvremena, a onda je Ivan Martinović vratio na dva gola prednosti pa je Austrija pribjegla igri ‘sedam na šest’. No, onda novi udarac za Hrvatsku. Austrijski rukometaš je u jednom duelu srušio Martinovića koji je jako neugodno pao na rame i trebala mu se ukazati pomoć pa je na teren opet stupio Klarica.

Krenulo se tada igrati u ritmu gol na gol i tu se razlika vrti između gola i dva prednosti za Hrvatsku, a naše u igri drži kombinacija Tin Lučin-Veron Načinović gdje prvi nalazi potonjeg na crti, a ovaj trpa te se u zadnjih 10 minuta ulazi s 24-22. Imala je tu Hrvatska i kontru za tri razlike, ali Klarica je zicer zapucao točno u golmana pa je stigla tranzicija na drugu stranu i to je 24-23 umjesto 25-22 s igračem manje za Hrvatsku.

No, uspjela je Hrvatska i to preživjeti. Opet se igra gol na gol, ali onda je Klarica u kontri zabio bitno teži šut od onoga što je promašio, a ukazao se opet i Mandić s dvije sjajne obrane zicera, od čega ga je u drugoj Frimmel pogodio u glavu te je zaradio isključenje od dvije minute, a da je na semaforu do kraja ostalo još četiri i pol.

Iskoristili su to naši igrači pa je Filip Glavaš povisio na tri razlike, ali iskusni Janko Božović nije se dao pa je bitnim golovima vraćao Austriju na manji zaostatak. Herburger je onda dodao još jedan gol i to je samo 28-27 za Hrvatsku na 120 sekundi do zadnje sirene. Hrvatski napad opet je zaštekao, Weber je još jednom zabio i sve opet vratio na početak s 28-28.

Perkovac je pozvao novu minutu odmora na 45 sekundi do kraja ne bi li Hrvatskoj dao priliku za zadnji smislen napad za pobjedu, a tu je Luka Cindrić izborio Božovićevo isključenje pa je time Hrvatska osigurala da završnicu igra s igračem viška. No, nismo to iskoristili i sve je ostalo na podjeli bodova.

Na kraju je Šoštarić kod Hrvatske zabio šest golova, a pet je dodao Načinović. Glavaš, Cindrić, Klarica i Marin Jelenić dali su po tri, dok je kod Austrije igrač utakmice bio Bilik sa sedam pogodaka. Šest je dodao Weber.

Usprkos ovom kiksu, prolazak skupine ne bi trebao doći u pitanje. Hrvatska bi trebala svladati Rumunjsku i proći u drugi krug, a svlada li Španjolska Austriju, mogla bi proći i s maksimalnim bnodovnim učinkom koji se prenosi u novu skupinu.