HNS je spreman predstaviti VAR. Srećom, projekt je evoluirao u odnosu na smiješnu ideju

Za nadati se je da sa VAR-om stižu i neka rješenja

Hrvatski nogometni savez obavijestio nas je da će u jutarnjim satima utorka predstaviti projekt uvođenja VAR-a u hrvatski nogomet i informaciju upotpunio imenima istaknutih govornika koji će dodatno približiti novost koja stiže na terene kod nas. Doći ćemo do jednog od njih kasnije.

Za početak bi možda trebalo podsjetiti što to VAR jest. Jer, možda nije novost u svijetu, ali bit će kod nas.

Upoznajmo se

VAR (video assistant referee) je sustav koji se koristi kako bi glavnom sucu utakmice bilo olakšano donijeti ispravnu odluku pregledom dvojbene situacije. Suci prikovani uz ekrane pritom ne moraju biti u neposrednoj blizini poprišta odigravanja utakmice, ali moraju biti u direktnoj komunikaciji s djeliteljem pravde.

Nije savršen niti tome teži biti. Ipak, mora na ispravan način riješiti spornu odluku važnu za utjecaj na ishod nogometne utakmice. Glavni sudac može tražiti asistenciju VAR-a, ali postoji mogućnost i da se informacija od velikog značaja pregledom snimke proslijedi i u smjeru glavnog suca. On potom prstima po zraku crta oblik pravokutnika, odnosno TV ekrana kojom ukazuje da slijedi konzultacija prije donošenja odluke. Ili pregled snimke. Potom donosi odluku i provodi je.

Inicijalna ideja

Kako će to u praksi izgledati kod nas saznat ćemo uskoro, ali nije na odmet podsjetiti na riječi, a sad smo došli “do jednog od njih“, predsjednika Komisije nogometnih sudaca i voditelja projekta uvođenja VAR-a. Ante Kulušić je sredinom veljače rekao ovo:

“Već ovoga proljeća uvest ćemo prilagođeni VAR na terene u HNL-u. Izabrat ćemo nekoliko utakmica i vidjeti što će nam to donijeti. Sve utakmice Prve HNL ionako imaju izravni TV prijenos, odnosno reportažna kola odmah uz teren. U njih ćemo smjestiti jednog suca koji će biti u vezi sa sucima na terenu i reagirati što je brže moguće u spornim situacijama koje će jasno vidjeti putem TV snimke. Dakle, tu pričamo isključivo o trošku jednog dodatnog suca, što je doista zanemariv iznos. Naravno, za to trebamo blagoslov TV-kuće koja radi prijenos, ali to će i njoj biti u interesu.“

Pritom i ne bi bilo loše da se prisjetimo Telesportova razmatranja na tu temu po objavi, recimo to tako, zanimljivog startnog Kulušićevog rješenja o čemu možete čitati ovdje. Budući da on i dalje vodi glavnu riječ u implementaciji projekta.

Bit će, srećom, VAR sobe

Koji je, srećom, uznapredovao pa se možemo nadati da će riješiti i niz dubioza u domaćem nogometu.

Jer, ako je korištenje VAR-a u Italiji koštalo 1,5 milijuna eura, a u Njemačkoj 1,8 i pritom se pokazuje kao nesavršeno u smislu pogrešaka unatoč tehnologiji koja nadmašuje suca u reportažnim kolima, razloga za povjerenje u video assistant referee u hrvatskom nogometu u protivnom baš i ne bi bilo.

Ipak i srećom, aktualna situacija je takva da je sva oprema spremna te da sad preostaje pripremiti sve potrebno na stadionima koji će morati imati VAR sobu. I suce. Iz FIFA-ina programa Forward stiglo je otprilike 1,15 milijuna eura za najkompleksniji projekt u hrvatskom nogometu. Bila bi prava šteta da se ne iskoriste za rješenja nekih očitih problema.

 

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.