Hrvatska slavila protiv Danske. Pratili smo i komentirali

Vatreni su došli do treće uzastopne pobjede u Ligi nacija

Hrvatska danas na Maksimiru protiv Danske igra utakmicu 5. kola UEFA-ine Lige nacija. Bit će to drugi susret ove dvije reprezentacije u ovom ciklusu, a odabranici Zlatka Dalića tražit će i drugu pobjedu protiv polufinalista lanjskog Eura.

Utakmicu, koja počinje 20:45, možete pratiti i komentirati uživo s nama.

Kraj utakmice.

Danska, koja nema što za izgubiti, je pritisnula u posljednjih 10 minuta. Eriksen je imao još jedan nezgodan udarac, ali Livaković brani. Hrvatska i dalje ima rezultat za prvo mjesto u skupini.

Samo dvije minute kasnije, Lovro Majer, koji je tek ušao u igru, zabija. Još jedan udarac ljevicom iz daljine. Hrvatska vodi 2-1

Baš kada smo htjeli napisati da je Hrvatska puno bolja u nastavku i da se čini kako kontrolira utakmicu, Danska je došla do izjednačenja. Eriksen je opalio s više od 20 metara i u 77. minuti pogodio za 1-1.

Solo prodor Matea Kovačića. Sjurio se po sredini, otvorio prostor za udarac, ali promašio je cijeli gol.

Na Maksimiru je nešto više od 22.000 gledatelja.

I baš kako smo to napisali, Vatreni su stvorili šansu iz igre, možda i prvu na utakmici. Modrić se otvorio na udarac na rubu kaznenog prostora, ali Schmeichel brani.

Hrvatska i dalje ne stvara prilike iz igre, ali drži Dansku na udaljenosti i trenutno odaje dojam da kontrolira utakmicu.

U 58. minuti, Perišić opasno šutira ljevicom iz slobodnog udarca. Lopta prolazi tik uz lijevu Schmeichelovu vratnicu. Hrvatska puno bolja nego u prvom poluvremenu.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će Danska reagirati, s obzirom da je primila gol nakon što je bila bolja u drugoj polovici prvog dijela, ali i hoće li gol dati vjetra u krila Hrvatskoj.

Nakon samo četiri minute, Hrvatska je povela. Nakon jednog kornera, lopta se odbila do Borne Sose, koji je lijevom nogom plasirao udarac u malu mrežicu. Hrvatska vodi 1-0.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj poluvremena. 0-0. Hrvatska je dobro odigrala prvih pet, šest minuta, a onda pala. S druge strane, Danska je od polovice prvog dijela definitivno bolja momčad, a imala je i jedinu pravu priliku na utakmici, kada je Mæhle ušao u kazneni prostor.

Još jednom je Mæhle stvorio prostor na boku. Vratio je loptu Eriksenu, koji je silovito šutirao, ali Livaković brani. Danska pritišće…

Danska je trenutno, mora se priznati, bolja. Hrvatska, očekivano, ima dosta problema s danskim napadima po bokovima. Ali nema sumnje da će se ravnoteža snaga na terenu još mijenjati.

U 34. minuti, najbolja šansa na utakmici. I prva prava, zapravo. Joakim Mæhle sjurio se niz lijevi bok i izašao sam ispred Dominika Livakovića. Međutim, Hrvatsku spašava Dinamov vratar. Prvi pucanj pripada gostima.

Prilika nema, ali nikada neće dosaditi gledati Luku Modrića kako u punom trku iznosi loptu. Poneko dodavanje završi na krivom mjestu, ali čini se da Modrić gotovo nikada ne donosi pogrešnu odluku.

Jedine dvije kakve-takve prilike za gol kod Hrvatske došle su nakon centaršuteva na stopere. Jednom je glavom uz gredu pucao Šutalo, drugi put Joško Gvardiol.

Hrvatska je, nakon udarca Ivana Perišića, uputila tri šuta prema vratima Kaspera Schmeichela, ali niti jedan nije bio posebno opasan. S druge strane, Danci su tek u 23., preko Daniela Wassa, prvi puta šutnuli. Pravih prilika i dalje nema.

Nakon 20 minuta, rezultat je i dalje 0-0. I jedna i druga reprezentacija igraju oprezno, bez puno rizika, uz vidni fokus na organizaciju i minimiziranje pogrešaka.

Iza nas je deset minuta igre. Danska je prodisala nakon teškog početka i sada dominira u posjedu. Međutim, lopta uglavnom kruži po sredini, Danci su strpljivi, nisu još stvorili prostor za potencijalni udarac. Pa ipak, gosti izgledaju dosta organizirano kada izgube loptu. Prava momčad.

Vatreni u prvih šest, sedam minuta imaju inicijativu na terenu. Je li riječ o gradnji akcija kroz strpljiv posjed ili kroz pritisak i krađu lopte, trenutno djeluju bolje od Danske na terenu.

Hrvatska je izborila korner nakon prvog posjeda lopte. Nakon njega uslijedio je i prvi udarac; Josip Šutalo glavom gađa pored gola. Nije loše počelo.

Počela je utakmica na Maksimiru.

Izašle su i početne postave. I jedna i druga reprezentacija igraju vjerojatno u trenutno najjačim sastavima. Posebno će biti zanimljivo vidjeti kako će mladi hrvatski stoperski par Joško GvardiolJosip Šutalo funkcionirati u posjedu i kako će se nositi s karakterističnim danskim presingom.

Kada bacimo pogled na danski sastav, jasno je gdje leži njihova najveća snaga. Christian Eriksen je plejmejker svjetske klase, Pierre-Emile Højbjerg i Thomas Delaney komplementarni središnji veznjaci, a Joakim Mæhle i Daniel Wass odlični su u oba smjera na bokovima.

Zadnja linija je puna igrača iz najjačih europskih klubova. Ako postoji minus za ovu Dansku, onda je to nedostatak klasnog napadača, bilo u sredini bilo na krilu.

Hrvatska će danas prvi puta igrati u novim dresovima, dizajniranim za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Mi u redakciji nismo oduševljeni.

Danci su ujutro umjesto razonode trčali zagrebačkim ulicama. Očekujte da će jurnuti od prve minute i na Maksimiru, riječ je o vrlo intenzivnoj, eksplozivnoj momčadi.

U prvom susretu, Hrvatska je pobijedila usred Kopenhagena. Jedini pogodak na utakmici zabio je Mario Pašalić. Bilo je to u lipnju, a samo tri dana kasnije Vatreni su u Parizu pobijedili i svjetske prvake Francuze.

Pa ipak, Danska je i dalje vodeća u našoj skupini. Nakon četiri kola ima devet bodova. Hrvatska je druga sa sedam, ali bi joj pobjeda donijela prvo mjesto, koje vodi u polufinale turnira.