Hrvatska je srebrna

Španjolska je u Stockholmu obranila europsku titulu

Hrvatska rukometna reprezentacija u štokholmskoj Tele2 Areni izgubila je finale Europskog rukometnog prvenstva od Španjolske rezultatom 22-20.

Karačić je napravio korake i Španjolci odlaze na plus dva. Igra se još manje od minute, finale je gotovo. Šteta.

Hrvatska se lavovski borila, ali moramo priznati da su Španjolci zasluženo došli do zlata. Obranili su titulu iz Zagreba, svaka čast.

Što se tiče Kauboja, nemamo pravo biti nezadovoljni: pokazali su više nego što očekivali, otišli su dalje nego što se itko nadao. Kapa dolje, momci.

Sada dva brza gola s obje strane.

U posljednje dvije minute se ulazi s 20-20.

Luka Stepančić zabija svoj treći pogodak i Hrvatska konačno vodi. Međutim, Španjolci zabijaju iz sedmerca.

Manje od pet minuta prije kraja, Hrvatska – Španjolska 19-19.

Hrvatska je podigla razinu u obrani. Španjolci već šest minuta nisu postigli pogodak. Rezultat je 18-18.

Sada se neko vrijeme igra gol na gol. Horvat zabija za 18-17, Hrvatska je na minus jedan. Napad kasnije, Marić vraća Hrvatsku u egal. Nakon -4, Hrvatska je izjednačila.

Nakon što su Španjolci šesti (!) put upropastili svoj napad, Karačić zabija iz kontre. Hrvatska je na kratko smanjila na minus jedan, ali Alex Dujshebaev svojim prvim pogotkom vraća na +2.

Španjolski promašaj, hrvatski promašaj, španjolski promašaj, hrvatski promašaj…

Tako se trenutno igra u Stockholmu. Sedam minuta nitko nije zabio gol.

Španjolci su zapucali četiri uzastopna napada, ali Hrvatska nikako da uhvati priključak i naplati te poklone. Španjolska vodi 16-14.

Sada serija od dva hrvatska pogotka i jedne obrane. Kauboji imaju napad za -1, ali promašuju.

Počelo je drugo poluvrijeme, Španjolci se, nakon dva pogotka na praznu mrežu, odvajaju na četiri razlike. Trenutno je 16-12, ne izgleda dobro.

Na poluvrijeme se odlazi s 12-11 za Španjolsku.

Hrvatska 11 minuta nije zabila gol, a Perez de Vargas je skinuo 6/8 šuteva, uključujući i sedmerac Duvnjaku. Hrvatskoj nedostaje učinak s krila.

Španjolci imaju čak šestoricu igrača sa 100% realizacije, ali na poluvrijeme odlazi sa tanašnom prednošću.

U 27. minuti imamo i prvo isključenje. Sarmiento je poslan na klupu, ali Duvnjak je promašio sedmerac. U sljedećem napadu, Canellas zabija za prvo vodstvo Španjolaca.

U sljedećem napadu Perez de Vargas ponovo brani i Hrvatska je deset minuta bez pogotka.

Utakmica se malo primirila, pao je ritam.

Hrvatska je promašila nekoliko šuteva, Španjolci su izjednačili, sada je 10-10. Kauboji i dalje igraju na trenutak inspiracije, individualnu inspiraciju.

Kod Španjolaca se probudio Maqueda, koji je s tri vezana gola vratio Furiju u egal.

Mandić zabija i Hrvatska prvi puta ima +3. Španjolci zovu prvi time out, pri rezultatu 10-7.

Hrvatskoj u napadu trenutno ulazi baš sve.

Duvnjak je zabio četiri, Karačić dva, a tu su i Stepančić, Marić i Mandić s po jednim pogotkom.

Raúl Entrerríos je jako opasan. Zabio nam je dvije bombe s osam metara, morat ćemo ga bolje čuvati. Trenutno je 7-6 za Hrvatsku, napad funkcionira sjajno, ali trebali bi nešto i obraniti.

Sada se igra gol na gol. Španjolci pronalaze dobro rješenje s crte, Domagoj Duvnjak zabija sa sedmerca, ali Aguinagalde vraća Furiju u egal.

Jako su efikasne obje momčadi na početku utakmice.

Marić, Duvnjak, Stepančić, Hrvatska je realizirala sva tri prva napada, sve do promašaja Igora Karačića. Španjolska je izjednačila, 3-3 je.

Počelo je veliko finale, Hrvatska je zabila prvi pogodak, preko Marina Marića.

Ovo je pehar koji će danas osvojiti jedna od ove dvije reprezentacije:

Deset minuta je do finala. Naš Saša je spreman, jeste li vi?

U Stockholmu utakmicu prati Telesportov Saša Ibrulj, a dvorana sat vremena prije početka finala izgleda ovako:

EHF najavio je, između ostalog, finale i ovim citatom Željka Muse:

Ako će Hrvatska biti u neravnopravnom položaju kada je riječ o ‘kilometraži’, situacija će onda barem biti puno bolja kada je u pitanju navijačka potpora s tribina. Ulaznica nema, čarter avion poletio je danas iz Zagreba za Stockholm i nadamo se kako će se prednost na tribinama preliti i na prednost na parketu.

Luka Cindrić upitan je za današnji nastup u finalu. Službenih informacija o njegovom statusu još nema, iako se može pretpostaviti da ga liječnički tim hrvatske reprezentacije pokušava osposobiti za nastup u finalu i kako će odluka biti donesena prije samog početka utakmice.

Nakon dugih deset godina hrvatska rukometna reprezentacija ponovno je u finalu jednog velikog natjecanja, i to onog jedinog kojeg još nije osvojila — Europskog prvenstva. Hrvatska je plasman u finale izborila antologijskom pobjedom protiv Norveške nakon dva produžetka, a u finalu Hrvatsku čekaju Španjolci s kojima je veže bogata povijest. Uostalom, Hrvatska se sa Španjolskom već susrela i na ovom prvenstvu, u posljednjoj utakmici drugog kruga natjecanja koja je završila podjelom bodova.

Bila je to utakmica u kojoj hrvatska 5-1 obrana nije funkcionirala najbolje i u kojoj se španjolska prednost se počela topiti nakon što je promijenjena u 6-0. Bit će zanimljivo vidjeti za što će se danas i od kada u tom smislu odlučiti Lino Červar. Nadoknađen je zaostatak od šest golova razlike, ali u današnje finale Hrvatska ulazi s dvadeset minuta više rukometa u nogama i rukama od Španjolske.

Nadamo se da taj ‘višak’ neće biti presudan u trećem pokušaju penjanja na europski rukometni vrh.