Hrvatska je u finalu Eura!

Hrvatska - Norveška 29-28

Strašna utakmica, zaista se ne sjećamo kada je posljednji puta Hrvatska, ali ne samo Hrvatska, odigrala takvu utakmicu na jednom velikom natjecanju. Toliko puta činilo se da naši rukometaši više nemaju goriva, da je gotovo, i toliko puta su se vratili.

Niti 10 pogodaka Sandera Sagosena, niti fenomenalan norveški napad nisu bili dovoljni, Hrvatsku je na leđima nosio Domagoj Duvnjak s osam pogodaka, a kada je bilo najbitnije pojavili su se Šego, Musa, ali i Marić. Nakon četiri produžetaka, Hrvatska je izborila finale.

I šansu da osvoje jedinu titulu koja joj nedostaje…

Kraj! Završilo je 29-28, Musa je zabio odlučujući pogodak! Norvežani su prije toga dvaput pogodili prečku, ali Hrvatska je u finalu Europskog prvenstva!

Redaju se greška za greškom u četvrtom produžetku. Jedan potez bi mogao odlučiti. I dalje je 28-28, nitko nije zabio i ulazimo u zadnje dvije minute.

Isteklo je vrijeme u trećem (!) produžetku. Završilo je 28-28, idemo dalje…

Domagoj Duvnjak zabija iz sedmerca doslovce u posljednjoj sekundi. Završilo je 26-26, idemo u nove produžetke!

Hrvatski igrači vidno su umorni, nema ideje u napadu, ako Duvnjak ne potegne izvana. Norveška ima napad za plus dva. Ostalo je manje od 40 sekundi, Norvežani vode 26-25.

Domagoj Duvnjak sam samcat vuče Hrvatsku; zabio je sedam pogodaka, prvi sljedeći je Marić, ali njegov posljednji bio je još tamo u tridesetoj minuti. Nakon prvog produžetka rezultat je 24-24. Ulazimo u pet minuta koje će odlučiti o prvom finalistu.

Magnus Jøndal zabio je za 23-23 i odlazi se u produžetke!

Još jedan sedmerac, još jedna velika Ašaninova obrana. Hrvatska ima plus jedan i napad dvije minute prije kraja! 23-22 je.

Velika Ašaninova obrana na minus jedan. Zamijenio je Šegu na golu i skinuo sedmerac nikom drugom nego Sagosenu. U sljedećem napadu, Duvnjak zabija i sada je 22-22.

Skupa greška Igora Karačića. Promašio je čisti zicer i Norveška dolazi do prvog vodstva u nastavku. Ulazimo u posljednjih šest minuta, rezultat je 22-21 za Norvešku.

Malo je pala hrvatska obrana u nastavku, Norvežani dobro pucaju iz vana, pogotovo Sagosen i Johannessen. Hrvatska drži malenu prednost, sada je 21-20.

Ulazimo u posljednjih petnaestak minuta. Norveška se bila vratila, ali Hrvatska sjajnim obranama ponovo radi preokret: Duvnjak iz sedmerca diže na +2, Johannessen u sljedećem napadu spušta na 19-18 za Hrvatsku. Igra se gol na gol.

Sander Sagosen upravo je zabio pogodak i Norveška je ponovo izjednačila.

Ovo mu je peti pogodak. Četvrti je zabio još tamo u 13. minuti prvog dijela, dakle prije pola sata.

Hrvatska je u jednom trenu imala 15-12 i zicera iz kontre za +4. Nažalost, to nije iskorišteno i Norvežani su ušli u seriju: tri uzastopna pogotka i sada je 15-15.

Usput, slažemo se s ovim. Ili, da barem biraju nekakav rokenrol:

Na početku drugog poluvremena, obje momčadi su prosule nekoliko napada. Tangen se probudio i s dva pogotka doveo Norvešku na minus jedan, ali Hrvatska preko Karačića i jedne ukradene lopte dolazi još jednom na plus tri.

Hrvatska i dalje sjajno igra obranu. Norvežani su vidno uzdrmani usporavanjem ritma; brzaju i rade pogreške u želji da dođu do svoje uobičajene brze igre u tranziciji. Hrvatska trenutno kontrolira utakmicu.

Prije početka nastavka, evo daška atmosfere iz Švedske. Hrvatski navijači, kao i obično, vrhunski se zabavljaju, pitajte samo Saleta:

Kraj poluvremena u Stockholmu:

Hrvatska vodi 12-10. Marin Šego sa šest obrana i usporavanje norveškog ritma donijelo je hrvatskoj prednost od dva razlike protiv favorizirane Norveške.

Sander Sagosen krenuo je sjajno, ali je polovicom poluvremena stao; dva od njegova četiri pogotka postignuto je iz sedmerca. Hrvatska je polovicom poluvremena počela kašljucati u napadu, ali sjajni Marino Marić s pet pogotka donio je, za sada, presudu.

Evo i kratkog komentara s lica mjesta našeg Saše (koji se, naravno, slaže s našom blic analizom):

Norveška prvi puta zovi time-out pri rezultatu 11-9 za Hrvatsku. Niti jedna reprezentacija već par napada ne može realizirati, Hrvatsku je poprilično pomazila sreća jer su i Gullerud i Tangen pogodili gredu.

Norveška se i dalje muči sa sporim napadima, a Hrvatska joj ne dopušta brze tranzicije. Ali stao je hrvatski napad, nakon dva promašaja Norveška se vratila na minus jedan. Sada je 9-8.

Kod Norveške je Sagosen dobio pomoć: Tangen i Johannessen zabijaju i skidaju dio tereta s njegovih leđa.

Marić je jako bitan za Hrvatsku: zabio je svoj četvrti pogodak i drži nas na +2. Hrvatska – Norveška 9-7.

Norvežani imaju puno problema s postavljenom hrvatskom obranom. Šego se razbranio i Hrvatska trenutno stoji jako dobro.

U trinaestoj minuti, Luka Stepančić vodi Hrvatsku na +2. To je prvi puta na utakmici da se jedna momčad malo više odlijepila. S druge strane, Sagosen četvrtim pogotkom smanjuje zaostatak.

Ali Sagosen za sada igra sam protiv Hrvatske: zabio je četiri od norveških šest golova. S druge strane, za Hrvatsku su zabijali Horvat, Marić, Mandić i Stepančić, nitko više od tri.

Nakon deset minuta, Hrvatska prvi puta vodi.

Za sada, obrana stoji poprilično dobro; ukočila je norveški napad i spustila ritam. Obje momčadi su u egalu, igra se gol na go; 5-5 je nakon 11. minute.

U prvih sedam minuta, igra se dosta raskidano. Niti jedna reprezentacija nije još došla do više od jednog pogotka prednosti. Norveška je drugim Sagosenovim golom došla do 3-2, ali Hrvatska izjednačuje preko Marića. U sljedećem napadu, Sagosen ponovo vraća Norvešku u prednost.

Zabio je već tri pogotka, ali dva iz sedmerca.

Počela je utakmica, prvi napad imaju Norvežani. Nisu ga realizirali i Hrvatska je zabila prvi pogodak na utakmici.

Nakon laganog zagrijavanja, Norvežani su dodali gasa: prvo je Christian O’Sullivan izjednačio i izborio isključenje, a onda je svoj račun otvorio i Sagosen. Norveška vodi 2-1.

Javio se naš Saša iz Stockholma. Kao što možete vidjeti, dvorana je i dalje poprilično prazna:

Nekoliko crtica za raspravu prije početka utakmice:

Hoće li Hrvatska uspjet dovoljno usporiti ritam i time natjerati eksplozivnu, brzu Norvešku da igra po njenim pravilima? Budući da je Norvešku nemoguće pobijediti ako joj se dopusti brzi tempo.

Kako zaustaviti Sandera Sagosena? Norvežanin dominira turnirom; zabio je 51 pogodak uz 67% realizacije. Hrvatski adut do sada bila je njena 5-1 obrana s Domagojem Duvnjakom. Danas će imati svoj najveći izazov.

Obje reprezentacije su već na stadionu, a uskoro očekujemo da se popune i tribine. Ovako to izgleda trenutno:

Nešto manje od 45 minuta je ostalo do utakmice, ovako izgleda Tele2 Arena u Stockholmu prije početka: