Hrvatska je ipak pobijedila Bugarsku

Hrvatska - Bugarska 2-1

U drugom prijateljskom ogledu u ovoj reprezentativnoj pauzi, Hrvatska je danas snage odmjerila s Bugarskom. Još je u subotu osigurano mjesto u drugoj jakosnoj skupini na ždrijebu skupina Svjetskog prvenstva, pa je ovaj susret ostao i bez tog rezultatskog imperativa. U prvom dijelu nije bilo golova, ali zato jest u nastavku, u kojem je naša reprezentacija nakon preokreta slavila s 2-1.

Kao što je više puta najavljivao, izbornik Zlatko Dalić posve je promijenio momčad u odnosu na subotnji ogled sa Slovenijom. Od te početne postave, ostao je samo Duje Ćaleta-Car, čak je 10 novih igrača na terenu. Svi oni ovu su utakmicu shvatili kao svojevrsnu priliku za dokazivanje te lov na mjesta u Dalićevom popisu za ovogodišnji Mundijal.

Prilično je poletno izgledala naša reprezentacija na početku prvog dijela, igrala je aktivnije nego u onom subotnjem srazu. Prve su dvije prigode došle nakon udaraca iz daljine, u 11. je iskosa gađao Borna Barišić, a devet minuta kasnije Nikola Moro, u svom debiju za seniorsku reprezentaciju.

Barišić je do poluvremena još jednom oprobao svoj udarac, u 35. je gađao iz voleja, ali opet je priseban bio bugarski golman Svetoslav Vucov. Njegovi su, pak, suigrači priliku čekali iz kontranapada, jedna takva zbila se u 25. minuti, kada je Radoslav Kirilov pobjegao našoj obrani. Pucao je s desetak metara, ali također iskosa, pa je Ivica Ivušić bez previše teškoća mogao ukrotiti taj njegov udarac.

Sredinom je prvog dijela naša obran izgledala prilično konfuzno, dijelom i zbog ozljede Mile Škorića, koji je iz igre morao u 27. minuti. Zamijenio ga je Marin Pongračić, a dok se on još prilagođavao na neplanirani ulazak, zaprijetio je Martin Minčev, ali je njegov pokušaj prohujao iznad grede.

U nastavak se ušlo s dvije promjene u hrvatskim redovima, iz igre su izašli Moro te Domagoj Vida, a na njihova su mjesta došli Ivan Perišić te Mateo Kovačić. Baš je Interov nogometaš imao prvu šansu u drugom dijelu, odmah u 47. minuti, no lopta je prošla pored vratnice, s pogrešne strane.

Najbliži je pogotku bio Mislav Oršić, u 59. gađao je iz slobodnog udarca, i to iz prilične daljine. Svladan je već bio Vucov, no spasila ga je vratnica.

No, samo četiri minute poslije, Hrvatska je ostala s desetoricom na terenu. Još u prvom je poluvremenu Ćaleta-Car bio prilično nervozan te skupio prvi žuti karton. Još je nekoliko vrlo spornih prekršaja napravio u ostatku utakmice, sve dok domaćem sucu Khamisu Al-Marriju nije prekipjelo te drugi put opomenuo Marseilleovog braniča.

Nije se dugo trebalo čekati na to da Bugarska iskoristi tu brojčanu prednost na terenu, nakon samo šest minuta došli su njeni igrači do pogotka. Bila je to još jedna kontra, u kojoj se posve raspala naša obrana, što je nakon dodavanja Atanasa Ilievog iskoristio Kiril Despodov te sam izašao pred Ivušića.

Nije tu ništa mogao Osijekov golman, Bugari su došli do početnog vodstva. No, priliku je za povratak u egal na posve bizaran način dao strijelac ovog pogotka. Naime, čini se kao da je zaboravio da je samo nekoliko minuta ranije dobio žuti karton te je zbog svoje proslave i skidanja dresa još jednom opomenut.

Izjednačile su se tada snage na terenu, a ubrzo i rezultat na semaforu. Nakon gužve u kaznenom prostoru, u kojoj je srušen Andrej Kramarić, sudac je pokazao na bijelu točku, s koje je u 76. minuti precizan bio Luka Modrić. Upisao je danas svoj 148. nastup za reprezentaciju, a sada je povećao i svoj golgeterski učinak, 21. je to njegov gol u nacionalnom dresu.

U potpunosti se potom promijenila situacija na terenu, Bugarska je pala, dok se povećao broj naših dolazaka pred njihova vrata. U jednom takvom, Hrvatska je došla i do preokreta. Kramarić je s loptom ušao u šesnaesterac, zatim je u svom stilu tražio što bolju poziciju za udaraca, a kada se konačno namjestio, odlično je pogodio udaljeni dio gola.

Nemoćan je bio Vucov, a Hoffenheimov je napadač poentirao i u drugom nastupu na stadionu Education City. Ukupno je 18. puta zatresao suparničke mreže u seniorskoj reprezentaciji, sve bliži je Ivici Oliću (20), koji se nalazi na sedmoj poziciji vječne ljestvice strijelaca.

Tako je Dalićeva momčad ipak s trijumfom zaključila ovu reprezentativnu stanku, a do iduće će čekati sve do lipnja. Tada našu reprezentaciju iščekuju izazovi u Ligi nacija, čak četiri će se utakmice odigrati u 11 dana.