Hrvatska je nakon peteraca izgubila od Crne Gore, no svejedno ide u četvrtfinale

U Gružu smo gledali vaterpolski klasik

Hrvatska vaterpolska reprezentacija večeras je imala jednu misiju; bilo kakvom pobjedom nad Crnom Gorom mogla je osvojiti prvo mjesto u skupini Europskog prvenstva i priskrbiti četvrtfinale. S obzirom na to da je Španjolska ranije svladala Francusku, poraz je mogao baciti Barakude na treće mjesto i u osminu finala, a poraz na peterce u četvrtfinale, ali težu stranu ždrijeba.

Dakle, znalo se što je optimalan ishod, no do njega baš i nije došlo; Hrvatska ide u četvrtfinale, ali izgubila je na peterce pa neće biti prva u skupini. Regularni tijek utakmice završio je 11-11, a konačni rezultat bio je 15-13 za Crnogorce.

Izabranici Ivice Tucka dosta su dobro otvorili utakmicu; Marko Žuvela odmah ih je doveo u prednost u prvom napadu, a onda je uskoro iskoristio igru s igračem više i zabio za 2-0. Crnogorci su potom uzvratili, ali Hrvatska je uspjela otići u drugu četvrtinu s dva razlike zahvaljujući udarčini Konstantina Harkova nekoliko sekundi prije kraja otvarajuće dionice igre.

Ako je prvih osam minuta bilo dobro, drugih nije. Crnogorci su tada napravili seriju 3-0 zaslugom Vasilija Radovića, Stefana Vidovića i Miroslava Perkovića. Hrvatski suparnici su dva od ta tri gola zabili s igračem više, a Hrvatska je pogodila gredu Žuvelinim udarcem i onda izjednačila pogotkom istog igrača. Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 5-5, a druga četvrtina bila je dokaz da Barakudama neće biti tako lako.

Prva polovica drugog poluvremena također se pretvorila u veliku borbu, ali Hrvatska je uspjela doći do prednosti prije ulaska u posljednju četvrtinu. Imale su Barakude tada i plus dva golovima Jerka Marinića Kragića i Harkova, ali Đuro Radović ipak je postigao pogodak za 9-8 iz peterca na koncu treće četvrtine.

U posljednjih osam minuta većinom se igralo gol za gol i činilo se kao da bi se utakmica mogla svesti na zadnju loptu. Radović se tada zakuhao pa je trima uzastopnim golovima doveo Crnogorce do njihove druge prednosti u ogledu, no Ante Vukičević to je presjekao poravnanjem za 10-10. Marko Bijač zatim je na drugoj strani ubilježio važnu obranu, a Crnoj Gori nije išlo na ruku ni to što je Vlado Popadić zaradio isključenje zbog nasilnog prekršaja.

Hrvatska je zato dobila peterac, ali Loren Fatović nije ga iskoristio. Crnogorci su zadnjih minutu i 50 sekundi morali igrati bez jednog igrača zbog prirode Popadićeva prekršaja što je bila golema prigoda za Barakude — Luka Bukić zabio je za 11-10 minutu i 12 sekundi prije kraja, ali Crna Gora je uspjela odgovoriti u sljedećem napadu preko Jovana Vujovića. Kaos se samo nastavio pa je potom crnogorski vratar Petar Tešanović skinuo zicer Rini Buriću, a suci su nakon toga poništili pogodak gostima.

Barakudama je preostalo 19 sekundi do kraja, imale su zadnji napad s dva igrača više, ali nisu uspjeli zabiti. Dakle, utakmica je završila rezultatom 11-11 čime su Tuckovi momci osigurali četvrtfinale, no peterci su morali odlučivati o tome tko će biti prvi u skupini.

Prvi promašaj ondje se pisao Hrvatima, odnosno Harkovu. Potom je Tešanović obranio udarac Fatoviću, a Crnogorci su bili stopostotni i tako u četvrtfinale idu s prvog mjesta.

Najbolji hrvatski strijelci bili su Marinić Kragić i Žuvela s tri gola, Bijač je imao šest obrana, a tri pogotka je uvalio i najraspoloženiji Crnogorac Radović.

Što to sada znači? Hrvatska je završila kao drugoplasirana i u četvrtfinalu ga čeka pobjednik iz dvoboja Grčke te drugoplasirane ekipe iz skupine D, što će vjerojatno biti Nizozemska. Da je bila prva, u toj fazi natjecanja čekala bi je Gruzija ili Rumunjska, što bi bilo puno lakše.