Hrvatska je pobijedila Gruziju u prijateljskoj utakmici, ali jeste li vidjeli bol na Vlašićevom licu?

Hrvatska je na Aldo Drosini pobijedila Gruziju s 2-1

Kontekst u kojem se trebala odigrati prijateljska utakmica između Hrvatske i Gruzije na Aldo Drosini bio je takav da je bilo jasno kako nećemo iz nje moći izvući neke pametne zaključke.

Hrvatska se u subotu fizički, emotivno i taktički potrošila u utakmici protiv Slovačke, kojom je osigurala plasman na Euro 2020. Samo nekoliko dana kasnije, kontekst je bio bitno drugačiji: Gruzija je reprezentacija koja nije niti individualno niti kolektivno na hrvatskoj raznii, a sama narav utakmice sugerirala je da će Zlatko Dalić eksperimentirati sa sastavom.

Tako je i bilo. Utakmica je završila 2-1 za Hrvatsku, nakon što je Gruzija povela u prvom poluvremenu, a priliku su dobili brojni igrači koji inače nisu u prvom planu reprezentativnog kadra.

Priliku od prve minute dobili su Mario Pašalić, Mislav Oršić, Milan Badelj i Mateo Kovačić, a i obrana je bila u potpuno novom ruhu.

Gruzija je povela u 19. minuti preko Papunašvilija, koji je imao puno prostora na desnoj strani za šut. Gol, ipak, ide na dušu Lovri Kaliniću, koji je prosuo mlaki udarac u mrežu i potvrdio da je manjak minutaže u Aston Villi na njemu ostavio trag.

Hrvatska je izjednačila pogotkom iz prekida, kada je gruzijski kapetan Kašija pospremio loptu u vlastitu mrežu. Dakle, dva pogotka nakon dvije individualne pogreške s obje strane.

U drugom poluvremenu, utakmica je u potpunosti izgubila formu, budući da je Dalić napravio četiri izmjene: Josip Juranović zamijenio je Bartoleca,Ćaleta-Car ušao je umjesto Jedvaja, Marko Rog umjesto Oršića i Simon Sluga umjesto Lovre Kalinića.

Upravo je Juranović, osam minuta nakon ulaska u igru, sjajnim centaršutom s desne strane asistirao Perišiću za 2-1 i hrvatsko vodstvo. U međuvremenu se stigao i ozlijediti Nikola Vlašić, koji je u igru ušao u 65. minuti i nije dugo izdržao na terenu. S bolnom grimasom je napustio teren; nadamo se da se nije ozbiljnije ozlijedio.

Na koncu, utakmica je gotovo sigurno više značila za određene pojedince i njihov status u reprezentativnom okviru nego za formu i stanje same ekipe.

Josip Juranović pokazao je puno u drugom poluvremenu; asistirao je i bio aktivan po desnom boku. Lovre Kalinić je kiksao i potvrdio sumnje da je manjak kompetitivnog ritma uzrokovao i pad forme, Ante Rebić se jako puno trudio, ali bez konkretnog učinka, dok su Kovačić i Pašalić potvrdili ono što smo već znali, da su opasna konkurencija za mjesta u prvoj postavi.