Hrvatska je pobijedila Njemačku u ključnoj utakmici EP-a. Pratili smo i komentirali

Hrvatska je na korak do polufinala

Hrvatska je u Beču s Njemačkom od 20 sati i 30 minuta igrala najvažniju utakmicu dosadašnjeg dijela Europskog prvenstva. Pratili smo i komentirali.

Kraj! Hrvatska je pobijedila Njemačku 25-24!

Hrvatska vodi 25-24! Minuta do kraja.

Karačić zabija za 23-23. Šest minuta do kraja utakmice.

Deset minuta do kraja. Rezultat je 22-22!

Hrvatska je stigla na minus jedan (21-20). Stepančićev treći gol u drugom poluvremenu natjerao je Nijemce na pozivanje time-outa — nakon 16 minuta igre u drugom poluvremenu.

Ponovno se igra gol za gol. Hrvatska ne može obraniti ništa. Prošlo je 14 minuta u drugom poluvremenu i Nijemci imaju 21-18.

Hrvatska je s igračem manje zabila dva gola i smanjila zaostatak na minus tri (17-14).

Loše otvaranje drugog poluvremena. Nijemci odlaze na plus pet (16-11).

Počelo je drugo poluvrijeme u Beču!

Kraj prvog poluvremena u Beču. Iako su Nijemci u jednom trenutku imali i plus pet, poluvrijeme završava rezultatom 14-11 za Njemačku.

Hrvatska je na duplo njemačko isključenje odgovorila — duplim isključenjem. Pet minuta prije kraja prvog poluvremena Nijemci imaju plus tri (11-8).

23 minuta. Nijemci su skupili već pet isključenja. Hrvatska je na minus jedan (9-8) i iduće gotovo pune dvije minute igrat će — s dva igrača više.

Serija grešaka i Nijemci odlaze na 8-5. Lino Červar morao je pozvati time-out. Odigrano je 17 minuta i 55 sekundi prvog poluvremena.

Hrvatska se muči s agresivnom njemačkom obranom, što je pristup koji su Nijemci već platili s dva isključenja. Hrvatska je primila dva gola nakon ‘brzog centra’ i promašila dva sedmerca. Nakon 16 minuta igre Nijemci imaju vodstvo 6-5.

Iako je Hrvatska u prvih osam minuta ‘prodala’ tri lopte Nijemci se nisu uspjeli odlijepiti. U desetoj minuti Igor Karačić iskoristio je prvog hrvatskog ‘igrača više’ i poravnao na 4-4.

Marino Marić s crte je zabio za 1-0, nakon što je Hrvatska zaustavila prvi njemački napad. Ali na otvaranju utakmice igralo se gol za gol i nakon pet minuta igre rezultat je 2-2.

Počela je utakmica u Beču!

Hrvatska će još jednu utakmicu igrati u ‘domaćinskoj’ atmosferi. Prema procjenama, između 70 i 80 posto kapaciteta dvorane u Beču zauzimat će — hrvatski navijači.

Hrvatska rukometna reprezentacija u drugoj utakmici drugog kruga Europskog prvenstva može (u praksi) rezervirati kartu za polufinale. S druge strane je, kao što je vjerojatno svima poznato, Njemačka.

Nakon pobjede nad Austrijom u prvoj utakmici drugog kruga Hrvatska ima četiri boda. U principu, pobjeda nad Njemačkom koja je doživjela težak poraz od Španjolske trebala bi biti dovoljna za plasman u polufinale. Naravno, pod (vrlo izglednim) uvjetom da Hrvatska zatim pobijedi Češku nakon čega bi ispadanje s turnira bila opcija samo u najbizarnijem scenariju.

Trostruki svjetski i dvostruki europski prvak uobičajeno je neugodan suparnik hrvatskih rukometaša koji, ipak, imaju pozitivan omjer u međusobnim sučeljavanjima na velikim natjecanjima. Sedam pobjeda, remi i četiri poraza djeluju kao ohrabrenje pred susret — kao i igra Hrvatske većim dijelom turnira — no upozoravajuće je saznanje da su tri posljednja sraza otišla na stranu njemačke reprezentacije.

Sva tri posljednja ogleda Hrvatska je izgubila s golom razlike, a ako dva iz prijateljskih utakmica ne brinu, onda podsjećamo da je onaj treći bio na Svjetskom prvenstvu.

Lino Červar upravo je uoči ove utakmice odlučio napraviti prvu promjenu u momčadi — umjesto Valentina Ravlića, lijevog krila Zagreba, na raspolaganju mu je sada još jedan pivot, Hannoverov Ilija Brozović. A to je naznaka da Hrvatsku protiv Njemačke čeka tvrda i gruba utakmica. Neće biti lako. Ali s obzirom na visoke uloge, lako vjerojatno ne treba niti biti.