Hrvatska se u drugom poluvremenu ugasila i ispustila broncu iz ruku. Crna Gora slavi

Crna Gora - Hrvatska 10-9

U posljednje su dvije godine hrvatski vaterpolisti triput zaredom pobijedili Crnu Goru, ali taj niz se danas u Budimpešti nije nastavio.

“Moramo se resetirati, teško nam je svima pao ovaj poraz, iza nas je jedna teška noć“, naglasio je Ivica Tucak nakon utakmice sa Španjolskom u petak. ”Ali, život mora ići dalje, čeka nas utakmica za medalju. I mi je želimo uzeti.”

To se, nažalost, nije dogodilo.

Hrvatska je, tako, igrala svoju šestu utakmicu za treće mjesto na europskim smotrama, od kojih je dosad uspjela pobijediti u jednoj i to prije dvije godine u Barceloni. Crna Gora do danas je jednom imala priliku osvojiti broncu, 2014. godine, također u Budimpešti, no tu je utakmicu izgubila od Italije.

U susret su Barakude ušle držeći niz od šest uzastopnih neporaženih susreta s Crvenim ajkulama, od kojih je najsvježija pobjeda od prije deset dana, gdje je na hrvatskoj strani prevagnulo iskustvo naspram pomlađene crnogorske momčadi.

Sličan smo scenarij vidjeli i danas, no otišlo je na drugu stranu.

Povela je Hrvatska 2-0 petercima koje je uspješno realizirao Maro Joković, a Crna Gora u početnim minutama nije uspijevala otključati suparničku obranu. Ivan Marcelić, koji je danas dobio prednost pred Markom Bijačem, minutu i pol prije kraja prve četvrtine imao je sto posto obrana obranivši četiri crnogorska pokušaja, no Aleksandar Ivović ipak je uspio postići prvi pogodak za svoju momčad nekoliko sekundi kasnije. No, Ante Vukičević uzvratio je već u sljedećem napadu, zabivši svoj šesti gol na turniru. Tako je Hrvatska prvu četvrtinu zatvorila vodstvom od 3-1, a Crnogorci su imali vrlo lošu šutersku realizaciju od 12 posto, što zbog dobrih reakcija obrane, što zbog razbranjenog Marcelića.

Drugi pogodak za Crnu Goru uslijedio je u nastavku, kada je Dragan Drašković smanjio zaostatak. Mogla je tada momčad u crvenim kapicama i izjednačiti nakon dva neuspjela hrvatska napada, no na putu im se ponovno ispriječio Marcelić. Josip Vrlić primio je zatim finu loptu ispred suparničkog vratara Petra Tešanovića i vratio Hrvatsku na dva pogotka prednosti, a nakon toga je za 5-2 zabio Luka Bukić nakon što je Crna Gora zaradila isključenje. Efikasna hrvatska realizacija tako se samo nastavila do kraja poluvremena. Završilo je 7-3, a Hrvatska je djelovala nadmoćno.

U nastavku, potpuno drukčija priča. Barakude su nešto usporile, a Crna Gora je pokušala ubrzati svoj ritam, što im je i uspjelo. Prvo je Ivović, nakon isključenja Luke Lončara, zabio svoj treći pogodak večeri početkom treće četvrtine, no Vrlić je ponovno pogodio za Hrvatsku u napadu s igračem više. Otprilike dvije i pol minute prije kraja četvrtine hrvatski su suparnici uspjeli smanjiti na minus dva i to ponovno pogotkom Ivovića, a Draško Brguljan smanjio je na 8-7 čime je treća četvrtina završila.

Dosta je to podsjećalo na prošlu utakmicu protiv Crnogoraca u kojoj je Hrvatska također imala veliku prednost, samo da bi se to kasnije istopilo. Uloge su se u posljednjoj dionici utakmice potpuno okrenule, a Barakude su tako u drugom poluvremenu zabile samo dva pogotka, što je Crna Gora iskoristila preko Pješivca, Spaića i još jednom Ivovića, kompletirajući veliki preokret. Završilo je 10-9, a Hrvatska je tako ostala bez odličja nakon dvije potpuno različite predstave spojene u jednu.

Naposljetku, čudljiv i gorak kraj za hrvatske vaterpoliste koji su odigrali dobar turnir koji je, nesumnjivo, opet potvrdio konzistentnost koju Barakude održavaju već dugi niz godina. Cilj je bio plasirati se na Olimpijske igre osvajanjem zlata, no, ako Hrvatska bude na razini na kakvoj je običavamo gledati, kroz kvalifikacijski turnir u nizozemskom Rotterdamu trebala bi osigurati kartu za Tokio.

Svaka čast, momci, a nadamo se kako ćete medalje ponovno loviti u kolovozu.