Hrvatska je na Poljudu svladala Mađarsku s 3-0. Pratili smo i komentirali utakmicu

Bila je to jednosmjerna ulica koja je vodila prema pobjedi hrvatske reprezentacije

Hrvatska nogometna reprezentacija na splitskom je Poljudu pobijedila Mađarsku s 3-0 u sklopu kvalifikacija za Euro 2020.

Riječ je prvoj reprezentativnoj utakmici u Splitu nakon četiri godine i samo šestoj službenoj, tako da se ovih dana, neminovno, podjednako, ako ne i više, pričalo o širem kontekstu nego o tome kako bi stvari trebale izgledati na terenu. Posebno zabrinjavajuće djelovala je generalna atmosfera panike i straha u redovima organizatora, što je rezultiralo neviđenom sigurnosnom prisutnošću u Splitu.

Utakmica je završila novi korakom Hrvatske prema Euru.

Uvjerljivih 3-0 u sjajnoj splitskoj večeri kojoj je prethodilo puno toga što, pokazalo se, nije trebalo.

Nije da smo nezadovoljni s 3-0, ali moglo je biti i uvjerljivije nakon što je u 86. minuti Ante Rebić s desne strane ciljao desni donji kut mađarskog gola. Fijuknulo je, kako se to u ovakvim pokušajima kaže, uz vratnicu…

Desetak je minuta do kraja utakmice koja je ušla u svoju mirniju fazu pa je najveće uzbuđenje tribinama bio ulazak Nikole Vlašića na travanjak umjesto Rakitića. Također, željeli bismo s vama podijeliti i ovu fotografiju jer nam je baš dobra.

Roland Sallai je, u 68. minuti, uputio prvi mađarski udarac u okvir gola Dominika Livakovića. Bio je mlak, bezopasan i lako branjiv. Baš kao mađarska igra večeras.

Nakon sat vremena igre na Poljudu, Mađarska nema niti jedan udarac u okvir gola. A i o ova četiri što su išla van okvira, što manje rečeno to bolje.

Htjeli smo napisati kako je drugo poluvrijeme počelo puno smirenije nego prvo, a onda je nova mađarska pogreška donijela Hrvatskoj jedanaesterac. Ivan Perišić je promašio; bolje rečeno, Péter Gulácsi je pogodio stranu i obranio. László Kleinheisler je isključen.

Marca Rossija i njegovu današnju Mađarsku prije nešto manje od 30 godina na TV ekranima odglumio je popularni Dr. House.

Kraj je poluvremena. Dakle, Hrvatska je odigrala taman onoliko koliko je bilo potrebno da iskoristi mađarsku traljavost u obrani. Nešto zbilja neviđeno moralo bi se dogoditi da Dalićevi momci napuste Poljud s bilo čim osim tri nova boda.

Igra se 42. minuta i doslovno možemo ponovo istipkati prijašnji unos. Nova velika greška mađarske obrane, nova s(p)retna reakcija Brune Petkovića i Hrvatska ima 3-0.

(Slažemo se svi iz redakcije:)

Rezime utakmice zasad: Mađari rade greške pod pritiskom, Hrvatska se zahvali i kažnjava.

U 24. minuti, ponovo hrvatski bljesak, ponovo pogodak. Ante Rebić osvojio je loptu na lijevoj strani i ubacio u sredinu, gdje je bilo jako puno prostora. Bruno Petković je pucao petom i, uz malo sreće, pogađa za 2-0.

Nakon 20 minuta igre, ovako izgleda mađarska utakmica. Jedna velika nula.

Mađarska večeras ima jako puno problema u obrambenim reakcijama; ukratko, kad god hrvatski igrači stave mađarske pod pritisak, gosti rade pogreške. Tako je došlo do pogotka, tako je par minuta kasnije Ivan Perišić došao do šanse za šut.

Utakmica je prilično kaotična zasad.

Počelo je na najbolji mogući način za Zlatka Dalića. Mađari su gadni pogriješili u iznošenju lopte iz zadnje linije; Luka Modrić presjekao je dodavanje, izašao sam pred Pétera Gulácsija i zabio bez problema. Ovo bi moglo ozbiljno promijeniti dinamiku utakmice.

Utakmica je počela. Za očekivati je da će se, što zbog razlike u kvaliteti, što zbog mađarskih izostanaka, odvijati po obrascu: hrvatski posjed i dominacija nad prostorom ispred suparničkog kaznenog prostora, mađarski dublji blok i fokus na kontranapade.

Evo i dvije fotke koje sažeto dočaravaju dvije strane medalje društvenog konteksta što se tiče igranja reprezentacije u Splitu.

Reprezentativci su stigli na Poljud. Nešto više od sat vremena dijeli nas od utakmice

Stigli su i početni sastavi. Ko što smo i očekivali, Ivan Rakitić se vratio u startnu postavu, što znači da nema Nikole Vlašića. Rebić je zadržao svoje mjesto ispred Josipa Brekala, a ostatak momčadi je dobro poznat. Mađari su desetkovani ozljedama, tako da Rossi nije imao puno manevarskog prostora.

U Splitu je danas cijeli dan gužva, a situaciju sigurno nisu popravile neviđene mjere sigurnosti. Više od 1000 interventnih policajaca na reprezentativnoj utakmici kod kuće, kada smo zadnji put tako nešto vidjeli?

Što se tiče samog nogometa, situacija je nešto drugačija. Hrvatska je uoči večerašnje utakmice prva momčad u skupini s deset bodova, ali samo bod manje imaju mađarska i slovačka reprezentacija. Na četvrtom je mjestu Wales koji ima šest bodova i utakmicu manje. Dakle, sve četiri reprezentacije još su uvijek u igri.

Mađari stižu na Poljud, bez nekoliko važnih igrača i s poraznom statistikom kada su posrijedi gostovanja. Naime, mađarska reprezentacija u posljednjih 11 gostovanja upisala je osam poraza, dva remija i jednu jedinu pobjedu (Azerbajdžan). Za večerašnju utakmicu ne konkuriraju Ádám Nagy, Botond Baráth, Dominik Szoboszlai i Máté Pátkai, veznjak koji je u Budimpešti protiv Hrvatske postigao pobjednički gol.

Kakve će promjene u rasporedu na terenu donijeti kadrovska kriza Mađara, ostaje za vidjeti. Što se tiče Hrvatske, situacija je više-manje poznata.

Povratak Ivana Rakitića će vjerojatno istisnuti Nikolu Vlašića, dok bi na desnom krilu umjesto Ante Rebića trebali gledati Josipa Brekala. Sve ostalo je očekivano.

Luka Modrić je na jučerašnjoj presici uoči utakmice artikulirao puls nogometne javnosti. Rekao je da je pobjeda imperativ.