Hrvatska je u Cardiffu remizirala s Walesom. Pratili smo i komentirali

Wales - Hrvatska 1-1

Dva udarca u prazan gol, dvije meč lopte, kako god to želite nazvati; Hrvatska je večeras igrala prvu od dvije utakmice na kojima može osigurati plasman na Euro 2020. Od toga ipak neće biti ništa. Tu je bod — skupo plaćen, kartonima i ozljedama— pa će se sve znati tek nakon utakmice sa Slovačkom.

Kraj, 1-1. Hrvatskoj treba bod u utakmici protiv Slovačke.

Modrić je vani, unutra je Milan Badelj. Još jedna ozljeda, izgleda ozbiljno. Bit će nadoknade — čak osam minuta.

Pet minuta do kraja, žuti karton za Ivana Rakitića. Podsjetilo nas je to i na prvu utakmicu s Walesom kada je žutih kartona također bilo dosta. Ovo je bio četvrti večeras, u Osijeku ih je bilo pet. Isprike, evo ih pet i večeras — žuti karton zaradio je Modrić…

Što je Wales bez Balea?

Wales je krenuo agresivnije u nastavku. U 55. minuti je Daniel James pronašao dosta prostora na lijevom krilu, ali njegov udarac nije bio posebno opasan. Znaci upozorenja su tu, Wales neće odustati samo tako.

Počelo je drugo poluvrijeme. Ivan Rakitić zamijenio je Matea Kovačića, koji se nije oporavio od duela s Benom Daviesom tik prije velškog izjednačenja.

Kraj je poluvremena. Hrvatska je bila nešto bolja, ali na poluvrijeme ide bez vodstva. Htjeli bismo usput i pohvaliti Domagoja Vidu i Dejana Lovrena; obojica su u prvom poluvremenu zaradili kartone zbog kojih neće igrati protiv Slovačke.

Naravno da je Wales zabio par sekundi nakon što smo rekli kako nisu ništa pokazali u prvom poluvremenu.

Sve se dogodilo poprilično iznenadno. Gol su stvorila dvojica daleko najboljih velških igrača. Igrala se sudačka nadoknada; Ben Davies je uzeo loptu, prenio je u hrvatsku polovicu, pokupio Matea Kovačića i uposlio Garetha Balea. Baleov prvi dodir bio je perfektan, a udarac neobranjiv. Wales – Hrvatska 1-1.

Utakmica se pred kraj poluvremena umirila. Hrvatska nije pretjerano preambiciozna s loptom, a Wales nije uspio spojiti period u kojem kontinuirano stvara šanse. Ili uopće pokušava stvoriti šanse iz igre. Bale je poprilično izoliran.

Velški navijači nisu oduševljeni. Razumljivo.

Hrvatska izgleda opasno svaki puta kada loptu dovede u velšku polovicu, pogotovo kada se Brekalo ili Vlašić nađu u pozicijama jedan na jedan. S druge strane, Wales je krenuo nešto agresivnije nakon primljenog pogotka, ali zasad to sve djeluje pomalo na mišiće, bez puno sofisticiranosti. Bale je imao slobodni udarac u nezgodnoj poziciji; pogodio je zid.

Nikola Vlašić i Josip Brekalo dvojica su mladih igrača kojima je Dalić dao priliku nakon utakmice s Mađarskom. Opravdano, budući da su bili ključni u akciji koja je Hrvatskoj u Cardiffu donijela vodstvo.

Vlašić je osvojio loptu duboko u hrvatskoj polovici, oslobodio se pritiska nekolicine velških igrača i prenio loptu. Brekalo je onda napravio cirkus na lijevom krilu, a Vlašić je utrčao skroz do velškog šesnaesterca i pogodio za 1-0.

Utakmica je počela, a mi bi samo htjeli dodati da Wales kod kuće nije europsku kvalifikacijsku utakmicu izgubio još od 2011., kada su ih tukli susjedi Englezi.

Mala doza statistike:

Wales je impresivan na domaćem terenu. Neporažen je u posljednjih devet kvalifikacijskih utakmica (sedam pobjeda, dva remija). Hrvatska, s druge strane, u ovom ciklusu ima problema u gostima; izgubila je u Mađarskoj i uzela samo bod u Azerbajdžanu.

Međutim, Hrvatska isto tako ima i niz od četiri uzastopne pobjede nad Walesom. Kvaliteta i momentum su na našoj strani, ali ne treba se zavaravati, neće biti lako.

Znamo da Wales danas nema izbora; mora krenuti punom snagom i juriti sva tri boda. S obzirom na formu, nedostatak Aarona Ramseyja i kako Hrvatska igra, trebat će mu sva moguća pomoć.

Kao recimo moralna podrška Alica Coopera:

Mađarska je u Budimpešti slavila s 1-0 protiv Azerbajdžana i sada ima 12 bodova, bod manje i utakmicu više od Hrvatske.

Evo i pogleda s tribina stadiona u Cardiffu, nešto više od sat vremena prije početka utakmice. Travnjak izgleda sjajno.

Stigle su i početne postave. Kao što se očekivalo, Mateo Kovačić mijenja suspendiranog Brozovića, a šansu su, umjesto Ivana Rakitića i Ante Rebića, dobili Nikola Vlašić i Josip Brekalo.

Walesu nedostaje Aaron Ramsey, a osim na Garetha Balea, trebalo bi pažnju obrati i na mladog Dana Jamesa, nogometaša Manchester Uniteda. Postigao je dva gola u posljednje tri velške domaće utakmice, a jedna je i od rijetkih pozitivnih priča Unitedovog sporog otvaranja sezone.

U slučaju da Wales Hrvatskoj pomrsi račune, ostaje utakmica protiv Slovačke, koja se igra 16. studenog na Rujevici. Naravno, a pogotovo nakon suverene predstave i pobjede nad Mađarskom, sportska nacija će očekivati prolazak danas.

“Itekako poštujemo Wales, u Osijeku smo imali puno problema s njima i teško pobijedili. Njima igra samo pobjeda, osjećat će pritisak, ali svatko tko ima Balea u momčadi zaslužuje poštovanje — tim više što imaju i brojnih drugih dobrih igrača, uključujući i poletnu mladost poput Jamesa. Nikoga nećemo podcijeniti. Upozoreni smo u Budimpešti i Bakuu, to ne smijemo ponoviti”, rekao je Zlatko Dalić u najavi utakmice.

Nema sumnje da je Hrvatska favorit, s obzirom da Wales izgleda poput sjene reprezentacije koja je na Euru 2016. bila na 90 minuta od plasmana u finale. Međutim, domaćin je u situaciji u kojoj nema što za izgubiti. Wales mora ići na pobjedu, tako da je za očekivati da će biti proaktivan od samog starta.

To bi, naravno, moglo ići Hrvatskoj na ruku, budući da momčad Ryana Giggsa nema dovoljno brze pojedince niti dovoljno sofisticiranu strukturu u obrani da efikasno brani tranzicije.

Marcelo Brozović je otpao zbog kartona, a za očekivati je da će ga zamijeniti Mateo Kovačić. To će, uz mogući povratak Nikole Vlašića u početnu postavu moglo napraviti rošadu u veznoj liniji.