I ovo je, kao, trebao biti derbi? City je bez većih problema riješio Arsenal na Etihadu

Građani su opet pokazali da se Topnici ne mogu nositi s njima (4-1)

Arsenalovi simpatizeri možda su se nadali kako će momčad Mikela Artete nakon tri uzastopna remija u prvenstvu uspjeti osvjetlati obraz i izvesti golemi pothvat protiv Manchester Cityja u derbiju 33. kola Premier lige te tako zadržati šanse za osvajanjem naslova, ali monstruozni stroj Pepa Guardiole još se jednom pokazao kao prevelik zalogaj za Topnike.

Arteta u karijeri bilježi šest utakmica protiv Građana u Premier ligi, a svih šest ih je izgubio; posljednji poraz upisao je večeras. City je došao do uvjerljive pobjede (4-1) i tako se primaknuo vodećim Topnicima na dva boda zaostatka s dvije utakmice manje. Londonski klub kući se vraća s četiri utakmice u nizu bez trijumfa.

Momci iz Manchestera potpuno su pomeli Arsenal u prvom poluvremenu i Arteta je mogao biti sretan činjenicom da su njegovi dečki otišli na predah sa samo dva gola zaostatka. Guardiola je za večeras odlučio povući Kevina De Bruynea i Erlinga Haalanda nešto dublje čime je potpuno razorio suparnički vezni red; William Saliba još je uvijek ozlijeđen, a Arteta se ponovno odlučio za Roba Holdinga koji je brzo osjetio što to znači igrati protiv Erlinga Haalanda.

Norvežanin je u sedmoj minuti primio dugu loptu na centru, okrenuo se oko engleskog stopera i zatim fenomenalno proigrao De Bruynea koji se otisnuo u dribling, namjestio na šut pred šesnaestercem i plasirao loptu u bliži kut Aarona Ramsdalea. Belgijski veznjak uvijek je posebno motiviran protiv Arsenala kojemu je zabijao više puta nego ijednoj drugoj momčadi u Premier ligi; večeras je sudjelovao u sva tri Cityjeva gola, no do njih ćemo još doći.

Erling Haaland počeo je nizati šanse i konstantno testirati Ramsdalea koji mu je prkosio obranama, ali Arsenalov vratar ipak je još jednom pokleknuo do kraja prvog poluvremena. Thomas Partey napravio je nepotreban prekršaj u sudačkoj nadoknadi, a De Bruyne je ubacio iz prekida za Johna Stonesa koji je glavom probio suparničkog vratara za 2-0. Prvotno je dosuđeno zaleđe, no VAR je potvrdio kako je noga Bena Whitea ipak bila najbliža Ramsdaleu.

Arsenal u prvom dijelu nije napravio gotovo ništa prema naprijed; Thomas Partey uputio je neprecizni udarac prema Edersonovu golu u 35. minuti s ruba šesnaesterca, a početkom nastavka činilo se kao da je City malo usporio čuvajući prednost.

Međutim, vrlo ju je brzo podebljao; Ramsdale je u 53. minuti opet obranio Haalandov udarac, ovaj put u situaciji jedan na jedan, ali De Bruyne je povisio na 3-0 samo minutu kasnije. Haaland je opet uposlio belgijskog ofenzivca, a on je u maniri rasnog strijelca finiširao akciju i još jednom kaznio Arsenalovu obranu koja se jednostavno nije mogla nositi sa Cityjevim otvaranjima.

Sve poslije toga bilo je odrađivanje posla za Građane koji su prepustili malo igre Arsenalu, a on je u 86. došao do počasnog pogotka; Leandro Trossard tada je lijepo ostavio za Holdinga, a londonski branič fino je pogodio za 3-1.

Ipak, City nije ostao dužan; Haaland je jednostavno morao zabiti, a to je učinio u posljednjoj minuti sudačke nadoknade kada je već raspustio kosu, čekajući posljednji zvižduk Michaela Olivera. Bio mu je to 33. gol sezone; nedostaju mu još samo dva kako bi prebacio Andyja Colea i Alana Shearera koji su, s 34, postavili povijesni rekord u broju postignutih zgoditaka u jednoj kampanji Premier lige.

Pepovi Terminatori sada u krasnoj poziciji. Imaju dvije utakmice manje i puno lakši raspored od Arsenala koji još, između ostalih, mora igrati protiv Chelseaja, Brightona i Newcastle Uniteda. Jedino što bi Građane na tom putu na papiru moglo značajnije omesti je Liga prvaka gdje ih u polufinalu čeka Real Madrid, no trenutno je dojam takav da su Pepovi momci previše zahuktali kako bi ispustili priliku koja im se pružila.

Na kraju dana, teško je uopće reći da je ova utakmica imala osjećaj pravog derbija između dviju izjednačenih momčadi; City se praktički poigrao s Topnicima.