Irvingov odlazak s parketa za vrijeme utakmice pokazatelj je onog što čeka Celticse

Samo je 11 momčadi okrenulo 1-3 u prolaz. Može li Boston biti 12.?

Da su Boston Celticsi nezaustavljiva sila koja će iz Istočne konferencije dati finalista NBA lige bili su spremni ustvrditi mnogi nakon šetnje momčadi Brada Stevensa protiv Indiana Pacersa u prvog krugu i uvjerljive, otvarajuće pobjede protiv Milwaukee Bucksa u konferencijskom polufinalu. Možda će tako i biti, ali nakon četvrte utakmice u seriji protiv omjerom najbolje momčadi osnovnog dijela lige to se i ne čini baš izglednim.

Cijela povijest NBA lige poznaje samo 11 primjera u kojima su momčadi nadoknađivale 1-3 u nadigravanjima na četiri pobjede, a upravo je to situacija u kojoj se danas nalaze Celticsi. Iako je Giannis Antetokounmpo ponovno odigrao utakmicu na MVP razini, dapače, statistikom izjednačio učinak Kareema Abudul-Jabbara iz dresa Bucksa davne 1974., ovaj put sastav Bostona ne može razloge poraza naći samo u njegovoj supremaciji. Istina, 39 poena i 16 pod obručima uhvaćenih lopti za tek nešto više od 34 minute reći će da je Grk bio nezaustavljiv, no utakmicu je Boston izgubio u onih osam minuta treće četvrtine koje je on proveo na klupi.

Nakrcan osobnim pogreškama, Antetokounmpo je bio prisiljen status igrača odluke zamijeniti navijačkom ulogom, a Boston, umjesto da iskoristi priliku, u tom je razdoblju nadigran 21-13 gađajući u tom periodu bijednih 23 posto iz igre.

“Koga briga! Ja sam košarkaš. Umjesto 22 sam trebao ispucati 30 lopti”, reći će nakon susreta Kyrie Irving, komentirajući upit da ga posljednje utakmice šut ne služi nakon što ih je ubacio tek sedam.

Nije baš neka odjavna rečenica — kao niti partija — za pamćenje od publike pred kojom je odigrao možda i posljednju domaću utakmicu. Nagađanja u kojem će klubu nastaviti karijeru, naime, i dalje traju.

Neprepoznatljivo je Irving loš kroz tri poraza Celticsa od Bucksa. Slabih 30 posto iz igre u posljednje tri utakmice i još gorih 20 posto iza crte za tri poena od čovjeka koji je doveden da vodi momčad na staze slave, dovoljan su argument onima koji ga žele vidjeti na izlaznim vratima kluba. A njegova izjava i činjenica da je parket svojevoljno napustio dok je utakmica još trajala razlog više da za njim ne brišu suze.

Kako bilo, konačnih 113-101 za Buckse u četvrtoj utakmici seli seriju u Milwaukee gdje će domaćin imati prvu meč-loptu za prolazak u konferencijski finale u kojem nisu bili od 2001. I koji prikazanim kroz ovu seriju, ali i cijelu sezonu apsolutno zaslužuju. Unatoč favoriziranju Bostona koji je pred oproštajem od borbe za prvakom i, čini se, rekonstrukcijom.