Jedan obrisani tweet političkog sadržaja nanosi NBA ligi ogromnu štetu. Evo o čemu je riječ

Na jednoj strani vage nalazi se profit, na drugoj sloboda govora

CNN ga naziva ʻmožda i najproblematičnijim i potencijalno najštetnijim tweetom korporativne Amerike ove godineʼ, navodeći pritom da se NBA liga našla u situaciji iz koje ne može izaći kao pobjednik i spominjući pritom potencijalne probleme koji su ili će tek uslijediti.

O čemu se radi?

General Manager Houston Rocketsa Daryl Morey autor je tweeta kojim izražava podršku prodemokratskim prosvjednicima u Hong Kongu.

“ Fight for freedom, stand with Hong Kong”, napisao je Morey u tweetu, a kasnije ga i obrisao.

Ne prije no što je on uočen i lavina se zakotrljala.

Prosvjedi u Hong Kongu, toj bivšoj britanskoj koloniji, počeli su 9. lipnja zbog nezadovoljstva zakonom koji je trebao omogućiti izručenje osumnjičenika Kini. Ne slučajno, najnasilnije i najkrvavije demonstracije održane su početkom mjeseca i imale su za cilj zasjeniti proslavu 70. obljetnice Narodne Republike Kine u Pekingu te poslati poruku svijetu kako Hong Kong više ne želi biti pod vlašću Pekinga. Sve je evoluiralo do mjere da je policija počela koristiti i vatreno oružje, a bojno polje s ulica seli se sad i u neke druge sfere.

Kineske vlasti u reakciji na tweet Rocketsova GM-a poručile su da obustavljaju poslovanje s NBA ligom dok ona u potpunosti ne odbaci ono što je Morey napisao. Kako će se sve odviti tek treba vidjeti, međutim, jasno je pred kakvom su sad dilemom i NBA i Rocketsi.

Bude li Morey otpušten i isprika upućena, navodi CNN, značit će to da Amerika profit pretpostavlja slobodi govora, a podrška njemu gotovo sigurno značit će gubitak tržišta. Posebice bi to bolno trebalo biti za Rocketse koji su zahvaljujući sezonama Yao Minga provedenima u dresu te momčadi postali najpopularnija NBA franšiza u Kini.

Premda NBA liga ne precizira podatke, pretpostavlja se da 10 posto svog ukupnog prihoda može zahvaliti Kini i da bi taj postotak trebao iznositi možda i 20 posto do 2030.

Uglavnom, eskaliralo je.

Sad možete tek zamisliti što bi se dogodilo da ovo što je napravio Morey napravio, recimo, LeBron James ili James Harden (koji se također ispričao u ime Rocketsa) ili netko bitniji od čovjeka koji ima 200.000 pratitelja na Twitteru kojima ta njegova objava vjerojatno i nije bila baš jako važna. Usput, budući da je Twitter u Kini zabranjen, sumnjamo i da je netko ondje vidio izražavanje njegova stava.

Jesu oni koji odlučuju, a odluke već donose štetu ligi. Recimo, svi oni koji očekuju prijenose predsezonskih utakmica ostali su prilično razočarani jer ih na programu više nema. A na platformi Tencent Sportsa, ekskluzivnog digitalnog partnera NBA lige za Kinu, niti više vijesti o Rocketsima. Usput, prijenose utakmice preko Tencenta pratilo je oko 500 milijuna ljudi…

Ispriku vodstvo NBA lige nije uputilo, ali budući da su milijarde iznos koji se ne odbacuje, osobno žaljenje je zbog svega pred kamera izrekao komesar lige. Adam Silver nije tu baš mogao zažmiriti i čekati nadajući se da je u pitanju blef iz Kine i da će sve biti rukom odneseno i zaboravljeno kad krene sezona. Previše se može izgubiti pa je užurbano spakirao kofere kako bi u Kini uživo pratio utakmicu Los Angeles Lakersa i Brooklyn Netsa, istu onu koju kineska televizija — takve su zasad informacije — neće prenositi. Jasno, ne ide Silver ondje navijati, agenda mu je popunjena sastancima na kojima će u vatrogasnoj misiji pokušati spasiti što se spasiti može prije no što vatra proguta sve (milijarde). Bude li se utakmica uopće i održala…

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.