Jednom nogom u polufinalu: Chelsea je kao gost u Sevilli pobijedio Porto

Porto - Chelsea 0-2

U prvoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka Chelsea je u Sevilli, službeno u gostima, pobijedio Porto 2-0.

Rezultat sugerira određenu dozu lakoće ili odrađivanja posla, ali prvih 45 minuta i dobar dio drugog poluvremena demantiralo je one koji su smatrali da je riječ o posve lakom ždrijebu za momčad Thomasa Tuchela. O kakvoj je utakmici bila riječ možda najbolje govori podatak da je nakon sat vremena igre Pepe imao više udaraca prema golu (tri) i više udaraca u okvir gola (dva) od cijele momčadi Chelseaja.

U prvih 15 minuta utakmice Chelsea je imao posjed lopte od 70 posto, ali nije zapucao na Portov gol. Do kraja prvog dijela zapucao je samo jednom i pogodio, točnije pogodio je Mason Mount.

U 32. minuti Mount je sjajno primio sjajno dodavanje Jorginha na rubu kaznenog prostora — primanje je odradio u okretu i zatim bez oklijevanja pogodio suprotni kut za 1-0. Bio mu je to prvi gol u Ligi prvaka u 15 nastupa te je postao najmlađi strijelac u nokaut fazi Lige prvaka u povijesti.

Sličnom dinamikom odvijalo se i drugo poluvrijeme, iako se igralo nešto otvorenije. Chelsea je držao posjed i do same završnice nije ozbiljnije prijetio, za razliku od Porta koji je možda mogao do izjednačenja u 51. minuti preko Edouarda Mendyja i u 56. minuti preko Marulanda Fernanda Luisa Diaza.

Ali u 84. minuti Christian Pulisic zatresao je gredu s ruba kaznenog prostora, a zatim je minut kasnije Ben Chilwell iskoristio poklon Jesusa Manuela Corone, izbio sam pred Agustina Marchesina, zaobišao ga i ubacio loptu u mrežu za 2-0. U utakmici u kojoj je Chelsea napravio ogroman korak prema polufinalu Mateo Kovačić na travnjaku je proveo vrlo dobre 92 minute, drugim riječima izmjena je bila samo formalnost.

A postoji realna šansa da formalnost bude i uzvrat koji je na rasporedu u isto vrijeme na istom mjestu za šest dana…