Još jedna epska bitka: Švicarska je slavila protiv Francuske nakon izvođenja jedanaesteraca

Francuska - Švicarska 3-3 (4-5 u raspucavanju)

Kakav nogometni dan, kakva nogometna večer!

Nakon što su Vatreni na nevjerojatan način ispali s Eura, utakmica Francuske i Švicarske imala je potencijal da bude možda i dosad najmanje praćena u Hrvatskoj. Malobrojni entuzijasti koji su je ipak gledali, nisu previše mogli uživati u spektakularnoj predstavi u Bukureštu, barem ne u prvom dijelu.

Nastavak je bio puno uzbudljiviji i zanimljiviji, na razini spomenutog susreta iz Kopenhagena. A u njemu je momčad Didiera Deschampsa u samoj završnici prosula prednost od dva gola, Mario Gavranović je u sudačkoj nadoknadi izborio produžetke, zabivši za 3-3. U dodatnih pola sata nismo dobili pobjednika, tek nakon izvođenja jedanaesteraca, gdje su spretniji bili Švicarci, Yann Sommer je u petoj seriji obranio udarac Kyliana Mbappéa.

Već u 15. minuti stigao je šok, trostruki asistent u dvoboju s Turskom, Steven Zuber, ponovno je odličnim dodavanjem pronašao suigrača. I u ovom je slučaju strijelac bio Haris Seferović, nadvisio je Clémenta Lengleta i pospremio loptu za iznenađujuće vodstvo Švicaraca. Ovom se asistencijom Zuber izjednačio na vrhu vječne ljestvice asistenata na jednom natjecanju, nitko ih još nije skupio pet.

Nije se baš Francuska proslavila u prvom dijelu, nije uputila nijedan udarac unutar okvira švicarskog gola. Isto tako, Antoine Griezmann bio je bez dodira s loptom u suparničkom kaznenom prostoru.

Nastavak je ipak ponudio nešto bolju i agresivniju francusku momčad, a u samo četiri minute utakmica je umjesto u jednom, otišla u sasvim drugom smjeru. Najprije je glavni sudac dosudio kazneni udarac za Švicarsku, Zuber je bio srušen u šesnaestercu.

Veliku je prigodu s bijele točke promašio Ricardo Rodríguez, prednost od dva pogotka teško bi njegova reprezentacija ispustila u posljednjih pola sata.

Postao je time Hugo Lloris prvi francuski vratar koji je na velikom natjecanju obranio kazneni udarac još od Fabiena Bartheza iz 2004., a to kao da je samo dodatno motiviralo njegove suigrače.

Istovremeno, Švicarci su do kraja potonuli i ubrzo se našli u zaostatku. Autor je tog preokreta Karim Benzema, prvo je iskoristio odličnu asistenciju Kyliana Mbappéa za poravnanje, a onda i glavom iz blizine zaključio odličnu timsku akciju za vodstvo. Samo su 243 sekunde protekle između Llorisove obrane penala i Benzeminog drugog pogotka, a četvrtog na Euru.

Pobjedu je i prolazak u četvrtfinale, činilo se, prekrasnim projektilom iz daljine potvrdio Paul Pogba, 15 minuta prije isteka 90. minute. Na ovom je natjecanju jedan od boljih francuskih pojedinaca, ako ne i šire. Zaslužio je ovaj pogodak, a bio je blizu tome već i u susretu s Portugalom, no ovakav je sličan udarac ipak tada u gredu skrenuo Rui Patrício.

Razigrali su se nakon toga Francuza, bili blizu i još veće pobjede, no onda je Seferović svojim drugim pogotkom na utakmici smanjio na 3-2. Opet je dao gol glavom te nam podario još jednu neizvjesnu završnicu, a čak je i Gavranović postigao gol. Bio je u zaleđu, potvrdio je to VAR.

Tad se našao u nedozvoljenoj poziciji, ali ne i u 91. minuti, na pod je poslao Presnela Kimpembea i naciljao desnu stranu Llorisovog gola, za novih 3-3 današnjeg dana nokaut faze. Nisu tako samo Hrvatska i Španjolska izborile produžetke, i u Bukureštu smo u dodatnih pola sata tražili pobjednika.

Ipak, nije ovo dodatno vrijeme bilo ispunjeno događanjima kao ono na Parkenu. Momčadi su ostale bez snage i kao da su samo čekale izvođenje jedanaesteraca. To se i dogodilo, kroz spretnost i koncentraciju s bijele točke tražili smo španjolskog suparnika u četvrtzavršnici.

Nakon devet uspješnih pokušaja, prvi je, ali i posljednji, promašio Kyliana Mbappéa, za veliko i šokantno švicarsko slavlje.

Švicarska je tako izborila plasman među osam najboljih, prvi put na Euru, a za polufinale će se boriti u susretu sa Španjolskom.