Laca i Saka, kompanjona dva: Arsenalov dvojac iskazao se u slavlju nad Southamptonom

Topnici su u gostima slavili s 3-1

Son i Kane su na prvom mjestu, ali ima London još jedan duo…

Kada je Southampton u susretu 20. kola Premier lige poveo golom Stuarta Armstronga već u trećoj minuti, doimalo se kao da bi Mikel Arteta mogao iskusiti još jednu od klasičnih topničkih ovosezonskih priča. Međutim, Arsenal je na stadionu St. Mary’s pobijedio 3-1, priskrbio vrlo važan trobod i aktualni niz neporaženosti u prvenstvu produljio na šest utakmica.

Brzo su došli Topnici do izjednačenja; pet minuta nakon Southamptonova vodstva Nicolas Pépé primio je loptu Granita Xhake, a zatim se fino zagradio i poslao je u mrežu. Najskuplji Arsenalov igrač u povijesti često je osporavan, ali treba primijetiti da se zapravo radi o drugom najefikasnijem ovosezonskom nogometašu kluba s Emiratesa; u aktualnoj kampanji izravno je sudjelovao u devet pogodaka. Od njega je po tom pitanju bolji jedino Alexandre Lacazette koji je ponovno odigrao vrlo solidan susret.

Francuski napadač prosperirao je probijanjem Emilea Smitha-Rowea u prvu momčad; tako je iza sebe dobio kreativnog veznjaka koji ga nesmetano može hraniti loptama, ali se često pronalazi i u novoj ulozi. Arteta ga nerijetko stavlja na lažnu devetku i tako mu otvara dodatni prostor za prezentiranje svojih kvaliteta, a danas ih je predstavio krasnim dodavanjem za Bukaya Saku u 39. minuti. Topnički mladac tada je primio loptu, iskoristio izlijetanje domaćeg vratara Alexa McCarthyja i poentirao za 2-1; 19-godišnjem engleskom reprezentativcu to je bio peti ovosezonski ligaški gol. Trenutno je daleko najbolji strijelac među tinejdžerima u prvenstvu…

Telepatska veza između dvojca još je jednom proradila u 72. minuti kada je Arsenalova sedmica pronašla natrčalog Francuza u petercu i namjestila mu zgoditak za konačnih 3-1. Nije ova priča o njihovom razumijevanju baš bez pokrića; Lacazette je u posljednje tri gostujuće utakmice u Premier ligi zabio četiri gola, a Saka mu je asistirao u dva navrata.

Arteta je tako uzvratio Ralphu Hasenhüttlu za poraz u FA kupu, samo je pet bodova udaljen od prve četiri ekipe, a vidjet ćemo hoće li dvojac Saka-Laca i dalje biti ovako raspoložen.