Luka Modrić dobio je netipični crveni karton protiv Celte. Nova pravila štite Ahilovu tetivu

Real Madrid - Celta de Vigo 3-1

Tabloidno garnirana uvertira u novu sezonu nije ostavila previše traga na igri Real Madrida koji je u prvom kolu La Lige u gostima pobijedio Celtu 3-1. Čak se i Gareth Bale našao u prvoj postavi.

Pobjeda je stigla i unatoč činjenici da je od 56. minute Real igrao s igračem manje nakon što je Luka Modrić dobio crveni karton.

Uglavnom, Karim Benzema doveo je Real (na Baleovu asistenciju) u vodstvo u 11. minuti. Zabili su i Toni Kross u 61. i Lucas u 80. minuti, a jedini pogodak za Celtu u sudačkoj nadoknadi postigao je Iker Losada.

Sad, što se tiče Modrićeva crvenog kartona, iako je prekršaj kojim ga je zaradio bio u tom smislu netipičan, sudačka odluka bila je ispravna. Evo kratkog pojašnjenja.

Modrić je u 56. minuti, kao što se vidi, uz aut-liniju nagazio Denisa Suareza.

Španjolski nogometni savez uoči nove sezone donio je pravilo prema kojemu se startovi u području Ahilove tetive kažnjavaju isključenjem.

“Prekršaji s leđa (na Ahilovu tetivu) kažnjavat će se crvenim kartonom. U slučaju da sudac mora zaustaviti igru, lopta ide momčadi koja ju je prije toga imala u posjedu”, glasi službena verzija.

Iz nje proizlazi da crveni karton može biti dodijeljen i naknadno, odnosno da intenzitet prekršaja ili vizualni dojam kod odluke zapravo ne igraju nikakvu ulogu, radi se o namjeri. Dakle, opreza od sada nikad dosta.

Neusklađenosti će sigurno biti. Ovo je prizor iz iste utakmice, 17 minuta kasnije – start Davida Costas na Benzemi.

Jedan crveni karton za početak je valjda bio dosta.