Mahomes protiv Bradyja: u ovogodišnjem Super Bowlu čeka nas dvoboj Chiefsa i Buccaneersa

Bucsi su svladali Green Bay u NFC finalu, Chiefsi su osvojili AFC protiv Billsa

Sinoćnja konferencijska finala u NFL-u podarila su nam dvije momčadi koje će se ogledati u ovogodišnjem Super Bowlu, a čeka nas, koliko god ovo izlizano zvučalo, prava poslastica. Patrick Mahomes sa svojim će se Kansas City Chiefsima odvažiti na obranu naslova protiv legendarnog i neuništivog Toma Bradyja koji je sinoć ugrabio svoj 10. Super Bowl nastup u dresu nove franšize, Tampa Bay Buccaneersa. Oni će postati prva ekipa u povijesti koja će Super Bowl igrati na vlastitom stadionu, no pogledajmo prvo kako je do spajanja ove dvije momčadi došlo.

Mnogi su držali fige Aaronu Rodgersu i nadali se da će sa svojim Green Bay Packersima napokon ući u drugi Super Bowl karijere, ali na mrzlom Lambeau Fieldu pobjedu su u finalu NFC-a odnijeli Bradyjevi gusari zasluženo slaveći rezultatom 31-26.

Tampa je prvo poluvrijeme odigrala sjajno; Brady je počeo odlučno i već u prvom napadu pronašao Mikea Evansa dodavanjem u end zonu za 15 jarda, a do kraja prvog poluvremena bacio je dvije fenomenalne lopte koje su rezultirale dvama novim polaganjima za Bucse. Nakon što je pronašao Chrisa Godwina krasnim bacanjem od 52 jarda, Leonard Fournette odlučio je osloboditi svoj potencijal i lijepim utrčavanjem od 20 jarda donijeti drugi touchdown Tampi. Trenutak koji je napadački prelomio utakmicu pritom se dogodio u posljednjim sekundama prvog dijela kada je Brady poslao nevjerojatnu dubinsku loptu od 39 jarda za Scottyja Millera koji ju je uhvatio u end zoni, a Bucsi su u ofenzivi izgledali vrlo uvjerljivo. Domaćini su, s druge strane, odgovorili jednim polaganjem i uspješno realiziranim field goalom usprkos klimavosti ofenzivne linije, a Rodgersu je krajem prvog dijela Sean Murphy-Bunting presjekao dodavanje. Bucsi su tako na predah otišli s vodstvom od 21-10…

Kada je početkom treće četvrtine Jermaine Whitehead napravio fumble, a Tampa došla do posjeda i novog touchdowna koji je uhvatio Cameron Brate, činilo se kako će Packersima, s obzirom na dotad pokazano, biti vrlo teško išta izvući iz utakmice. Međutim, u sljedećem napadu Rodgers je kreirao brzo polaganje pronašavši Roberta Tonyana, a napad Bucsa, odnosno Brady, tada je počeo kihati.

Naime, tri Tampina drivea zaredom završila su presijecanjem. Prvo je Brady ubilježio osam minuta prije kraja treće četvrtine, a Green Bay je u posljedičnom napadu uspio postići novi touchdown, ali i ne realizirati akciju za dva poena. Potom je legendarni quarterback opet doživio interception previsoko bacivši loptu u Evansovu smjeru, no sljedeći drive Packersa završio je puntom. Brady je nakon toga poklonio još jednu loptu suparniku, ali franšiza iz Wisconsina ni to nije uspjela iskoristiti. Bile su to dvije velike propuštene prilike koje su Green Bay koštale pobjede, a Tampa nije mogla pogriješiti i četvrti uzastopni put; Ryan Succop realizirao je vrlo važan field goal nešto manje od pet minuta prije kraja, a onda je nastupio odlučujući drive za Packerse koji je završen na neshvatljiv način.

Imao je Green Bay treći za osam na 10-ak jarda od Tampine end zone. Rodgers je izvedenom akcijom počeo trčati prema njoj potpuno otvorenog prostora, ali se u posljednji čas odlučio za dodavanje prema Davanteu Adamsu koje jednostavno nije prošlo. Matt LeFleur tada je povukao izuzetno kontroverzan potez odlučivši pucati field goal umjesto da ide na četvrti pokušaj; Mason Crosby uspio je smanjiti na 31-26, ali pobjeda je Green Bayu ispala iz ruku. U sljedećem napadu Buccaneersa Kevin King skrivio je čisti pass interference nad Tylerom Johnsonom čime je poklonio suparniku 15 jarda, a mnogi su počeli propitivati sudački kriterij s obzirom na to da u korist Packersa prethodno nije suđeno nekoliko vrlo rubnih situacija. Kako bilo, majstor ostaje majstor; Brady je dokazao da može pobjeći iz New Englanda i još uvijek loviti vrh, a na putu do sedmog naslova stajat će figura koju mnogi proglašavaju njegovim nasljednikom.

Patrick Mahomes sa svojim je Kansas City Chiefsima odlučujući susret u AFC-u s Buffalo Billsima započeo na klasičan način; zaostatkom od 9-0 nakon prve četvrtine. Međutim, po starom kanzasovskom principu, naposljetku se to pretvorilo u izuzetno uvjerljivu pobjedu: završilo je 38-24 za momke s Arrowheada, a oni će sada igrati drugo uzastopno finale.

Iako su Billsi na čelu s Joshom Allenom poveli preko field goala Tylera Bassa i touchdowna koji je uhvatio Dawson Knox, Mahomes i ekipa nakon toga su se potpuno opustili i opravdali ulogu favorita. Bez obzira na to što je prije tjedan dana quarterback Chiefsa zaradio potres mozga koji se samo naslonio na ozljedu palca koju je vukao otprije, sinoć je skupio 325 jarda i tri polaganja dodavanjem uz 76 posto uspješnosti pasova.

Prvi touchdown za Chiefse uslijedio je početkom druge četvrtine kada je Mahomes pronašao Mecolea Hardmana, a sljedeća dva domaća napada završila su jednako; polaganja su upisali Darrel Williams i hitri Clyde Edwards-Helaire, a Billsi su uspjeli doći do još jednog field goala što je postavilo rezultat od 21-12 nakon prvog poluvremena.

Kansas se do posljednje četvrtine odvojio na 16 razlike preko pogotka Harrisona Butkera i touchdowna Travisa Kelcea, a Allenu se početkom posljednje četvrtine dogodilo presijecanje. Sljedeći drive Chiefsa Kelce je ponovno pretvorio u polaganje čime su nade Billsa potonule bez obzira na to što su uspjeli odgovoriti field goalom i touchdownom.

Buffalo se jednostavno nije mogao nositi s obranom branitelja naslova koja se sinoć potpuno aktivirala i rušila Allena četiri puta, a Mahomes će sa samo 25 navršenih godina imati priliku ugrabiti svoj drugi naslov i nastaviti graditi svoje nasljedstvo koje će, ako se ovako nastavi, biti golemo. Ostarjeli vladar tako će se ogledati protiv izazivača za njegov tron, a 55. po redu Super Bowl na rasporedu je 7., odnosno 8. veljače na stadionu Raymond James u Tampi.