Merseyside derbi: Liverpoolova pobjeda u ogledu sa sedam golova. I jednim velikim rekordom

Niz od 32 ligaške utakmice bez poraza najdulji je u 127 godina dugoj povijesti kluba

Neokrznuti kroz Merseyside derbi prošli su nogometaši Liverpoola u utakmici 15. kola engleskog prvenstva na svom Anfieldu. U susretu protiv gradskog rivala Evertona vidjeli smo očekivani ishod susreta u kojem je poražena momčad odbila igrati očekivanu ulogu autsajdera, no u konačnici, i unatoč svom trudu, ostala bez ičeg opipljivog. Završilo je 5-2.

Čudno prvo poluvrijeme i u usporedbi s njim još čudnije drugo gledali smo u večernjim satima srijede. Uvodnih 45 minuta nudilo je vatromet golova nakon što je sve — ali doslovce sve — upućeno u mrežu u njoj i završilo. Šest udaraca, šest golova i dva razlike za favorite ogleda, a onda malo mira i odmora od takve vrste uzbuđenje u nastavku.

Dvije uistinu sjajne asistencije upisao je Sadio Mané za uvodna dva gola Liverpoolove momčadi koje su zabili Divock Origi (da, opet je bio koban za Everton) i Xherdan Shaqiri. Potom smo vidjeli istu takvu kojom je Dejan Lovren preko više od polovice terena pronašao Origija koji je povisio na 3-1 deset minuta nakon što je Michael Keane smanjio prednost.

Mané je prekvalitetan da bi u ovakvoj utakmici ostao zapisan samo kao (dvostruki) asistent, a bome i prebrz za suparnike kao što je bio u sprintu u 45. minuti da ne bi iskoristio ono što mu je dodavanjem ponudio Trent Alexander-Arnold. Spomenuta minuta obično sugerira kraj akcije i izgledalo je da će gol Senegalca smiriti uzbuđenja, no Anfield je u ludilu golova koji su dotad prosječno padali svakih devet minuta vidio još jednog nakon što je u 45+3. smanjio Richarlison. I onda se čekalo do 90. da Georginio Wijnaldum stavi točku za konačnih 5-2 u ligaškom Merseyside derbiju s nikad većim brojem golova.

Zaključno — rezultat utakmice u potpunosti odgovara trenutku u kojem dva kluba trenutačno žive. Liverpool je aktualni europski prvak, u sjajnoj formi, lider premierligaške ljestvice i klub u kojem vladaju osmjesi. Everton već 23 godine nije osvojio nikakvu ʻkantuʼ, derbi su dočekali tek dva boda iznad mjesta ispadanja u Championship, s -26 u odnosu na gradske rivale u 15. kolu i s menadžerom kojem je klupa toliko zaljuljana da je pravo čudo što još nije kliznuo s nje.

Jedino što ova dva kluba u ovome trenutke dijele jest slična vizura grada budući da su im domovi udaljeni tek nešto više od kilometra.

Što se onda večeras novoga dogodilo? Pa ne baš mnogo toga maknemo li na stranu uzbuđenja i golijadu, a uzmemo u obzir da Liverpool nije igrao u najačem sastavu. Premda je Everton definitivno imao svoje šanse, čak i udarac više od pobjednika (12-11) — ali i jednog manje u okvir (5-4) — definitivno nije imao toliki postotak realizacije i individualnu klasu kojom bi napravio ono što suparnik može i jest napravio.

Time je Everton nastavio s rezultatima kakve protiv Liverpoola na Anfieldu niže već godinama.

Posljednje slavlje Liverpoolovih ʻplavihʼ protiv Liverpoolovih ʻcrvenihʼ na gostovanju ostvareno je u rujnu 1999. kad je upisana minimalna pobjeda 1-0. Zapravo, od Drugog svjetskog rata do danas Everton je na gostovanju kod Liverpoola slavio tek sedam puta. Posljednja pobjeda u derbijima za Everton uopće? U listopadu 2010., a to će reći da je upravo završen 20. uzastopni derbi u kojem Everton nije stigao do slavlja u gradskome derbiju i nakon kojeg je u zoni ispadanja.

S druge strane, Liverpoolu je poslužio za klupski rekord po broju vezanih ligaških utakmica bez poraza…

… a pohvaliti se čime ima i menadžer momčadi Jürgen Klopp.