Dinamo nije uspio

Kraj europske sezone za hrvatskog prvaka

Nogometaši Dinama nisu uspjeli osigurati novo prezimljavanja u Europi.

U utakmici protiv Manchester Cityja igranoj na Maksimiru, Dinamo je poražen rezultatom 4-1. Takav ishod u u kombinaciji s 3-0 za Atalantu u Harkivu protiv Šahtara znači sljedeće: Natjecanje u Ligi prvaka iz skupine C nastavljaju City i Atalanta, Šahtar seli u Europsku ligu, a Dinamo se okreće hrvatskom nogometnom prvenstvu i domaćem Kupu.

Odnosno od svih želja — Ništa od navedenog.

I ono malo nade što je tinjalo upravo je pogotkom ugasio Phil Foden. Rezultat je 4-1.

Za 19-godišnjeg veznjaka postignuti gol je drugi u ovoj sezoni. I prvi je završio u Dinamovoj mreži.

Tek smo napisali da se situacija na Maksimiru smirila, a demantirao nas je novi pogodak. Poništen je, srećom. Raheem Sterling koji je zamijenio trostrukog strijelca Jesusa zatresao je mrežu Dinamove momčadi, no iz nedozvoljene pozicije.

Otprilike istovremeno — gol u Harkivu. Atalanta vodi 2-0. Dinamov kraj u Europi sve je bliži.

Na Maksimiru se smirila situacija što će reći da je i dalje 3-1 za City. U Harkivu se zaoštrila, odnosno Šahtar će rezultatski minus pokušati nadoknaditi i s igračem manje nakon što je pocrvenio Dodo.

Moramo dodati još malo crnila. Atalanta vodi u Harkivu kod Šahtara i u ovom trenutku je Dinamo na četvrtom mjestu ljestvice skupine C, a to znači i na kraju europskog puta. Ostane li situacija ovakva, u Ligi prvaka nastavljaju City i talijanska momčad, ukrajinski prvak ide u Europsku ligu, a hrvatski u HNL.

Samo još riječ o Jesusu. Barem se nadamo da više nećemo morati spominjati njegovo ime. Čovjek je zabio ove sezone deset golova, svih deset na strani. Na Maksimiru se sjajno osjeća…

A tu je i ovaj podatak:

Zaboravite na Olmovu golčinu i Gojakov lakat u Rodrijevo lice, pričajmo o Oršiću i ovoj djevojčici

Jesus je kompletirao hat-trick, City vodi 3-1 i to je to. Ponovno je Dinamova obrana izigrana na lijevoj strani, Mendyjev centaršut završio je na drugoj stativi, gdje je Jesus nogom loptu pospremio u mrežu. Gol je pao u 54. minuti.

City vodi 2-1 nakon četiri minute igre u drugom poluvremenu. Jesus je zabio svoj drugi gol na utakmici. Stvoren je višak na lijevom krilu, Dinamova obrana zatim je izigrana na malom prostoru i Jesus je iz situacije jedan na jedan pogodio suprotni kut za Cityjevo vodstvo.

Idemo dalje. Počelo je drugo poluvrijeme na Maksimiru.

Zanima li vas kako izgledaju tribine stadiona Maksimir u ovom trenutku? Evo male galerije.

Gotovo je prvo poluvrijeme na Maksimiru. Mislili smo da ćemo ga zatvoriti crvenim kartonom Ameru Gojaku, ali VAR nije aktiviran i Gojak se izvukao. Nakon što je laktom u glavu dosta gadno pogodio Rodrija.

Gabriel Jesus zabija glavom za 1-1 u 34. minuti. Dinamo je u povratku u obranu ostao bez dvojice igrača. City nije zaustavio igru, lopta je završila ne desnom krilu kod Mahreza, nakon toga na glavi Jesusa i nakon toga u Dinamovoj mreži.

Igrači Dinama vjerojatno su očekivali da će lopta biti izbačena iz igre. Ali igrači Cityja nisu donijeli tu odluku, Dilaverova ozljeda nije bila ozljeda glave i u tom slučaju obaveze za zaustavljanjem igre nema. Ademi je tako ostao sam s trojicom igrača Cityja u kaznenom prostoru, a Jesus je bio taj koji je loptu pokupio glavom za 1-1.

Dinamo izgleda sasvim solidno u zadnjih pet minuta. Točnije, izgleda neopterećenije. Nema promjene u dinamici utakmice — lopta u nogama igrača Cityja, svi Dinamovi igrači iza lopte, u prvile. Ali iz dvije kontre vidjeli smo dva udarca prema Cityjevu golu — jedan Olmov (previsoko), drugi Oršićev, glavom (u Brava).

Dani Olmo je baš faca. Upravo je pospremio golčinu za pamćenje u mrežu Manchester Cityja. Malo detaljnije o Olmovom golu…

Nakon Dinamova gola Cityjevi su stoperi na 40 metara od Dinamova gola. Dinamo je bez kisika posljednjih sedam-osam minuta, odnosno bez lopte.

I da… Dinamo vodi 1-0, zabio je Dani Olmo u 10. minuti utakmice, volejem nakon centaršuta Damiana Kądziora s desnog krila. Krasan gol u prvom pravom izlasku Dinama na Cityjevu polovicu.

Nakon sedam minuta utakmice City je imao posjed od sto posto. Dinamo igra oprezno, bez srljanja — i dosta plitko. Ozbiljniju priliku još nismo vidjeli.

Počela je utakmica na Maksimiru. Dinamo u plavom, City u svjetloplavom.

Gostujuće novinare začudio je Dinamov dom. Duhovito kažu da su natkrivene tribine za slabiće.

Zabilježit ćemo i da u odnosu na sastav koji je izgubio mančesterski derbi, City večeras u Maksimiru istrčava s osam novih igrača. Samo Rodri, Bernardo Silva i Gabriel Jesus počinju drugu utakmicu u nekoliko dana od prve minute.

“Volja, htijenje, 110 posto…” Drugim riječima, vrijeme prije početka utakmice kratimo uz program Hrvatske radiotelevizije.

A unutra bi mogao biti i Cityjev dobar momak Oleksandr Zinčenko… Nakon operacije koljena i dva mjeseca pauze ponovno je u kadru.

Stigli su sastavi za večerašnju utakmicu. S obzirom na izostanke u Dinamu, iznenađenja nema. A realno, nema iznenađenja ni na drugoj strani. Od ‘klinaca’ su u obzir jedino dolazili García i Foden — i obojica su unutra.

Prema posljednjim informacijama, karata za današnju utakmicu više nema. Dakle, sintagma “rasprodan Maksimir” prvi se puta ove sezone u doslovnom značenju. Prelazak granice od 30 tisuća gledatelja?

Bez kartoniranog stoperskog para (Dino Perić i Kévin Théophile-Catherine) Dinamo u Zagrebu dočekuje ranjeni Manchester City.

Odmah za početak, matematika. Riječ je, kao što je svima poznato, o utakmici posljednjeg kola grupne faze Lige prvaka, a u Dinamovoj skupini jedino City ne mora voditi računa o kombinatorici. Prvo mjesto (i, naravno, prolazak dalje) već su potvrđeni.

Što se tiče Dinama, stvari stoje ovako — pobjeda Dinama i Atalantina pobjeda ili remi u Harkivu bit će dovoljni za plasman u osminu finala Lige prvaka, remi u Zagrebu i Šahtarova pobjeda ili remi u Harkivu bit će dovoljni za Europa ligu, a u slučaju Dinamova poraza Šahtar u Harkivu mora izvući barem bod protiv Atalante. U svim drugim ishodima to je to od europskog nogometa u Zagrebu ove sezone.

Nenad Bjelica uoči ove utakmice najavio je podešavanje taktičkih postavki prema ofenzivnijim standardima, iako je, naravno, veliko pitanje kako će to podešavanje izgledati u samoj izvedbi. Jer, s druge strane je jedna od najboljih europskih momčadi kojoj bi utakmica u Zagrebu, lišena bilo kakvog značaja unutar okvira Lige prvaka, mogla poslužiti kao zgodna prilika za uljepšavanje sumornog ambijenta nastalog u posljednjih pet kola Premier lige (dvije pobjede, dva poraza i remi).