Mršavi bod protiv Češke

Hrvatska je na Hampden Parku u Glasgowu remizirala s Česima

Bila je to utakmica istine, Hrvatska je jednostavno morala stići do pobjede protiv Češke na Hampden Parku. Krenulo je turbulentno i dramatično, a završilo miroljubivo. Podijelile su bodove ove dvije reprezentacije, s čime je svakako nezadovoljnija naša reprezentacija.

Nakon što je prvi gol na utakmici postigao Patrick Schick, konačni je rezultat postavio Ivan Perišić (1-1), pa je Hrvatska stigla do prvog, mršavog boda na Europskom prvenstvu.

Odmah je konkretno i ambiciozno krenula Češka, u trećoj je već minuti stvorila opasnu situaciju pred našim vratima. Ipak, Domagoj Vida je blokirao prizemni udarac ispred spremnog Dominika Livakovića, a nakon kornera je preko gola glavom prebacio Tomáš Souček.

Dominirali su Česi i u posjedu, naša je reprezentacija izgledala raštimano i neuvjerljivo. Najviše se to osjetilo u 18. minuti, lopta je po travnjaku prolazilo širinom hrvatskog kaznenog prostora, no momčad koju s klupe vodi Jaroslav Šilhavý nije bila prisebna u završnici akcije.

Umalo je 21. minuti Ante Rebić još jednom iskoristio vratarsku pogrešku, no više ipak nismo u 2018. godini. Tomáš Vaclík napucao ga je pri ispucavanju, no lopta je, na žalost, prošla iznad gola. Prvu smo pravu hrvatsku prigodu vidjeli samo dvije minute kasnije, bila je to uvježbana akcija s treninga, ali je Ivan Perišić gađao točno u Vaclíka.

Desetak minuta prije kraja prvog poluvremena, stigle su loše vijesti. U jednom je duelu povratnik Dejan Lovren neoprezno laktom startao na Patrika Schicka, ubrzo se slijevala i krv niz njegovo lice. Nakon kratke provjere, glavni sudac Carlos del Cerro Grande pokazao je ipak na bijelu točku.

Još je krv curila iz njegovog nosa, kad se spremao za zalet, a ubrzo je lopta bila i u našoj mreži. Postao je prvi igrač na ovom Euru s tri gola na svom kontu, a od 2004. i Milana Baroša nijedan Čeh nije bio ovako raspucan u ovom natjecanju.

Nije to nimalo izgledalo bajno za Zlatka Dalića, njegova je momčad ionako već igrala neuvjerljivo, a tad se još našla i u zaostatku.

Prije nastavka, hrvatski je izbornik u igru ubacio Brunu Petkovića i Luku Ivanušeca. Što god je našim reprezentativcima rekao u pauzi, očito je vrijedilo, jer nakon manje od dvije minute utakmica je ponovno bila u egalu.

Slobodan je udarac blizu linije centra izveo dotad pomalo i nevidljivi Andrej Kramarić, gurnuo je Perišića u duel s češkim braničima. Našao se ovaj Interov as u njemu najdražem dijelu terena, opalio s lijeve strane u drugi kut, za toliko iščekivano izjednačenje.

Izjednačio se ovim pogotkom na trećem mjestu vječne ljestvice strijelaca hrvatske reprezentacije, on i Eduardo su sad na učinku od 29 golova za Vatrene. Mario Mandžukić na drugom mjestu bježi mu sad samo četiri pogotka, dok je na vrhu već godinama nedostižan Davor Šuker (45).

Nakon toga, Hrvatska je konačno uspostavila ravnotežu i počela dominirati posjedom. To je bilo i za očekivati, jer remi nije ono što žele Dalićevi izabranici. Najbliže je vodstvu bio još jedan igrač s klupe, Nikola Vlašić pucao je s nekih desetak metara, tik pored vratnice.

Ipak, nije bilo više promjena rezultata, pa je Hrvatska stigla samo do jednog boda u ovoj utakmici. Taj bod neće zadovoljiti ili oduševiti hrvatsku nogometnu javnost, ali je dovoljan za nastavak nadanja u prolazak skupine, igra u nastavku putokaz je za budućnost.

Čeka nas, dakle, još jedna važna utakmica, u utorak protiv Škotske, sada je pobjeda glavni i jedini imperativ.