Na današnji dan Alavés i Liverpool odigrali su europsko finale. Jedan od navijača bio je sadašnji kapetan Baska

Finale Kupa UEFA 2001.: Liverpool – Alavés 5-4

Prije točno 18 godina nogometaši Liverpoola i Alavésa odigrali su jedno od najpoznatijih i najboljih europskih finala u povijesti. U finalu tadašnjeg Kupa UEFA 2001. engleski div je slavio protiv malenog baskijskog kluba nakon nevjerojatne utakmice u kojoj je palo devet pogodaka.

Finale je i prije početka bilo na poseban način iščekivano – Liverpoolu je to bilo prvo finale od tragedije u Heyselu, a Baskima je to bilo prvo europsko finale u povijesti kluba. Niti sama utakmica nije razočarala. Dapače, mogli smo vidjeti gotovo sve što nogomet pruža – dramu, preokrete, sjajne pogotke, trenutke za pamćenje.

Liverpool je pred 48000 gledatelja na stadionu Borussije Dortmund, Westfalenu, dvaput imao dva pogotka prednosti. U prvom poluvremenu je vodio 2-0, pa 3-1. Baski su u nastavku izjednačili s dva pogotka Javija Morena, ali ih je Robbie Fowler bacio u očaj u 76. minuti kada je pogodio za 4-3. Pa ipak, u posljednjim minutama izjednačio je Jordi Cruijff, sin legendarnog Johana, a utakmica je otišla u produžetke pri rezultatu 4-4. Liverpoolu je pobjedu i trofej donio auto-gol nesretnog Delfíja Gelija budući da je tada na snazi bilo pravilo zlatnog pogotka.

Alavés je u Španjolskoj, a posebno u Baskiji, unatoč porazu dočekan poput heroja, što ne treba nimalo čuditi s obzirom na to kako je ta momčad zapalila kolektivni duh čitave države. Jedan od strijelaca u finalu, Iván Alonso, tada je živio s bakom koju je vodio na svaku utakmicu Alavesa. Čak i nesretni Delfí Geli, čiji je autogol osudio Baske na poraz, dočekan je gromoglasnim aplauzom po povratku u Vitoria-Gasteiz.

Posebno je zanimljiva jedna sitnica. Naime, baskijski klub je za finale u Dortmundu pripremio poseban dres na kojem su bila ispisana imena navijača nositelja godišnjih pretplata na Mendizorrotzi. Jedno od imena? Tada 15-godišnjak, danas kapetan Alavesa, Manu García. Možda je najbolje opisala duh ove velike momčadi izjava jednog Liverpoolovog navijača nakon finala. “Volio bih se ispričati navijačima Alavésa i reći im ‘svaka čast’, ali to ne bi bilo u redu, zar ne? To bi bilo patronizirajuće, a oni to ne zaslužuju”.