Nakon razbijanja, šok: Azerbajdžan je, zasluženo, uzeo Hrvatskoj bod u Bakuu

Hrvatska je u Bakuu odigrala 1-1 s Azerbajdžanom

Hrvatska je razbijanje Slovačke popratila kiksom protiv Azerbajdžana u šestom kolu kvalifikacija za Euro 2020. Utakmica je završila 1-1, a naši reprezentativci postali su tako jedini koji su u ovom kvalifikacijskom ciklusu Azerbajdžanu dopustili bod.

Zlatko Dalić je, očekivano, na teren poslao istu jedanaestoricu koja je razmontirala Slovake u Trnavi, a utakmica se od početka, također očekivano, odvijala po dobro poznatom obrascu; Hrvatska je imala inicijativu, kontrolirala loptu i bila agresivna u presingu, dok se domaćin branio duboko i, pomalo šlampavo, pokušavao zgusnuti linije u najopasnijim zonama pred svojim golom.

S obzirom da im nedostaje kvalitete i izgrađenih šablona za izgradnju napada iz vlastite polovice, Azerbajdžanci su zapravo jedinu pravu šansu da naprave nešto imali u brzoj tranziciji nakon što bi Hrvatska izgubila loptu.

Međutim, i tu su bili poprilično bezopasni, pogotovo zato što jednostavno nemaju nikoga u kadru tko bi se mogao oduprijeti hrvatskom kontrapresingu i pokrenuti kontru. Iznimka se dogodila u 32. minuti, kada je Šejdajev probio desnu stranu, ali mu je udarac spretno obranio Dominik Livaković.

Na samom početku, hrvatska inicijativa urodila je plodom vrlo brzo, što je poprilično ispuhalo natjecateljski intenzitet utakmice. Luka Modrić je u 11. minuti zabio iz jedanaesterca, a u istom periodu su Ante Rebić i Nikola Vlašić imali fine prilike. Dobro je branio Emil Balajev.

Na polovici poluvremena, svjesno ili nesvjesno, Hrvatska je pustila nogu s gasa. Intenzitet je pao i utakmica se igrala u prilično izglobljenom ritmu. Bilo je par poluprilika, ali to je to, a cijeloj priči sigurno nije pomogao niti limeni orkestar koji je na Bakcell Areni neumorno svirao Queenove hitove.

Poluvrijeme je završilo u tonu azerbajdžanskih jalovih pokušaja da stvore gol-šansu. Najzanimljivije je bilo u drugoj minuti sudačke nadoknade, kada je Nazarov postigao pogodak koji je ekspresno poništen zbog zaleđa. Azerbajdžanski reprezentativac se, kako priliči protokolu, čudio i dovodio sudačku odluku u pitanje iako je bio dobra tri metra iza Lovrena i Vide.

Sve u svemu: dobrih prvih 15 minuta, sedam udaraca u okvir, par dobrih šansi i jedan pogodak. Moglo je i gore.

U drugom poluvremenu se nastavilo u sličnom tonu. Hrvatski reprezentativci su bili za korak sporiji i manje agresivni nego protiv Slovačke, a Azerbajdžanci su grizli, ali jednostavno nisu imali niti momčadsku strukturu niti individualnu kvalitetu da to konkretiziraju na terenu.

Ali, kako su minute odmicale, domaćin je bio sve proaktivniji, sve uporniji, ali i sve konkretniji. U 67. je minuti Mahir Emreli okrunio dobru kombinatoriku azerbajdžanskih igrača i zabio, ali bio je u očitom zaleđu.

Ako je to bilo upozorenje odabranicima Zlatka Dalića, nisu ga poslušali. Pet minuta kasnije, Azerbajdžan je imao 1-1, kada je Tamkin Kalilzade zavrtio Brozovića i Lovrena kao na ringišpilu i zabio.

Nakon toga, utakmica je izgubila svu formu i taktičku strukturu. Hrvatska je svim snagama krenula prema odlučujućem pogotku, nabrzaka su se preskakale linije, a često se i griješilo u distribuciji lopte.

Štoviše, Kalilzade je u 82. imao dobru šansu da napravi senzaciju, ali mu je lopta prešla preko noge.

Rezime je sljedeći: dobrih uvodnih 15 minuta, onda pad intenziteta, dopuštanje domaćinu da se vrati u utakmicu i potpuni pad u drugoj polovici nastavka. Nakon sjajnog dojma u Trnavi, ovo je zadnje čemu smo se nadali.