Napete francuske večeri: Lille je kiksao, a PSG i Monaco upisali su pobjede u borbi za Ligue 1

Naslov prvaka još nije odlučen

Francusko nogometno prvenstvo približava se svom kraju, a mrtva trka za naslov prvaka nimalo se ne usporava. Današnje 37. kolo je u cjelini održano u jednom terminu: svjedočili smo pretposljednjem poglavlju bitke za titulu i europska mjesta, a vodeće ekipe uspješno su odradile svoje zadatke.

Lille je u 37. kolo ušao kao prvoplasirana ekipa na tablici s tri boda više od Paris Saint-Germaina, a na stadionu Pierre-Mauroy večeras je ugostio Saint-Étienne. I nije mu išlo toliko lako: u prvom poluvremenu Mastifi nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola, a u drugom nisu uspjeli poentirati. Završilo je bez golova: iako s 80 bodova Lille još uvijek drži sve u svojim rukama, drugoplasirani PSG opasno se približio.

Momčad argentinskog trenera Mauricija Pochettina rutinski je odradila posao protiv Reimsa (4-0). Gosti su na Parku prinčeva s desetoricom ostali već u 11. minuti kada je izravni crveni karton zaradio Yunis Abdelhamid: Marokanac je u kaznenom prostoru igrao rukom i tako spriječio pogodak Kyliana Mbappéa, a Clement Turpin pokazao je na bijelu točku. Neymar nije imao problema s realizacijom i PSG je poveo, a 2-0 na semafor je postavio Mbappé u 24. minuti. Fantastični PSG-ov ofenzivac tako je došao do 40. zgoditka u svim natjecanjima ove sezone: posljednji Francuz kojemu je to pošlo za rukom, a da je nastupao za klub iz liga Petice bio je Stéphane Guivarc’h koji je 1997./98. u Auxerreovu dresu poentirao 46 puta. U 68. minuti Parižani su postigli i treći pogodak kada je poentirao Marquinhos na Neymarovu asistenciju, a konačnih 4-0 bilo je djelo Moisea Keana. Pochettinov sastav, dakle, broji 79 bodova — samo jedan manje u odnosu na vodeći Lille.

Monaco je također ubilježio pobjedu i to protiv Rennesa na domaćem terenu. Momčad Nike Kovača slavila je 2-1: u 16. minuti Wissam Ben Yedder, koji je ove sezone u sjajnoj formi, krasno je potkopao loptu i poentirao nakon lijepog proigravanja Aleksandra Golovina. Spomenuti Rus udvostručio je prednost 13 minuta kasnije finim udarcem s 20-ak metara, a Kneževi su se u nezgodan položaj doveli u 68. minuti kada je Benjamin Bourigeaud smanjio Rennesov zaostatak. Međutim, Monaco se ipak popeo na 77 bodova i zadržao treće mjesto.

Ipak, Kovaču neće biti drago čuti da je Lyon komforno upisao novo slavlje te ostao na jednom bodu zaostatka u odnosu na njegovu ekipu i posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka. Lavovi su u gostima kod Nîmesa trijumfirali rezultatom 5-2: nakon što je domaćine Moussa Koné doveo u vodstvo u petoj minuti, golovima su u razdoblju od osme do 55. minute odgovorili Lucas Paquetá (dvaput), Memphis Depay i Houssem Aouar. Koné je u 62. smanjio na 4-2, ali vlak za povratak u utakmicu ipak je prošao. Finalni Lyonov zgoditak u 87. je minuti zabio Islam Slimani

U zadnjem kolu Lille (80 bodova) odlazi na noge Angersu, PSG (79) Brestu, Monaco (77) Lensu, a Lyon (76) kod kuće dočekuje Nice. Znači, sprema nam se fotofiniš…