Neviđena senzacija u ABA ligi. Split srušio euroligaški Partizan usred Beograda

Žuti su iznenadili sve i slavili 74-67

Sjajna hrvatska košarkaška večer, ta divna splitska noć. Košarkaši Splita iskoristili su Partizanov natrpan raspored i priredili pravu senzaciju u ABA ligi. Žuti su euroligaša usred Beograda srušili i svladali sa 74-67.

Prva četvrtina nije najavljivala senzaciju. Partizan jest ušao sporo i umorno, ali Žuti su u prvih 10 minuta rezultat držali tek u egalu te je na koncu prve dionice vodstvo domaćina, ali tek neznatno od 19-17.

No, u drugoj četvrtini Split je došao do izražaja. Krenuo je Lewis Sullivan operirati pod košem, Vito Kučić dodao je dvije lude trice, a Partizan je potpuno stao s tricom. Zabili su Crno-beli samo dvije trice u prve 32 minute igre, a u drugoj dionici ostali su samo na 11 poena.

Drugih 10 minuta tako je pripalo Splitu s 27-11 i na poluvremenu je ludih 44-30 za Žute. Očekivali biste da će u drugo poluvrijeme Partizan ući mnogo bolje i tako pokazati razliku u klasi i budžetu, ali nastavila se splitska rapsodija.

Tako na tri i pol minute do kraja treće dionice nakon bravura Shannona Shortera i novog Sullivanovog koša na semaforu stoji gotovo nestvarnih 55-35 i plus 20 za Split. No, tu je Partizan ipak krenuo nagrizati prednost pa je uzvratio serijom 7-0 prije nego što je Split ipak odgovorio koševima Mate Kalajžića i DJ-a Funderburka za 59-45 i jednakih 14 razlike kao i na poluvremenu.

Tim se rezultatom ušlo i u posljednju četvrtinu, a onda se krenulo igrati sve nervoznije. Partizan je podigao agresivnost, a suci su možda i prelako Splićanima dosudili neke prekršaje pa je na šest minuta do kraja Partizan opet na 61-52 i na jednoznamenkastom zaostatku nakon dugo vremena.

Ipak je Split večeras imao svoj dan. Odgovorili su Tonko Vuko, Lovre Runjić i Shorter opet sa šest poena pa je na nešto manje od četiri minute do kraja jako visokih plus 15 za Split i senzacija je već poprimila jako jak miris.

16 razlike je za Žute nakon trice Tonija Perkovića, ali nervoza se uvukla u splitske redove, gube se lopte i rade glupi faulovi pa se Partizan vraća na 13 razlike, s kojih se ulazi i u zadnje dvije minute. A u zadnju se ulazi sa 72-62 i onda opet Splićani glupo gube loptu, a Danilo Anđušić stavlja tricu za 72-65 na 50 sekundi do kraja.

No, Perković je smirio s dva bacanja, Partizan je sljedeći napad promašio pa se u zadnjih 20 sekundi ušlo sa 74-65, a završilo je 74-67!

Shorter je na kraju kod Splita imao 18 poena i osam skokova, 15 je dodao Sullivan, a devet Perković koji je također skupio osam skokova. Kod Partizana je James Nunnally stavio 10, a trojica suigrača mu po osam poena.

Splićani su ovom pobjedom skočili na omjer 9-10 i sad su na mjestu koje vodi u doigravanje ABA lige. Partizan je upisao šesti abaligaški poraz pa su sad i Crvena zvezda i Budućnost ispred njega.