Nismo mislili da ćemo to napisati: Gżira United je izbacila Hajduk iz Europe

Bijeli su na Poljudu poraženi 3-1 od malteške momčadi

Da, Hajduk je poražen s 3-1 od Gżire u prvom pretkolu Europske lige. Maltežani su tako prošli u sljedeću rundu s ukupnim rezultatom 3-3, zbog većeg broja gola u gostima.

Gdje početi?

Nogometne utakmice uvelike su ovisne o svom širem kontekstu, bio on medijski, rezultatski ili neki drugi.

Nogometaši Hajduka večeras su na Poljudu, protiv objektivno inferirornijeg suparnika, trebali dokazati da su spremni za novu sezonu, neovisno o previranjima u kojima se klub našao.

Tako je to barem interpretirano.

Ali nogometne utakmice specifične su i po tome što jedan detalj može promijeniti čitavu dinamiku susreta.

Igrala se sedma minuta kada je Josip Bašić uputio povratnu loptu s desnog krila, a Bassel Jradi istu pospremio u mrežu za 1-0. Hajduk je imao gol, početak iz snova i praktički osiguran prolaz u samom startu utakmice.

Ali ljudska psihologija je zeznuta stvar. Koliko god puta Siniša Oreščanin ponovio da je Gżira ozbiljna momčad, da je se ne smije podcijeniti, u takvim situacijama automatizmom pada koncentracija.

Ne vjerujemo da je itko od Hajdukovih igrača nakon gola svjesno stao na kočnicu i zaključio da je utakmica riješena, ali takve stvari su ponekad neminovne u sportu. I tako je Hajduk popustio, a Maltežani su pokušavali, ali nisu mogli iznad svojih (ograničenih) mogućnosti.

Nedostajalo je dinamičnosti, nepredvidljivosti, opasnog kretanja bez lopte. Nedostajalo je želje i izvedbe.

I tako je prošlo poluvrijeme i krenuo nastavak susreta. I tako je, u 57. minuti, Jefferson nadskočio cijelu splitsku obranu i zabio glavom za 1-1.

Takve stvari se događaju, naravno. Činilo se da bi to mogao biti upravo onaj pozitivan šok koji je Bijelima potreban da se trgnu i zaključaju utakmicu. I zaista, neko vrijeme se činilo da će tako i biti.

Stanko Jurić i Josip Juranović ušli su u igru i unijeli energije i konkretnosti u Hajdukov napad, a upravo je ovaj potonji, nekoliko minuta nakon ulaska, zatresao gredu i umalo vratio Bijele u vodstvo.

A onda se dogodila 69. minuta i najbolji potez utakmice. Zapravo, vjerojatno i najbolji potez u svim utakmicama pretkola. Možda malo pretjerujemo, ali kako drugo opisati onakav gol škaricama Konea?

Odjednom, Hajdukovi igrači našli su se u pred 18,000 navijača, na gol od ispadanja od prvom pretkolu Europske lige.

Nisu izdržali. Kone je i drugi puta zabio, u zadnjim sekundama utakmice. Sve što je moglo poći po krivu, pošlo je. Pa ipak, uz dužno poštovanje Gżiri i malteškom nogometu, nema izlika koje bi opravdale ovakvu izvedbu.

Istina je da je Kone postigao dva maestralna gola, istina je da je Juranović bio na milimetar od gola i riješene utakmice, istina je da je Hajduk mentalno ranjiv, nakon svega što se dogodilo iza zatvorenih vrata.

Nakon utakmice, najogorčeniji Hajdukovi navijači probili su se do terena, neki su bacali stolice, a samo ih je policija spriječila da se ne popnu do svečane lože. Nakon ovakvog rezultata, čudno bi bilo da se to nije dogodilo.