Ništa od navedenog

Dinamo - Manchester City 1-4

Pitali smo se prije utakmice “Može li ovo Dinamo?” U pitanju se “ovo” odnosilo na Dinamove šanse oko prolaska u osminu finale Lige prvaka ili nastavak europskog života u Europa ligi. Na koncu, ništa niti od jednog niti od drugog. Dinamo je na Maksimiru od Manchester Cityja izgubio 4-1, a Atalanta je u Harkivu pobijedila Šahtar 3-0.

Odmah na otvaranju utakmica ocrtala se ideja — izvučena iz lekcije s utakmice na Etihadu — na koju se Dinamo odlučio osloniti u ključnoj utakmici sezone. Dosta plitka obrana, bez srljanja prema naprijed i uz puštanje Aleixa Garcíje da diktira tempo Cityjevih napada, odnosno uz puštanje izgradnje napada od zadnje linije. Nakon sedam minuta igre, recimo, City je imao posjed lopte od sto posto. Ali na predaju posjeda protiv Cityja računa se u startu i temelja za paniku nije bilo. Dinamo je jako dobro i zatvarao i duplirao, a City nikako nije mogao uhvatiti radni ritam.

Iz takvog se konteksta i izrodio prvi gol na utakmici, odnosno vodstvo Dinama od 1-0. Iako je centaršut Damiana Kądziora s desnog krila bio neosporno sjajan, kretanje Dinamove napadačke linije bilo je još bolje — otvoreno je i ostavljeno dovoljno prostora Daniju Olmu da volejem pospremi loptu u mrežu. Zapravo, Dinamo je veliku većinu prvog dijela odigrao sjajno u oba smjera. Što se tiče ritma, radilo se možda i o najboljih Dinamovih europskih pola sata ove sezone.

Ali utakmice se prelomila nakon izjednačujućeg Cityjeva pogotka u 34. minuti. U situaciji u kojoj je bilo jasno da City neće izbaciti loptu iz igre i u kojoj je bilo jasno da sudac neće prekinuti igru jer se nije radilo o očigledno težoj ozljedi nekog od (trojice) Dinamovih igrača, Dinamova obrana stala je s radom, odnosno u jednom trenutku Arijan Ademi ostao je sam ispred Dominika Livakovića s trojicom Cityjevih igrača. Centaršut Riyada Mahreza s desnog krila glavom je pokupio Gabriel Jesus za 1-1.

Dinamo je odigrao jako dobro prvo poluvrijeme — koncentirano, s naletima presinga samo na vlastitoj polovici i s dobrom povratnom igrom. Četiri udarca Cityja na Dinamov gol i tri udarca Dinama na Cityjev gol bili su šuterski rezime prvog poluvremena.

U drugo poluvrijeme preneseno je malo ili ništa od toga. I tako je izgledalo od početka, na novi pogodak čekalo se četiri minute. City je u međuvremenu uhvatio radnu temperaturu, a Dinamo je na to pokušao odgovoriti užim postavljenjem kako bi se Cityju zatvorile međulinije, što je otvorilo prostor na krilima. Utakmicu su na koncu tako — preko lijevog krila — u suradnji riješili Foden i Jesus. Jesus se dva puta našao na pravom mjestu — u 50. i 54. minuti — i to je bilo to. Dinamova je obrana bila dva puta izigrana na lijevoj strani i Jesus je u manje od sat vremena kompletirao hat-trick. U 84. minuti Foden je zabio za 4-1 i tako zaokružio vrhunsku utakmicu. Zabio je Dinamu i u prvoj utakmici. Večeras je, međutim, bio baš odličan.

Posljednjih pola sata utakmica odrađeno je gotovo protokolarno.

Uglavnom, od uvoda i zapleta koji su obećavali dosta toga u novoj europskoj sezoni na kraju ipak nije ostalo ništa. S gorkim osjećajem propuštenih prilika čekat će se iduća godina.