Ovo je njihova godina: Pep i Manchester City su dobili PSG i idu u prvo ikada finale Lige prvaka

Manchester City je pobijedio PSG (2-0) u uzvratnoj utakmici polufinala

Manchester City je odigrao veliku utakmicu u uzvratnom susretu polufinala Lige prvaka protiv PSG-a na Etihadu i prvi puta u svojoj povijesti izborio plasman u finale Lige prvaka. Nakon pobjede (2-1) u Parizu, City je večeras slavio 2-0 i izašao, barem ovog puta, kao pobjednik iz bitke dvaju klupskih projekata režima iz Abu Dhabija i Katara. Moderni nogomet, što ćete…

Prvo poluvrijeme je počelo upravo onako kao što bi očekivali da susret dviju vrhunskih europskih momčadi na ovoj razini počne: s puno presinga s obje strane, ali i nešto naglašenijom inicijativom PSG-a, koji je lovio zaostatak i znao da mora zabiti barem dva gola.

Međutim, baš kako je utakmica ulazila u ritam, gosti su, ni iz čega, poveli. Ederson je poslao sjajnu dugu loptu na Oleksandra Zinčenka, koji je bio na polovici igrališta i time izbjegao zaleđe. City je ulovio PSG u raskoraku i na kraju je, nakon, mora se priznati, sretnog odbijanca, Riyad Mahrez zabio i nastavio svoju sjajnu formu.

Manchester City je tako u nešto više od 100 minuta polufinalnih dvoboja zabio tri prilično neobična i, još jednom, mora se priznati, poprilično sretna gola: centaršut Kevina de Bruynea, Mahrezov slobodnjak i sada odbijanac. PSG je nakon toga preuzeo u potpunosti inicijativu, ali se City uglavnom dobro branio. Uglavnom, budući da je Marquinhos pogodio glavom prečku i bio par centimetara od izjednačenja. Činilo se da su se Pepu Guardioli vratile godine nesreće iz nokaut faze.

U nastavku se nije puno promijenilo. City je pokazao svoju najbolju karakteristiku ove sezone: sigurnost u obrani, čvrstinu u linijama, sjajnu defanzivnu koordinaciju u svim zonama. Rúben Dias i John Stones će (zasluženo) pobrati lovorike nakon večeras, ali ključ je bio u Cityjevom momčadskom pristupu.

S druge strane, PSG-u je nedostajala prisutnost u vrhu napada: Mauro Icardi je sjajan u kaznenom prostoru, ali osim toga ne doprinosi skoro pa ništa u igri svoje momčadi. Protiv ovako organiziranog Cityja, to nije bilo dovoljno.

Mauricio Pochettino je probao protresti stvari i promijeniti raspored uvevši Moisea Keana i Juliana Draxlera umjesto spomenutog Icardija i radišnog, ali i ograničenog Andera Herrere. Minutu kasnije, utakmica, i pitanje prolaska u finale, bila je riješena. Nakon svih onih polufinala u kojima su Pepove momčadi ispadale zbog ranjivosti protiv kontranapada, postoji nešto poetično u činjenici da mu je prvo finale nakon 10 godina donijela upravo kontra: De Bruyne – Phil Foden – Mahrez. 2-0, kraj priče u 63. minuti.

U posljednjih dvadesetak minuta, utakmica se raspala, budući da je domaćin bio u potpunoj kontroli, a PSG kolektivno izgubio sve živce. Crveni karton Angela di Marije bio je nepotrebna mrlja na sjajnoj utakmici. U konačnici, osim spektakularnih prvih 45 minuta na Parku prinčeva, polufinale je pripalo Cityju. Nekom novom Cityju, budući da je ključ večeras, još jednom, bila sjajna obrambena predstava.